Jump to content

Dobór ciężaru główki jiggowej


 Share

Recommended Posts

Witam.  Chciałem poruszyć temat dobierania obciążenia do przynęt gumowych.

Jakich ciężarów używać i w jakich sytuacjach? 

Co zmienia inaczej dobrane obciążenie?

Czy odpowiednio dobierając obciążenie mamy większą szansę na szczupaka?

Z góry dzięki

Link to comment
Share on other sites

Jak wyżej, temat rzeka. Zależy od warunków w łowisku, techniki prowadzenia czy upodobań ryb danego dnia. Czasem ryby biorą lepiej jak guma szybko opada wtedy stosuje się cięższe główki, czasem lepiej biorą jak guma opada powoli. Są wędkarze, którzy w ogóle nie dają gumie opaść na dno i zwijają jednostajnie w toni, wtedy im mniejszy ciężar tym płycej pracuje guma. Są tacy którzy łowią na dużych głębokościach albo w silnym nurcie i nie chcą czekać 20min aż guma opadnie na dno wtedy stasują większe ciężary, kolejni znowu zaczepiają gumę tak że hak wychodzi z boku, wtedy puszczają z nurtem na niewielkim obciążeniu i ma to imitować martwą bądź ranną rybę. Co wędkarz, technika i woda to inne sposoby, musisz wypracować swoje, nikt Ci na Twoje umiejętności, doświadczenie, łowiska idealnej gramatury nie poda.

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, m4ko napisał:

Dziękuję. W przyszłą środę planuje pierwszą wyprawę i spróbuje cos wypracować

Pracuję nad tym już blisko 30 lat i ciągle coś zmieniam, ciągle odkrywam coś nowego. Jeśli podczas pierwszej w życiu wyprawy ze spinningiem "wypracujesz" technikę i taktykę łowienia gumami, to chyba wszyscy, jak jeden mąż zgłosimy Cię do Nagrody Nobla... :diabelek:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest mikolaj37

No cóż z chęcią bym Ci doradził ale to długi temat. Ale w max skrócie. Przyjmnijmy że łowisz standardowymi gumami w przedziale 8-12 cm. Jeśli twoim przeciwnikiem jest szczupak to założyć można że 5-8 g będzie w sam raz. Jeśli sandacz w głębokiej rzece to nawet 30g.Generalnie to jeślisz łowisz np z tzw opadu to obciążenie z reguły jak najmniejsze ale takie aby czuć kiedy guma spadnie na dno. W innej metodzie aby dało się tym rzucić i przy wolnym prowadzeniu nie szorować stale po dnie. Opisz łowisko. 

Link to comment
Share on other sites

Jarku, namąciłeś strasznie, same herezje (Czyżby wszystkie Jarki tak miały?). Maks wyraźnie napisał, że chodzi Mu o szczupaki. Nie napisał jakie łowisko, bo pewnie wędkuje na różnych. Temat jest tak obszerny, że można by napisać na ten temat pracę habilitacyjną. Instrukcja na kilka linijek tylko namiesza nowicjuszowi w głowie. Niestety musi poeksperymentować sam, dojdzie do tego.

Link to comment
Share on other sites

Guest mikolaj37

No ale do eksperymentów też potrzebny jest materiał. A gdzie te moje herezje? Oczywiście zależy od gumy, wiatru, wędki, głębokości, żerowaniaryb itd, itd ale jeśli ktoś nie ma zupełnie pojęcia do do eksperymentów ma kupić główki na stojącą wodę w pełnej gramaturze? Myślę że 5-8 g to taki klasyk i od tego niech zacznie. Herezje to są niedorzeczności a gdzie w moim poście one są? 

Link to comment
Share on other sites

Tutaj:

13 godzin temu, mikolaj37 napisał:

(...) Jeśli twoim przeciwnikiem jest szczupak to założyć można że 5-8 g będzie w sam raz. Jeśli sandacz w głębokiej rzece to nawet 30g.Generalnie to jeślisz łowisz np z tzw opadu to obciążenie z reguły jak najmniejsze ale takie aby czuć kiedy guma spadnie na dno. W innej metodzie aby dało się tym rzucić i przy wolnym prowadzeniu nie szorować stale po dnie.(...)

Dla czego nie szorować po dnie? To jest dość skuteczny sposób na okonie i nie tylko, gdy dominującym pokarmem są np. pijawki lub raczki. Dla czego do opadu stosować jak najlżejsze obciążenie? Niezależnie od głębokości łowiska, dopiero solidne stuknięcie w dno, wręcz wzbijające obłoczki piasku, pobudza apetyt ryb, a jeśli nawet łowisko jest płytkie i żeby przynęta dotarła do dna wystarczyłaby główka 2-3g, tylko że w wartkim nurcie tak obciążona gumka, nie dotrze do dna. Dla czego na sandacza to aż 30g? Osobiście nie mam szczęścia do tych ryb, ale te które złowiłem wzięły wcale nie z dna, ale gumę kolebiącą się w toni. Itd itp...

Jakoś inni koledzy nie żonglowali konkretami, tylko Ty starałeś się "wypocić" szczegółową instrukcję.

Link to comment
Share on other sites

Guest mikolaj37

Ty chyba nie czytasz co ja piszę. Założyłem że łowimy szczupaki z opadu na małej gumie na jeziorze. Mała główka bo mała guma, płytko bo tam szczupak z reguły przebywa i dlatego że szczupaki z reguły wolą wolny opad ale patrzę że z koniem kopać się niepodobna. A te 30 g to tak dla kontrastu gdy łowimy w silnym nurcie np. Ja szczupaki łowię od wieków. Mam na rozkładzi wiele metrówek ale widocznie się nie znam. Poporostu dla kogoś kto stawia pierwsze kroki na szczupaka to takie gumy i takie obciążenie to taka klasyka na początek. Bo od czegoś trzeba zacząć. A że jest wiele technik i nie da się ich w trzech zdaniach opisać to normalne a zresztą bo i po co? 

 

Zresztą ktoś kto ma trochę ogłady nie piszę o herezjach tylko mówi że się nie zgadza i podaje argumenty. Są też tacy którzy wszystko wiedzą lepiej. Ja mam swoją wiedzę zdobytą od lat i nie chce nikogo namawiać do swoich zdań. Ja tylko wyrażam opinię i nawet dobrze że ktoś się ze mną nie zgodzi, tym samym może ja się czegoś nauczę. Nie mam patentu na wiedzę a tylko swoje skromne zdanie i wszystko w temacie. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...