Jump to content
Szymek1402

Nauka start

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich użytkowników. Jestem nowy na owym forum. Chciałbym uzyskać informacje od doświadczonych wędkarzy w sprawie artykułów książek z których moge uzyskać wiedzę na temat ryb gdzie ich szukać gdzie zeruja itd. Zaczyna dopiero przygodę z wędkarstwem a szczególnie ze spiningiem. Na codzień mieszkam w Norwegii wiem jest dużo ciekawych miejsc do spędzenia czasu nad wodą. Ale jeśli chcę co kolwiek złowić myślę że najpierw powinienem zdobyć wiedzę nauczyć się czytać wodę itd. A później dowiedzieć się coś o sprzęcie. Liczę na pomoc z waszej strony i z góry dziękuje. Pozdrawiam 

Nie wydaje mi się aby zwyczaje ryb były istotnie odmienne niż u nas. Na początek proponuje Wędkarstwo jeziorowe T. Andrzejczyk i Wędkarstwo Rzeczne/ względnie wędkarz i rzeka -zależnie od wydania/ W Strzelecki, Dostepne za grosze na portalach aukcyjnych. Miłej lektury. Swoiście spiningowej księgi  nie polecę bo nie gustuje w spiningu ale od czegoś trzeba zacząć czyli najlepiej od podstaw :)

W aktualnym czasie najpopularniejszym źródłem wiedzy jest internet. W internecie jest mnóstwo artykułów jak zacząć z spiningiem. Książki też są fajne 

Z tym że w internecie trzeba filtrować wiedzę. Każdy może napisać co tylko chce i nie doświadczony czytelnik uwierzy. Zwłaszcza artykuły mają to do siebie że "niepoprawne" komentarze mogą być usuwane.

Moim zdaniem najlepszym źródłem wiedzy są fora. Można znaleźć opinie różnych użytkowników a herezje spotykają się z ripostą i można łatwo oddzielić. Różne doświadczenia znad wody, stopień zaawansowania i budżet jaki każdy z nas może przeznaczyć na ryby pozwalają na szeroki obraz. 

Ale to tylko moje zdanie.

Godzinę temu, Hubert Kopala napisał:

W aktualnym czasie najpopularniejszym źródłem wiedzy jest internet

50 minut temu, zwykły michał napisał:

Z tym że w internecie trzeba filtrować wiedzę

Hubert ma rację. Na "moje oko" 99% wędkarzy opiera swoją wiedzę na przekazach internetowych. Michał też ma rację. Tu z kolei 99% w ogóle sobie nie radzi, gdyż nie posiada podstawowej wiedzy aby potrafić cokolwiek przefiltrować. W efekcie, ta wielka ilość wędkarzy jest zindoktrynowana przez marketingowców i samozwańczych guru, którzy przekazują swoje "pewne i jedyne" rozwiązania, które w rzeczywistości w ogóle nie powinny zaistnieć, gdyż i oni nie mają podstawowej wiedzy.

Jeśli jakiekolwiek forum ma na celu poprawę świadomości, chce pomóc i wytłumaczyć podstawy, to jest na z góry przegranej pozycji. Nikt nic nie szuka, młode pokolenie wykształcone na testach a nie logicznym rozumowaniu, zadając pytanie oczekuje odpowiedzi i to wyczerpującej. Ponieważ nic nie szuka, to pytania powielają się w nieskończoność a ludzie, choćby wypełnieni empatią po same brzegi, w końcu też mą dość pisania wciąż tego samego. No i odpowiedź na forum tak łatwo podważyć choć nie ma się pojęcia o temacie, z książką dyskusja świadczyć może o schizofrenii, choć nie spotkałem się aby ktokolwiek dyskutował z książką, szczególnie tą starszą. A tu, o dziwo, nawet ci guru polecają kanony lektury wędkarskiej i to tej starszej, choć nigdy jej w rękach nie mieli. Gdyby mieli i przeczytali, to nie pierniczyli by głupot na YT. Nowsze publikacje jakoś nie posiadają tej magii jaką posiadają książki, jaką posiada prawda.

Powiem że jestem bardzo zadowolony z dołączenia do forum i napewno będę tu często oraz zagłębie się w juz istniejace tematy. A co do zdobywania wiedzy postanowiłem zacząć od książki. Co do wiedzy z internetu nie jestem zwolennikiem. Kilku krotnie szukałem informacj wiedzy w internecie i w przełożeniu na praktykę nic się nie sprawdziło. Co do forum jest to moje pierwsze forum do którego postanowiłem dołączyć i odrazu jestem milo zaskoczony. Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za naprowadzenie na dobry tor.:):)

3 godziny temu, Docio napisał:

Nikt nic nie szuka, młode pokolenie wykształcone na testach a nie logicznym rozumowaniu, zadając pytanie oczekuje odpowiedzi i to wyczerpującej.

Powiedziałbym jeszcze dobitniej: oczekuje odpowiedzi nie tyle może wyczerpującej,  ile tej jedynej, tej, która nie dopuszcza istnienia jakichkolwiek innych możliwości. Tylko tak, a nie inaczej, tylko to, a nic innego. A jeśli podana odpowiedź, byłaby na dodatek zgodna z oczekiwaniami i przekonaniami pytajacego, ooo...to już pełnia szczęścia

3 godziny temu, Docio napisał:

Nowsze publikacje jakoś nie posiadają tej magii jaką posiadają książki, jaką posiada prawda.

Czyli książka = prawda??! Mam nadzieję, że nie o to Ci chodziło...

23 minuty temu, Szymek1402 napisał:

A co do zdobywania wiedzy postanowiłem zacząć od książki.

Ale z forum, tego forum też radzę korzystać:)

5 minut temu, Baburka napisał:

Powiedziałbym jeszcze dobitniej: oczekuje odpowiedzi nie tyle może wyczerpującej,  ile tej jedynej, tej, która nie dopuszcza istnienia jakichkolwiek innych możliwości. Tylko tak, a nie inaczej, tylko to, a nic innego. A jeśli podana odpowiedź, byłaby na dodatek zgodna z oczekiwaniami i przekonaniami pytajacego, ooo...to już pełnia szczęścia

Czyli książka = prawda??! Mam nadzieję, że nie o to Ci chodziło...

Ale z forum, tego forum też radzę korzystać:)

Tak z forum też zamierzam duzo korzystać. Mam naprawdę dużo pytań 

A w temacie sprzętu wędziska i kołowrotka gdzie mogę napisać bo nie jestem biegły w posługiwaniu się forum. Dodam ze chodzi o sprzęt do spiningowania. Co do kosztów myślę że wędzisko i kołowrotek razem około 1000zł. C.w 10-40 myślę ze bedzie ok. Dodam ze wedkuje w Norwegii i szczupaki ktorej juz udalo mi się złapać to wszystko powyżej 80cm a okonie miedzi 30 a 40 cm 

4 godziny temu, Baburka napisał:

Czyli książka = prawda??! Mam nadzieję, że nie o to Ci chodziło

Nie trzeba mieć nadziei, oczywiście, że zabrakło słowa:

"Nowsze publikacje jakoś nie posiadają tej magii jaką posiadają starsze książki, jaką posiada prawda."

Starsze publikacje były pozbawione marketingu i lokowanych produktów. Siłą rzeczy traktowały o prawdzie. Kolejnym argumentem był fakt, że pisane były przez wędkarzy, którzy często byli dziennikarzami ale niekoniecznie wędkarskimi. Z drugiej strony starsze książki najczęściej rozwiązują problemy początkującego wędkarza a nie je pogłębiają lub pomnażają sugerując rozwiązania konkretnych metod i technik przy pomocy konkretnego sprzętu i konkretnych firm. Osobiście znałem jednego "bajkopisarza", który na pewnym portalu wędkarskim opublikował tekst jak to dzień wcześniej łowił, jaką metodą, techniką i jakie miał sukcesy. Szkopuł w tym, że zapomniał iż byłem u niego tego dnia i widziałem jego sprzęt a konkretnie jego brak, bo go wcześniej sprzedał i przepił. Ale "pióro" miał niesamowite i wszyscy "jedli" mu z ręki. Wcześniej i ja ale od tego momentu...moje wyjście ze szpadlem nad Wisłę po robaki miało więcej prawdy i atrakcyjności.

Książka=prawda, do tego nigdy bym się nie posunął znając kilka arcykłamliwych wydań, niekoniecznie wędkarskich. :) Niestety tak wyszło w moim poście.

6 minut temu, Docio napisał:

Książka=prawda, do tego nigdy bym się nie posunął znając kilka arcykłamliwych wydań, niekoniecznie wędkarskich. :) Niestety tak wyszło w moim poście.

Byłem tego pewien, dlatego nie napisałem, że stawiam pytanie raczej retoryczne :D

Z mojej strony wygląda to tak że po wyjeździe do Norwegii zacząłem troche wędkować. Odrazu w ręce wpadł mi kupiony w markiecie nie znanej firmy spinning i byle blaszka i wobler. Pierwsza wycieczka na ryby i cos sie dziej cos złapałem oczywiście fart przypadek itd. Po sezonie a nawet jeszcze w jego trakcje wyniki coraz słabsze wiec zaczynam szukać wiedzy w internecie co robię źle co powinienem robic jaki sprzęt wybrać itd. No i moim zdaniem to był duży błąd bo tylko i wyłącznie zalewa mnie lokowanie produktów reklama i tak w kółko prawdziwej wiedzy podstaw nie znalazłem. A chcąc mieć frajdę z hobby chcial bym poznać podstawy a nie do czego najlepsze jest to czy tamto wędzisko. Dal tego postanowiłem poszukać pomocy na nakierowanie mnie na lektury ciekawe książki z których bede mógł dowiedzieć się o jakiś podstawach. 

Tak że...

Książka =prawda

Książki o spinningu.

Całkowicie kultowa, bezapelacyjnie Klik

Zupełnie mi nieznana Klik