Jump to content

Widoczność spławika

m4ko
 Share

Recommended Posts

Witam, mam pytanie głównie do osób łowiących odległościówką. Byłem wczoraj nad wodą i łowiłem na odległości około 15m, była lekka fala i świeciło słońce. Miałem problem z obserwowaniem spławika bo  był ledwo widoczny. Próbowałem różne kolory antenek ale efekt był taki sam. Jakie są Wasze sposoby na zwiększenie widoczności podczas takich dni? 

9 godzin temu, m4ko napisał:

była lekka fala i świeciło słońce. Miałem problem z obserwowaniem spławika bo  był ledwo widoczny

Każdy tak ma. Moim rozwiązaniem, i nie tylko moim, było malowanie antenek na nowo w czarno białe paski i to szerokie na minimum 5 mm a lepiej jak są 1 cm. Nie mam od tamtej pory problemu z widocznością niezależnie od pogody a także od cieni na wodzie np drzew z przeciwległego brzegu.

Przy ostrym słońcu używam okularów polaryzacyjnych, dla ochrony oczu, w innym przypadku nie potrzebuję, antenki są doskonale widoczne.

Edited by Docio

11 godzin temu, Docio napisał:

Każdy tak ma. Moim rozwiązaniem, i nie tylko moim, było malowanie antenek na nowo w czarno białe paski i to szerokie na minimum 5 mm a lepiej jak są 1 cm. Nie mam od tamtej pory problemu z widocznością niezależnie od pogody a także od cieni na wodzie np drzew z przeciwległego brzegu.

Przy ostrym słońcu używam okularów polaryzacyjnych, dla ochrony oczu, w innym przypadku nie potrzebuję, antenki są doskonale widoczne.

A jak takie pomalowane spławiki wywarzasz? W sensie ile antenki ci wystaje?

Edited by m4ko

1 godzinę temu, m4ko napisał:

A jak takie pomalowane spławiki wywarzasz? W sensie ile antenki ci wystaje?

To zależy od spławika, albo pod białe, albo pod czarne, albo środek korpusu wskaźnikowego.

De22959.jpg.ec145d2c108d3bbbf56713122568d567.jpgDe22960.jpg.af86f4d669c4e24bef0ffe79432fa3d9.jpgDe22961.jpg.84fc23e878bf8dc2b2610c252473f5f5.jpgDe22962.jpg.3e0224e7aa820e12ab041acb1cf43506.jpg

Już od ok 10 m czerwony, niebieski, czarny zawsze są ciemne a biały, żółty, jasny pomarańczowy są jasne. Wyważyć można wedle woli i tła. Spławik może wskazywać brania podnoszone lub zatapiane ale zawsze wyważam pod kontrast abym widział zmianę. Ciemne tło, czarna końcówka może być nawet 2 cm, pod nią biały pasek 1 cm, wyważam pod białe i jak ryby biorą delikatnie i delikatnie przytopi, to nie widzę spławika i tną. Z kolei jak białe znajdzie się na 1 lub 2 "piętrze" nad wodą, to widzę branie podnoszone, choć raczej widzę wtedy dwa jasne paski.

Jak zauważysz niektóre spławiki są pomalowane inaczej niż piszę. One są z epoki "eksperymentów", kiedy się jeszcze uczyłem kolorków, czyli ponad 20 lat temu. Najlepszych nie ma a to takie których antenki pomalowane są całe jak zebra w szerokie paski biało-czarne. Dodam, że to nie tylko moje zdanie, Spławik66 też tak uważa. :) 

Edited by Docio