Skocz do zawartości

Wpływ ciśnienia na żerowanie i tym samym brania ryb


Kata
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie mam dużego doświadczenia w ciśnieniu a wędkarstwie, a wiem że ma to znaczenie.
Mam pytanie odnośnie jutrzejszego dnia. Prognoza pogody pokazuje że jutro 24.10.21 ma być od 1030hpa do 1033hpa.
Czy jest sens łowić w takie ciśnienie białoryb, czy drapieżnika na żywca?
Jak tak to jakich brań się spodziewać?

 

Cisnienie.png

Edytowane przez Kata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie danego dnia jest nieistotne. Istotne są gwałtowne zmiany ciśnienia oraz zmiany w okresie co najmniej 3 dób.

Proponuję poczytać o anatomii ryb to może coś się wyjaśni. A konkretnie zmiany -5 +5 hPa są nieistotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Docio said:

Proponuję poczytać o anatomii ryb to może coś się wyjaśni. A konkretnie zmiany -5 +5 hPa są nieistotne.

A konkretnie o budowie, zasadzie działania i funkcjach pęcherza pławnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby człowiek ma doświadczenie a i tak się zadziwia. Dziś różnica w ciśnieniu w porównaniu do dnia wczorajszego była ponad 20 hpa. Wczoraj ryby brały słabo, dziś przy takim wzroście szczupaki żerowały znakomicie pomimo pełnego słońca i prawie flautowej pogody. Ryby to jednak zagadka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr rybom wystarczy do 12 godzin aby wyrównać ciśnienie w pęcherzu i organiźmie u ryb z pęcherzem otwartym. U tych z zamkniętym trwa to o wiele dłużej, 24 h a czasem i dłużej, gdyż pęcherz napełniają i opróżniają poprzez układ krwionośny.

Gwałtowny spadek to wtedy gdy nagle, przy ładnej pogodzie zbierze się na burzę i w ciągu 3-4 godzin ciśnienie spada o te 20 a nawet 30 hPa. Legendą już jest, że ryby przed burzą żerują jak oszalałe a jak tylko zacznie kapać to do następnego dnia można spokojnie iść i się - integrować, bo brań tego dnia już nie będzie. To typowe dla letnich, gwałtownych burz, które w słoneczny dzień biorą się nie wiadomo skąd.

A szczupakom wypadł dziś dzień żerowania i wszelkie przepowiednie diabli wzieli. Brały zapewne na wszystko co wpadło do wody. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę na to samo jezioro od x czasu. Takie parametry jak ostatnio prawie zawsze powodują zupełny brak ryb. Ciśnienie 1031,poprzedniego dnia było 1007.Palące słońce, brak wiatru, bezchmurnie. Do pełni szczęścia brakowało tylko wschodniego wiatru. Myślę że przymrozek nocny zachęcił je do brania. W takich warunkach chyba drugi raz w życiu połapałem na tej wodzie. Najlepsza pogoda to silny wiatr, całkowite zachmurzenie nawet z deszczem, ciśnienie stabilne od kilku dni ok 1010 hpa, wiatr zachodni lub południowo zachodni, ale jak widać szczupaki nie zawsze oglądają prognozy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...