Skocz do zawartości

Zestawy gruntowe na plecionce.


Felu Piechu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam pytanie odnośnie moich zestawów. Posiadam na feederach żyłki główne 0,25mm na jej końcu zawiązany jest krętlik z agrafką(w celu szybkiej zmiany zestawu np. z feeder na methodę). Do agrafki zaczepiam zestawy (z pętelką na początku) o długości 0,5m wykonane z plecionki przyponowej, na końcu wiadomo koszyczek na feeder, sprężyna, lub methoda. Czy takie zestawy są poprawne czy lepiej używać żyłki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie poprawny, książkowo niepoprawny, etycznie niepoprawny.

Zgodnie z literaturą najsłabszym punktem zestawu powinien być węzeł na haczyku. Dlatego stosuje się przypony z cieńszej żyłki. W przypadku zerwania się ryby dość łatwo pozbędzie się ona haczyka. W Twoim przypadku najsłabszym punktem jest węzeł żyłki głównej na krętliku i gdy ryba się zerwie nie będzie jej łatwo pozbyć się haka wraz z koszyczkiem o ile w ogóle się ruszy, dlatego takie rozwiązanie jest nieetyczne. Dodatkowo Twoje rozwiązanie to zestaw zamozacinający i nie mam pojęcia jak blokujesz koszyk aby nie spadał na hak ani w jaki sposób zablokowana żyłka przenosi wskazanie na feedera.

Niemniej zestaw może być jak najbardziej poprawny, gdyż nic nie napisałeś o wytrzymałości zastosowanej żyłki i plecionki. Z drugiej strony obecność koszyczka na przyponie wyklucza aby był bardzo cienki gdyż urwie się podczas rzutu. To też jest teoria, gdyż i tu potrzeba wiedzieć o wytrzymałości linek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś przekonany, że zestaw jest poprawny, to po co pytasz? To już nie pierwszy raz kiedy pytający jest nieusatysfakcjonowany z odpowiedzi, która stoi w wyraźnym przeciwieństwie do jego "świętego" przekonania.

Dla mnie EOT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie wiem po co tak komplikować sprawę. Zestaw ma być prosty w montażu i użytkowaniu. Jeżeli na dnie nie ma ostrych muszli albo kamieni zostań przy żyłce, do połączenia żyłki głównej z przyponem użyj szybkozłączki, która jest w zestawie z koszykiem do metody. Ten krętlik z agrafką do kolejny element, który może zawieźć czy powodować splątania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiego zestawu używamy w bardzo specyficznych okolicznościach. A wiec kiedy mamy dużą głębokość 2 metry + a łowimy dość blisko wtedy ta agrafka ma za zadanie przycisnąć linkę do dna żeby ryby się o nią nie ocierały. Jednak nie rozumiem jednej rzeczy dlaczego używasz plecionki zamiast zwykłej żyłki i czemu nie używasz śruciny 5 g zamiast  tej agrafki.... (podpowiedź youtub i ludzie obklejeni jak słup plakatowy )<_< 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem, jak taki zestaw ma przyspieszyć zmianę zestawu z koszyka na sprężynę? Chyba że masz przypony z koszykami/sprężynami w portfelu. Ja stosuję prostsze według mnie rozwiązanie. Linka główna , na niej koszyk, poniżej stoper  (żeby koszyk nie obijał węzła) następnie agrafka z krętlikiem i przypon z hakiem. Jeśli koszyk jest również na agrafce to jego wymiana jest szybka. A idąc na ryby wiem czy będę łowił na metodę czy klasyczny feeder bo to po pierwsze zależy od wody ( płynąca/ stojąca) a po drugie zabiera się ze sobą zazwyczaj zupełnie inne przynęty i zanęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...