Skocz do zawartości

Plecionka


Mateusz Wychowałek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bardziej bym się kierował metodą i rybami jakie chcesz łowić jak samym kołowrotkiem. Kołowrotek wynalazek , niby gruntowy z wolnym biegiem  masa 300 g czyli nic. Dużo do niego nie zapniesz. Tą siłę hamulca jaka tam niby jest 10 kg traktowałbym z wielkim przymrużeniem oka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ryukon1975 napisał:

Bardziej bym się kierował metodą i rybami jakie chcesz łowić jak samym kołowrotkiem. Kołowrotek wynalazek , niby gruntowy z wolnym biegiem  masa 300 g czyli nic. Dużo do niego nie zapniesz. Tą siłę hamulca jaka tam niby jest 10 kg traktowałbym z wielkim przymrużeniem oka. Taką wytrzymałość hamulca mają markowe kołowrotki karpiowe o masie 600 g.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ryukon1975 napisał:

10 kg traktowałbym z wielkim przymrużeniem oka.

Z własnego doświadczenia powiem że okuma ma dość potężne hamulce . W modelu cmbf-365 na maksymalnym hamulcu nie mam szans poruszyć szpulą (kiedy próbowałem wyciągać żyłkę uginał się kabłąk) a do najsłabszych nie należę . Dla skali dodam że z ecusimą 1000 na zabetonowanym hamulcu nie mam większych problemów (nie robiłem testu z wyciąganiem żyłki )  .

 

59 minut temu, Mateusz Wychowałek napisał:

Witam, jestem nowym wędkarzem i potrzebuje pomocy, jeżeli chodzi o plecionkę. Chciałbym zakupić plecionkę na kołowrotek Okuma AK4000. Pozdrawiam

Jeżeli to będzie połów na grunt na na dystansach poniżej 100 metrów to daruj sobie z plecionką zainwestuj lepiej w dobą żyłkę . Ja mam taką i bardzo sobie chwalę. Oczywiście jest przygruba ale pamiętam że występowała w średnicy 0.25 lub 0.27 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulec nie jest po to by go zablokować na siłę tylko żeby pracował pod określonym ciężarem. Rzecz prosta że jak zakręcę na siłę gwint to wszystko stanie.To są podstawy mechaniki. Śruby 6-8 mm nie urwiesz nawet jak udasz kawał chłopa.Chyba że to śruba z Chin oryginał drobnogwintowy o wytrzymałości 8.8 (tylko)zapomnij.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ryukon1975 napisał:

Hamulec nie jest po to by go zablokować na siłę tylko żeby pracował pod określonym ciężarem. Rzecz prosta że jak zakręcę na siłę gwint to wszystko stanie.To są podstawy mechaniki.

A mnie się zdarzyło ryzykując zerwanie zestawu, ale nie było innej możliwości aby zatrzymać odchodzącą rybkę. Raz pomogło innym razem nie, ot loteria. :) 

Te podstawy mają się nijak z moim doświadczeniem. Kupując kołowrotek w sklepie zawsze sprawdzam czy przekręcę szpulę dokręconą na maks. I w tym przypadku zdarzyło mi się to kilkukrotnie przekręcać dość swobodnie szpulę, a raz aż parsknąłem śmiechem. Sprzedawca jak to zobaczył też parsknął i stwierdził, że musi być uszkodzony i odstawia go do zwrotu hurtowni. Wziął drugi, podał mi i...to samo. Sam sprawdził no i nie trzeba było wielkiego wysiłku aby przekręcić szpulę. Sprawdziliśmy pozostałe i nic się nie zmieniło. To było zaskoczeniem nie tylko dla mnie.

Wnioski są dwa. Pierwszy, że zawsze warto sprawdzić. Drugi zgodny z podstawą mechaniki, że jak po dokręceniu stanie na mur lub wręcz trzeba się mocno siłować ze szpulą, to podane obciążenie na pewno wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to inaczej rozumiem a w mechanice pracowałem długie lata. Skoro pisze na hamulcu 10 kg to pod tym ma mi się kręcić oddawać żyłkę Jak dokręcę na 10,2 kg zatrzymuje się. Sama wytrzymałość nic mi nie daje skoro dobity na amen hamulec nie oddaje żyłki wtedy co?Mogę tylko sprawdzić co w zestawie najmocniejsze albo kołowrotek , albo kij , albo żyłka klękną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...