Jump to content

Pytanie do właścicieli Shimano Stradic FL


Gorgoth82
 Share

Recommended Posts

4 minuty temu, Wartburg napisał:

Rzut oka na schemat powinien wystarczyć za odpowiedź.
Co za pokolnie nam urosło niedługo bez instrukcji srajtaśmy w kiblu nikt nie bedzie umiał powiesic.

Wrzucam schemat. Jestem laikiem w tym temacie więc jako ktoś kto wie podasz mi odpowiedź na moje pytanie.

schemat.jpg

Link to comment
Share on other sites

Z konstrukcji /dość skomplikowanej jak na kołowrotek zresztą/ wynika mi że ten typ tak ma.
Terkotka prostsza od cepa działa w obu kierunkach, tu ktoś sie nieżle wyslilił aby dzialała w jedną strone.

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Docio napisał:

Tytuł postu to Stradic 1000 FL, schemat to Stradic 1000 a to dwa różne kołowrotki. Jednak terkotka powinna działać w obie strony.

Tak naprawdę to chodzi o Stradic FL 4000 ale to jest oryginalny schemat wyjęty z pudełka kołowrotka Stradic FL 4000. Piszesz, że powinna działać w obie strony, czyli tak wynika z tego schematu, czy posiadasz taki kołowrotek (lub miałeś w rękach)?  To jest dla mnie istotne.

 

Dziękuję wszystkim za chęć pomocy, ale jeżeli nie posiadasz (posiadałeś, masz możliwość sprawdzenia fizycznie) takiego kołowrotka, lub i nie potrafisz określić ze schematu jak to powinno być to raczej nie ma sensu pisania w tym temacie. Raz, że zaraz zacznie się zbędna dyskusja, dwa wprowadza to dezinformację i nie pomaga. Pisanie np. że terkotka powinna działać w obie strony jeżeli opierasz to na doświadczeniu z innymi kołowrotkami nic nie daje a bardziej może wprowadzić w błąd, ponieważ chodzi właśnie o to, że w moich pozostałych kołowrotkach działa w dwie strony, a w tym modelu jak żyłka się odwija (np. podczas holu ryby) jest specyficzny dźwięk, natomiast w przeciwną stronę jest cisza i to mnie zastanowiło. Czy tak powinno być czy mój egzemplarz ma wadę. 

Edited by Gorgoth82
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Gorgoth82 said:

Dziękuję wszystkim za chęć pomocy, ale jeżeli nie posiadasz (posiadałeś, masz możliwość sprawdzenia fizycznie) takiego kołowrotka, lub i nie potrafisz określić ze schematu jak to powinno być to raczej nie ma sensu pisania w tym temacie.

Już nie będziemy nic pisać. Napisz do serwisu i dostaniesz odpowiedź od praktyków którzy naprawiają i mają na stanie ten konkretny model.

Link to comment
Share on other sites

30 minut temu, zwykły michał napisał:

Już nie będziemy nic pisać. Napisz do serwisu i dostaniesz odpowiedź od praktyków którzy naprawiają i mają na stanie ten konkretny model.

"Już nie będziemy pisać" ... przedszkole czy kobieta jesteś że focha strzelasz. Zresztą niech napiszą osoby, które mają wiedzę w temacie a nie piszą żeby napisać. 

Link to comment
Share on other sites

Nie strzelam focha ale masz pretencje, że piszemy nie mając wiedzy więc lepiej nie pisać.

Nie wiem jakie masz kołowrotki ale gdyby terkotał w obie strony to bym go nie kupił. Miałem taką Daiwe 125M ale była uszkodzona sprężyna przełącznika blokady obrotów. Szybki serwis i jest jak powinno być.

Żeby było jaśniej terkotka to dla mnie blaszka pod szpulą która wydaje dźwięk kiedy szpula kręci się w przeciwną stronę np kiedy hamulec oddaje żyłkę.

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, zwykły michał napisał:

terkotka to dla mnie blaszka pod szpulą

Albo sprężysty drucik. Terkotka działa w połączeniu z zębatką na osi pod szpulą i to właściwie zamyka temat.

11 godzin temu, Gorgoth82 napisał:

Tak naprawdę to chodzi o Stradic FL 4000 ale to jest oryginalny schemat wyjęty z pudełka kołowrotka Stradic FL 4000.

Przejrzyj net ze schematami a znajdziesz różnicę.

Nie posiadam, nie miałem w rękach za to umiem czytać schematy.

A tak wygląda schemat 4000 FL

Schema-Stradic-4000FI.thumb.jpg.e396a6a4a386605144bb7c5b64cb39a5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Ubertroll
7 godzin temu, Docio napisał:

Przejrzyj net ze schematami a znajdziesz różnicę.

Nie posiadam, nie miałem w rękach za to umiem czytać schematy.

A tak wygląda schemat 4000 FL

 

stradic.jpg

 

 

Edited by Ubertroll
Link to comment
Share on other sites

Ubertroll jak zawsze czujny jak ważka. :)  Niestety nasi sklepikarze wersję FL nie tylko na schematach oznaczają Fl (małe L). Sam zwróciłem na to uwagę. W wielu sklepach oferta oznaczona jest jako Fl(L), ale po wejściu okazuje się, że to FL. Zapewne to kwestia używanej powszechnie czcionki.

Wersja FI(i) istniała i była dostępna w latach 2008-2010 a przynajmniej tak wynika z treści w necie. Schemat, który zamieściłem faktycznie dotyczy wersji FI(i)

Znalazłem na AliExpress schemat i jest on łudząco podobny do tego, który zamieścił autor wątku i tu serdecznie przepraszam autora. Niestety schematu do FL nie znalazłem nawet w bibliotece schematów.

Nie zmienia to jednak faktu, że terkotki działają w obie strony, chyba, że...Shimano wymyśliło zębatkę obrotową w jednym kierunku, tak jak łożysko oporowe tylko kierunki odwrotne. Blaszkę terkotki można uznać jak typowy hak i w kierunku odwijania zębatka blokuje się co powoduje przeskakiwanie blaszki po zębach a w kierunku zwijania blaszka blokuje się na zębach i obraca kółko zębate terkotki na osi.

Rozwiązanie mechaniczne starsze ode mnie, więc zaskoczeniem nie jest, jednak intryguje mnie fakt, jak to zrobili na osi o tak małej średnicy, bez schematu ani rusz.

I kolejna godzina minęła, samo rozwiązanie zębatki terkotki znalazłem tutaj. Tak, działanie jednokierunkowe terkotki jest jak najbardziej możliwe a właściwie jest faktem. Może zastanawiać, czemu zamiast jednego elementu(zębatki), zastosowano aż 9. Chyba tylko po to aby miało się co psuć.

A swoją drogą, drogi Ubertrollu sam mogłeś tego poszukać i przedstawić wszystkim, że się mylą co do dwukierunkowego działania terkotki pomagając tym autorowi. Zauważyłem, że od jakiegoś czasu produkujesz "głuche" posty krytykujące, które tak naprawdę nic nie wnoszą.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ubertroll

Tylko, że ja nic na temat tych terkotek napisać nie mogę, bo się najzwyczajniej nie znam. Co do schematów, to warto posiłkować się stroną: .

Forma pisania to pokłosie tego co czytam na forum. I nie zgodzę się, że nic nie wnosi. 

W prywatnej wiadomości napisz mi proszę, które "głuche" wiadomości są krytykujące. Postaram się wytłumaczyć. :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...