Skocz do zawartości

Ciekawe miejsce w moim (twoim) mieście


grzybek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Dziś odszedł jeden z największych gdańszczan, noblista Gunter Grass.

Człowiek, którego można postawić w jednym rzędzie z Janem Heweliuszem, Danielem Fahrenheitem czy Arturem Schopenhauerem.

Jeden z niewielu, który potrafił się rozliczyć z własną przeszłością.

W Jego powieściach widziałem swoje miasto sprzed wielu lat i dzięki Niemu zajęła mnie historia mojego miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj będzie się działo na Westerplatte - wczoraj wieczorem było całkiem ładnie od strony Martwej Wisły.

 

post-1419-0-65738500-1430983781.jpg

 

post-1419-0-18033500-1430983805.jpg

 

Latały śmigłowce, płoszyły nam ryby ale żołnierze i służby ćwiczyły... przed wizytą dostojnych gości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzę, że w każdym mieście znajdzie się coś ciekawego, ba nawet na wsi!

Żadna różnica, wystarczy chcieć to zauważyć, i pokazać.

Dla obytego z widokiem wydaje się normalka ale dla innych, ciekawych wrażeń może to być rewelka, np takie cóś co wczoraj zauważyliśmy z Krisem przepływając przez tor wodny Martwej Wisły

 

post-1419-0-68774000-1431427629.jpg

 

To desantowiec Lublin pierwszy raz go u nas widzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku kożystamy z żoną z możliwości, jakie dają majowe impezy pt. "Noc muzeów". Na czym to polega pewnie wiecie. I chocaż nie chodzi juz te pieniądz na bilety ale jest to dzień, w którym o wiele łatwiej podjać decyzję o odwiedzeniu muzeum niż w jakikolwiek inny.

A można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy, choćby Muzeum Archeologiczne, Muzeum Zabawek czy Muzeum Morskie. W tym roku właśnie na CMM i s/s Sołdek szczególnie miałem ochotę ale zanim tam trafiliśmy odwiedziliśmy niedawno otwarte Europejskie Centrum Solidarności i przy okazji legendarną salę BHP w Stoczni Gdańskiej.

post-12-0-96837600-1431978527.jpg

Moim zdaniem ta konstrukcja to taki potworek, przerost ego twórców, straszak na turystów. Zawartość też nie zrobiła na nas szczególnego wrażenia, wystawa stała o NSZZ Solidarność i historii tamtego czasu usadowiona na dwóch kondygnacjach i w 6 czy 8 salach przegrała z wystawą czasową eksponatów związanych z zakończeniem II WŚ. Mimo to czasu nie straciliśmy, wiemy, ze specjalnie nie ma do czego tam wracać.

Za to Sołdek zrobił na mnie wrażenie, wstyd się przyznać ale byłem tam pierwszy raz. Z jednej strony to powód do dumy a z drugiej żal było patrzeć na maszyny, które już nigdy nie ruszą. Centralne Muzeum Morskie było takie jak je zapamiętałem sprzed z górą 25 lat, może trochę przybyło multimediów. Warto było odwiedzić je znowu.

 

A tego miejsca chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.

post-12-0-00916600-1431978532.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy most budują na Martwej Wiśle.

Obserwujemy postępy prac na bieżąco.

 

Nowy most - za stroną trojmiasto.pl

 

Chodzi o most, który zawieszony będzie nad Wisłą tuż obok historycznego, 100-letniego obrotowego mostu kolejowego, i nieco w cieniu jeszcze większego sąsiada - mostu wantowego im. Jana Pawła II, będącego częścią Trasy Sucharskiego.

Trwa budowa nasypów kolejowych przy moście kolejowym nad Martwą Wisłą. Uformowane nasypy już teraz przewyższają o półtora metra dotychczasowy nasyp prowadzący do dawnego most kolejowego. Te prace trwają po obu stronach gotowych już przyczółków mostu. Ruszyły też prace przy odbudowie nowego toru. W wielu miejscach na Olszynce i na Lipcach wykonano podbudowę. Prowadzony jest też montaż sieci trakcyjnej. Kształtów nabierają budynki nastawni w Olszynce i Porcie Północnym. Wykonawca prowadzi też prace przy budowie przejść podziemnych dla mniejszych zwierząt. W ramach prac na linii kolejowej przewidziano także montaż ekranów akustycznych. To oznacza, że mieszkańcy nie usłyszą przejeżdżających składów kolejowych. Tego typu ekrany pojawią się na Olszynce i Przeróbce. W ramach inwestycji zostaną rozebrane i odbudowane trzy wiadukty kolejowe: jeden nad ul. Sienną i dwa nad ul. Siennicką.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na ubiegłorocznym Jarmarku Dominikańskim ogromna konstrukcja stanęła na Wyspie Spichrzów. Nazwano ją Gdańskim Okiem, na wzór tego londyńskiego. W tym roku już od początku czerwca można podziwiać nasze Miasto z lotu ptaka.

post-12-0-27562200-1433711171.jpg

Przyjemność dość kosztowna ale warto choć raz się wybrać.

Potem spacer ulicami Starego Miasta, tymi znanymi bardziej

post-12-0-08099400-1433711176.jpg

i tymi mniej znanymi.

post-12-0-80845200-1433711180.jpg

Zgodziliśmy się z żoną podczas spaceru, że najbardziej klimatyczną jest niewielka uliczka za bazyliką Mariacką, czyli ulica ... Mariacka.

Bez względu na porę roku i ilość turystów czy zwykłych spacerowiczów to miejsce ma szczególny klimat, jest to zawsze jakby chłodniej, ciszej, spokojniej ...

Celowo nie ma tu zdjęcia tego miejsca, warto aby każdy sam zajrzał i zobaczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Za około 5mld lat zgaśnie słońce ale to nic bo za jakieś 3,7mld lat nasza galaktyka zderzy się z galaktyką Andromedy i wszystko pójdzie się walić (znaczy że nie będzie nawet ludzkości gdzie uciec). A większość ludzi siedzi w czterech ścianach, gra w strzelanki w sieci, wypatrując czy ich bachor nie walnął głową w kant stołu. Powiem tylko że na świecie jest póki co 7mld ludzi

 

"Wisi" mi to i tak nie dożyję, to czym mam się przejmować... :P

"Wkurza" mnie natomiast niechlujstwo pisowni (zaznaczyłem tylko podstawowe błędy)!!! :angry:

 

Ps

Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać... :(

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Zgodnie z pierwotną umową na roboty zawartą w 2011 r. pomiędzy miejską spółką Gdańskie Inwestycje Komunalne a firmą OHL budowa tunelu pod Martwą Wisłą powinna się zakończyć w październiku 2014 r. Prace miały potrwać równe trzy lata. Tego terminu nie udało się jednak dotrzymać. Roboty w tunelu trwają do teraz - 10 miesięcy po pierwotnej dacie zakończenia prac.

Czytaj więcej na:
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Odlegle-swiatelko-w-tunelu-pod-Martwa-Wisla-Otwarcie-w-marcu-2016-r-n92806.html#tri
 
Ciągle nie widzę tego światełka w tunelu.
Dobrze, że chociaż prom pływa :( załoga ma umowy o pracę do końca roku i co dalej?
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 10 miesięcy temu...

Lato w pełni, więc należało odwiedzić swoją letnią rezydencję. :)

 

Wszystko gra, niczego nie brakuje:

 

post-1521-0-31361600-1471541131.jpg

 

Ja i mój zerwikaptur. 

 

post-1521-0-48890300-1471541510.jpg

 

Z tarasu też wszystko wygląda w miarę dobrze.

 

post-1521-0-31141400-1471541292.jpg

 

"Mój jest ten kawałek podłogi" :)

 

post-1521-0-77299300-1471541312.jpg

 

Byłem i obok Baru Kabana - Ups! Barbakanu. ;)

 

post-1521-0-07561700-1471541394.jpg

 

Płonący szpadel - Ups! Płonąca szpada. Te cholery biorą człeka z centrum za głodomora? Całe 60 cm "szaszłyczku". 

 

post-1521-0-87180900-1471541725.jpg

 

Spoko! Dałem radę!... :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...