Jump to content

Kołowrotek o ruchomej szpuli


Areh
 Share

Recommended Posts

Moja pierwsza wędka to był kij bambusowy, a kołowrotek to ruski kręcioł o ruchomej szpuli. Ostatnio wzięło mnie na sentymenty i zacząłem zastanawiać się, jak taki kołowrotek sprawdziłby się przy spławikówce (ew. gruntówce). Jest sens coś takiego kupować?

Przykładowy model: http://allegro.pl/kolowrotek-reels-999-tradycyjna-trajkotka-i2149684288.html

Link to comment
Share on other sites

Posiadam coś podobnego, wciąż sie zbieram żeby zdjęcie zrobić do tego naszego "wirtualnego muzeum", o którym wspomniał Paszczak. Planuję wykorzystać go tzw. "wypuszczanki", coś na kształt przepływanki, o której wspomniał Nikoś. Pewnie na wiosnę pocisnę nad jakąś rzeczkę poćwiczyć.

Link to comment
Share on other sites

oglądałem raz w TV jak gościu łowił lipienie na wypuszczankę właśnie z takim kołowrotkiem

Tak, to był John Wilson. Ten film mnie zainspirował, tylko zastanawiam się gdzie w pobliżu GD można to poćwiczyć.

Link to comment
Share on other sites

Jak tylko załatwię przeniesienie papierów do nowego koła (miałem to zrobić dzisiaj, ale niestety, czas nie pozwolił) i opłacę składki, to odezwę się.

A co do Kanału Raduni - woda ta jest dostępna po opłaceniu składki podstawowej?

Link to comment
Share on other sites

Odcinek nizinny na pewno. Też miałem dziś składki i papiery załatwić, a i mi się nie udało ;) . Pewnie Minus więcej nam opowie o Raduni nizinnej. W grę wchodzi jeszcze kanał Redy.

Link to comment
Share on other sites

kanał to nizinna woda ale nie polecam łowienia bo w tym roku osuszyli i wbijają larseny umacniające wały, teraz są w wis a wis zrembu na Oruni, ale na Raduni przepływanka na klenia w okolicach mostu kolejowego w Św. Wojciechu jak najbardziej, szczególnie latem z czeresienką lub truskawką na haku

Można też poszukać jazia na chlebek

Edited by Minus
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Poczytałem o tym waszym kołowrotku, i powiem, że mam na oku te modele z allegro! Kiedyś miałem ruskiego, ale mi zaginął podczas przeprowadzki pod Poznań. Wszystko pasuje, ale koledzy, jak obejrzycie filmy z Wilsonem, to on używa kija, którego ja nie znam do tego typu kołowrotka! Na oko nie wiem ile może mieć długości, ale jego odcinki ze spławików ką, to nie wędziska odległości owe, no może jeden odcinek tak, a reszta to łowienie przy brzegu, a wędzisko do kołowrotka wydaje się mi krótkie i spiningowe? Co wy na to? Odcinek z Youtube Karp w Liliach, tam widać wędkę krótką z trajkotką, tak cienka wędka, że wgląda na spining.

Link to comment
Share on other sites

Do tej metody stosuje się wędziska typu avon, 12 stopowe o miękkiej akcji. Przelotki gęsto rozstawione na wysokich stopkach. Niestety, u nas te wędziska nie są niedostępne, pozostaje sprowadzenie z zagranicy. Ale od biedy można poćwiczyć miękką odległościowką.

Link to comment
Share on other sites

Kije nie do zdobycia? Eee, ja tam bym od razu ludzi nie straszył :P Dzięki sieci www wszystko da się skołować, wystarczy chcieć. Jak nie na serwisach aukcyjnych to na portalach, od ludzi, od pasjonatów.... Albo zamówić w którejś z pracowni rodbuildingowych:)

jednakże jak wind zaproponował, miękki match zda egzamin z pewnością.

tylko dajcie mi spławik z pawia z dolnym wyważeniem, jak jeszcze takie prudukują w Polsce

Produkują, ale w piwnicach, domach, szopach i swoich małych pracowniach, miłośnicy. Sam możesz wykonać taki, brzydale łatwo się robi;) Albo zamówić u kogoś kilka sztuk, wiem, że robią i się dzielą....
Link to comment
Share on other sites

Kije nie do zdobycia? Eee, ja tam bym od razu ludzi nie straszył

Na E-bay-u dostaniesz wszystko :D . Na Alledrogo nie znalazłem.

tylko dajcie mi spławik z pawia z dolnym wyważeniem

Świetnie do wypuszczanki nadają się spławiki do łowienia z lodu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nicco Puccini i Windzie, wiecie, powiem wam, że ja zamierzam mieć oryginalny center spin z zagranicy, związku, że mój ojciec jeszcze sobie pływa statkami drobnicowymi, a teraz wypłynął w rejs, to dostał zlecenie do kupienia za funty w Anglii, lub euro w Niemczech, czy Holandii angielskiego center spina, do przepływanki, ciekawe, czy zagranicą dostanie w wędkarskich te prawdziwe o ruchomej szpuli, jak sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

W UK w niektórych sklepach powinny być...Ale nie we wszystkich. I raczej rzadko...Nie wiem jak W Niemczech i Holi.

W UK też na car bootach można to znaleźć w niedziele, albo gdzieś z drugiej ręki. Ale najszybciej to ebay.co.uk :D

Taki oryginalny centerpin fajna sprawa, jak już będziesz miał to pochwal się :)

Link to comment
Share on other sites

Nicco jak na razie, czekam za reelsem 999 (kołowrotek) tym z allegro, kupiłem żyłkę jaxon match 0,14 mm do tego, i wygrzebałem jeszcze spławiki 10 szt. za 18 zł wagglery angielskie na naszym allegro. Przy okazji pochwale się kołowrotkiem, patrzyłem za spławikiem avon, ale cena mnie odstraszyła na ebay i allegro powyżej 20 zł za jeden biorą! Chyba będzie trzeba kupić coś polskiego z balsy :D za góra 8 zł :D Tylko balsa, to mało odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale co tam, jakoś w Polsce trzeba sobie radzić :D

Edited by stawny
Link to comment
Share on other sites

Hej chłopaki, dostałem właśnie mój reels 999 pocztą, dwa łożyska, kołowrotek za 34 zł, ale solidnie wykonany, cały metalowy, czy coś podobnego, a nie plastik :P, nawinołem już 0,14 match na niego, fotki zaraz wstawię do posta.

Oto zdjęcia, cacuszko normalnie, już czuje się jak John Willson z ruchomą szpula i ogległościówką na jeziorze ;D Zamierzam kupić jeszcze jeden u tego gościa, ale czerwony :D

post-318-0-66834600-1339668130_thumb.jpg

post-318-0-92663700-1339668144_thumb.jpg

post-318-0-00319600-1339668159_thumb.jpg

Edited by Nicco Puccini
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Coś o sprzęcie... Zacznijmy od wędki, stosuje do wypuszczanki zwykłe odległościówki segmentowe lub w teleskopie mogą być też bolonki tylko krótki max 5 metrów. Na filmie akurat łowię wędką Mistrall Aqua Tele Match pięciometrowom, kołowrotek to rosyjski "Centerpin" o średnicy 12cm po małych przeróbkach. Średnica kołowrotka jest bardzo ważna najlepiej jak największa bo nieraz musimy szybko szybko zwinąć żyłkę, gdy ryba idzie w naszym kierunku a jak wiadomo mamy tu tylko przełożenie 1:1. Żyłka główna to 0,18mm może wydać się gruba, ale nie koniecznie bo stosuje do wypuszczanki czy przepływanki przyponów z plecionki Barkley NanoFill 0,006 nie jestem zwolennikiem „kolczykowania” ryb lubię mieć rybę na brzegu choć ich nie zabieram. Przypon o długości 50-80cm w zależności od głębokości łowiska, spławiki rzeczne bombki max 2gr. lub typu chubber. Haczyki małe ale dobre takie by się nie rozginały podczas holu dużej ryby, główne obciążenie zestawu przed przyponem, dodatkowe to co idzie po dnie w zależności od uciągu wody. To chyba na tyle reszta to standart dobrze dobrane łowisko dobra zanęta no i trochę szczęścia pozdrawiam.

Ps jak mogę edytować ten wpis powyżej.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...