Skocz do zawartości
Jarekb

Wiosenne nęcenie płoci i leszcza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Jak tylko pogoda się poprawi zamierzam wybrać się na płotki. Za jakiś czas również na leszcza. 

Mam nieduże jezioro którego jeszcze nie znam. Do wyboru mam plażę z łagodnym spadkiem lub kładkę wychodzącą przed trzciny. 

Czym i jak zanęcić płoć? 

Zanętę większą ilość chciałbym przygotować sam gdyż mam po pare kilo pszenicy, kukurydzy oraz swój miód. 

Edytowane przez Jarekb

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na wiosnę ważny jest również dodatek zapachowy, jeśli chcesz łowić długo, polecam mieloną kolendrę, jeśli krótko, to suszoną krew lub czosnek.

Kup zanętę płociową w kolorze dna, dodaj Twoje składniki, (miód na wiosnę raczej słabo nęci), jakiś z araktorów, ziemi bełchatowskiej lub z kretowiska i możesz nęcić. Pamiętaj jednak że raczej małe porcje bo ryba jeszcze mocno nie żeruje. Nie wiem jak u Ciebie bo każde łowisko rządzi się swoimi prawami, ale u mnie zamiast zanęt roślinnych, lepiej sprawdzają się zwierzęce. Ostatnio wymieszałem zanętę płociową czarną tylko z ziemią i kolorowymi robakami i jak płoć wpłynęła to siedziała dobre dwie godziny bez donęcania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgodzę się z jungiem że kolendra wabi ryby czy na dłużej niż czosnek to nie wiem. Lecz stosowanie teraz kolendry nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wg. mnie podstawą wiosennego zapachu powinien być mielony nostrzyk kupny lub zrywany własnoręcznie w czerwcu. Należy go wysuszyć w cieniu i zmielić na pył. Ja do wiosennej zanęty daję ok. 1-2 łyżeczki na 800g spożywki. Oba składniki możesz połączyć i do tej mieszanki dodać kopru włoskiego do uatrakcyjnienia zapachu. 

Edytowane przez max-wo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jakie pozostałe składniki? Nie chcę kupować bo do końca nie wiadomo co w tych zanetach jest. 

Chciałbym wykonać większą ilość zanety na płoć oraz leszcza a potem tylko dodawać atraktory. 

Kukurydzę i pszenicę już mam. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlaczego tak nie lubisz zanęt firmowych ?:DAle do rzeczy kuku. i pszenicę ześrutuj i zmieszaj w prop. 1:1 dobrze by było gdybyś miał do tego też bułkę tartą lub mielone produkty pszenne. To taka uniwersalna baza, jako kleju używaj mielonych płatków owsianych. Przybarw to czarnym barwnikiem wędkarskim i ukierunkuj na dany gat. ryby jaki zamierzasz zwabić. O atraktorach masz już napisane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie jest to kwestia nielubienia zanęt firmowych, po prostu faworyzuje swoje bo wiem, że składniki są naturalne. Do tego jeszcze dochodzi chęć majsterkowania i problem gotowy ;)

Jakieś produkty pszenne mogę kupić w piekarni. Biszkopty? Bułki słodkie? Ciastka? 

Oczywiście zamiast nich wolałbym dodać składniki z których powstają ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Takie bułki pszenne mogą być lepsze niż jałowe śruty. Po takim pieczeniu bułka przecież pachnie niczym innym jak prażonymi produktami pszennymi. Mają też lepszą pracę w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Każda bułka jest słodka bo ma cukry złożone.:P;) A tak na serio to zależy od ciebie możesz nawet próbować z bagietkami czosnkowymi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przeczytaj ten artykuł , może znajdziesz w nim inspirację na wykonanie własnej super-zanęty. ;):)
Co do zapachów (atraktorów), to skuteczny na jednym łowisku, może kompletnie zawieść na innym zupełnie nieodległym, a cóż dopiero mówić o różnych regionach Polski. Nawet popularna wanilia, uznawana za najbardziej uniwersalny dodatek zapachowy, nie zawsze i nie wszędzie się sprawdza. Co do wiosennego zapachu, "pogodzę" trochę Jungu i Maxa. ;) Od kilkunastu lat w zimnej wodzie, stosuję jako dodatek zapachowy mieszankę kolendry, kopru włoskiego i nostrzyka w proporcji 1:1:1. Pisałem o tym ponad dwa lata temu w (pasjonującym) temacie: Kolendra dodatek do zanęty Statystycznie, na łowiskach o różnej charakterystyce, ta mieszanka zapachowa sprawdzała się najczęściej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 3/21/2017 o 12:20, Jarekb napisał:

Nie jest to kwestia nielubienia zanęt firmowych, po prostu faworyzuje swoje bo wiem, że składniki są naturalne. Do tego jeszcze dochodzi chęć majsterkowania i problem gotowy ;)

/----/

Niektórzy tak mają że jak nie wybabrają zanęty samemu nie nagotują grochu w pończosze kobicie podpierniczonej uprzednio powymieniawaszy omotki na bambusach itd itp to na rybach nie byli :) bo w sumie są cały czas na rybach.....

PS. Barwienie pęczaku szafranem na pierwszych płotkach to taka współczesna ofiara składana dla Matki Natury :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie w kwietniu mam zawody chciałbym poprosić o rade z doborem zanęty

Będę łowił na rzece o średnim uciągu głębokość od 1,5 do 2,5 metra wąska rzeczka

edit. Posty połączyłem. Jeżeli nadal będziesz pisał bez polskich znaków, będziesz walił byki interpunkcyjne, składniowe i ortograficzne, Twoje posty będą leciały w niebyt bez ostrzeżenia.

miłego wieczoru. wind

Edytowane przez wind
scalenie postów, poprawa błędów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak się ta rzeczka nazywa? Jakie gatunki ryb tam zwykle dominują na zawodach? Jaką techniką będziesz łowił (tyczka, bat, bolonka?) Jeżeli nigdy tam nie łowiłeś, to napisz co wiesz ze słyszenia. Każda informacja może być przydatna, żeby ustalić sensowną zanętę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rzeka nazywa się Bystrzyca. Mam zamiar łowic na tyczke, dominują płocie, średnia głębokość 2 metry dno bardziej muliste

Edytowane przez Hubert0916

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do kwietnia mamy czas, coś wymyślimy. ;) Na tą chwilę postawił bym na Trapera i podrasował GG Sensasa. Np. GS Champion 50% + GS Magic 25% + Gros Gardons 25% . No i oczywiście ziemia/glina + robactwo. To taki wstępny zarys zanęty , ale wokół tej mieszanki bym się "kręcił".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak mòwisz jeszcze jest czas

Ale chciałem już się trochę się dowiedzieć popytać. Jeszcze będę miał pytanko odnośnie nocnych zawodów na jęziorku Firlej. Ale to już bliżej zawodów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie chciałbym się poradzić jaka zanentę zastosować na zawody podlodowe które odbędął się na jeziorze. Dominuje tam płoć i leszcze

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jako że nigdy białorybu spod lodu nie łowiłem, więc nie będę się w tej kwestii wymądrzał. Hubert, poczytaj tutaj. A gdybyś nadal był spragniony wiedzy zajrzyj tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki wielkie ciekawe artykuły napewno skorzystam z tych porad.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi