Skocz do zawartości

Ryba w stawie


Kamil Żubrowski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmmm, stawiam na ciernika. Płetwa grzbietowa bezpośrednio nad odbytową tylko większa. Na grzbiecie pewnie dwa kolce a ubarwienie, cóż, dostosował się do zbiornika. Pochodzenie jest prozaiczne, przywlókł się zapewne na łapkach jakiegoś ptaszka wodnego i do dość dawno, bo to dorosły osobnik. Niestety nie ma drapieżnika w zbiorniku, który by przetrzebił stado.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Jotes napisał:

Ja myślałem o cierniczku, ale to wyklucza go z "gry":

 

A kto wie. Może być i cierniczek. Rybka na zdjęciu wygląda jak "po przejściach", oskalpowana z łusek w środkowej części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% jest to ryba z rodziny ciernikowatych - Stawiałbym bardziej na cierniczka niż ciernika

14 minut temu, Docio napisał:

Rybka na zdjęciu wygląda jak "po przejściach", oskalpowana z łusek w środkowej części.

Cierniki nie mają łusek tylko płytki kostne, do tego osobniki śródlądowe mają je słabo wykształcone.

Autor tematu napisał że nie ma kolców - wg. mnie kolce ma, ale nie każdy ciernik czy cierniczek po złowieniu je wysuwa, a złożone ciężko dojrzeć, szczególnie u cierniczka który ma tych kolców więcej, ale za to dużo mniejsze. Poza tym na zdjęciu widać kolce brzuszne (w miejscu płetw brzusznych), wprawdzie słabo, ale da się odróżnić.

19 godzin temu, Kamil Żubrowski napisał:

Pływają ławicami pod powierzchnią wody. Głównie w słoneczne dni

Typowe zachowanie Ciernikowatych w lato. W późniejsze czyt. zimniejsze okresy cierniki częściej przebywają przy dnie.

Niestety nie są chętnie zjadane przez drapieżniki.

Edytowane przez jungu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alexspin napisał:

Macie rację

Nie mamy racji. Nasze założenia są jedynie wielce prawdopodobne. :) Węgorz ani leszcz to na pewno nie jest ale wcale się nie zdziwię jak to mały okoń, o którym wspominał Jotes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Docio napisał:

Nie mamy racji. Nasze założenia są jedynie wielce prawdopodobne. :) Węgorz ani leszcz to na pewno nie jest ale wcale się nie zdziwię jak to mały okoń, o którym wspominał Jotes.

Ja napisałem ze 100% pewnością. Za dzieciaka miałem całą hodowle cierników i cierniczków w akwarium, są naprawdę różnie ubarwione, niektóre mają nawet pręgi jak okoń. Dla porównania poniżej zdjęcie narybku okonia4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...