Jump to content

Różnice w dwóch modelach wędzisk gruntowych tego samego producenta.


mikolaj łódzki
 Share

Recommended Posts

zaczołem się zastanawiać nad dwoma feederami  tym i  tym  czym one właściwie się różnią wg. producenta droższy ma więcej węgla a tańszy mniej. Tańszą macałem a na drożą tylko patrzyłem  nie różnią się niczym oprócz nalepek dojdźmy jednak do sedna czy to więcej węgla to prawdy czy tylko chwyt maketingowy małego żółtego człowieczka ?

 

Link to comment
Share on other sites

Tak jedno jak i drugie wędzisko ważą 294 g, więc węgla jest tyle samo. :)

Pamiętaj też że nim pokażesz swoją wyższość nad kimś nazywając go "małym, żółtym" należy pomyśleć. Gdyby nie oni to nie miałbyś czym łowić dlatego że sklepy wędkarskie byłyby puste. Jeśli chodzi o nowoczesne technologie wyprzedzają nas na dzień dzisiejszy pod każdym względem i na każdym polu. Czasem trzeba jednak otworzyć oczy.

Link to comment
Share on other sites

można patrzeć na jedno a można patrzeć na drugie np.na wielką biedę na południu i zachodzie takie technologie są na wybrzeżu .

Więc jeżeli węgla w węglu jest tyle samo to skąd różnica cen ? Czyżby ktoś robił z nas osły  śmiem powątpiewać w aż taką różnice w przelotkach.

 

Link to comment
Share on other sites

Masz napisane w opisach wędzisk. Pierwszy jest wykonany z podstawowego włókna węglowego C24T.

Drugi ma dodatki węgli o wyższym module C30T oraz C36T. Będzie dzięki temu kijem szybszym i znacznie bardziej dynamicznym. Oczywiście nie są to ciągle jakieś szczyty techniki jednak kij jakby nie patrzeć lepszy

Edited by ryukon1975
Link to comment
Share on other sites

Tego nie da się zobaczyć w sklepie. Pracę i dynamikę kija można sprawdzić tylko w praktyce nad wodą. Podczas zarzucania zestawów, wskazania brań czy holu ryby.

Gdyby chodziło o kije o akcji medium i xfast to tak ale to nie ta klasa kijów i nie ma między nimi aż tak znaczących różnic.  Chyba że masz w tym temacie spore doświadczenie.

 

Edited by ryukon1975
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, mikolaj łódzki napisał:

czym one właściwie się różnią

Obecnie blanki dostępne na rynku, najprawdopodobniej, wykonane są z mat szklanych lub węglowych i to w kilku warstwach. Kiedyś były też tekturowe i jakieś najtańsze bazarowe też takie mogą być ale na szczęście mówimy o sprzęcie markowym. Różne maty, czyli różne sploty umożliwiają lepszą pracę wzdłużnego ugięcia i jednocześnie wzmacniają blank poprzecznie. To nie jest technologia kosmiczna, to podstawy krawiectwa, dziewiarstwa, itp. Poszczególne warstwy nasączane są żywicami, które są praktycznie tajemnicą nie tyle producenta co marki, i to one odgrywają główną rolę w przełomowych technologiach i nowoczesnych wędziskach. Same maty węglowe mogą wprowadzić niezły zamęt. Jest ich tyle rodzajów, że można się pogubić i wędkarstwo, uwierz, jest marginalnym zastosowaniem.

Oznaczenia stosowane w wędkarstwie też niewiele mówią. Niektórzy tłumaczą sobie, że oznaczenie C24T to wytrzymałość na obciążenie o wartości 24t na mm2 ale są w błędzie. Cały świat technologiczny oznacza wytrzymałość mat w 3 wartościach: wytrzymałość według modułu Younga w PSI, wytrzymałość wzdłużną i wytrzymałość poprzeczną. Wpisz w Google "mata węglowa", otwórz stronę dystrybutora i poczytaj. Oznaczenia mówią nam o ilości atomów węgla (miliony), na cal kwadratowy. Można też spotkać oznaczenia IM6, IM7 ale to oznaczenia marketingowe i tak IM6 mieści się w zakresie 33-40 mln PSI a IM7 38-44 mln PSI. Jak widać marketing czystej wody, czyli ściema totalna gdzie użycie mat IM6 sprzedaje się dwukrotnie drożej jako IM7 całkowicie legalnie.

Co do samych wędzisk to jest wyraźnie napisane w katalogu, że Intensa to kompozyt a Genesis Pro to węgiel. Przekładając na "nasz" Intensa wykonana jest z mat szklanych z oplotem z taśmy węglowej lub kevlarovej. To nie są te same materiały. Taśma z włókien węglowych, która trafia się na naszym rynku (opisana jako kevlar), jest dość słaba. Prawdziwa taśma kevlarowa wykonana jest z włókien aramidowych i jest wspaniale mocna.

Genesis Pro to warstwowa konstrukcja kilku mat węglowych, która ma zapewnić odpowiednią wytrzymałość blanku wzdłużną jak i poprzeczną.

 Żywice stosowane do nasączania mat szklanych i węglowych są różne. Tak różne, że koszt mat staje się drugorzędny.

Należy się 150 pln za korepetycje. Spokojnie mogłeś dowiedzieć się tego z netu a lenistwo kosztuje. Za język polski powinienem policzyć podwójnie.

Edited by Docio
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Docio said:

Należy się 150 pln za korepetycje. Spokojnie mogłeś dowiedzieć się tego z netu a lenistwo kosztuje. Za język polski powinienem policzyć podwójnie.

W sumie tanio za taką ilość wiedzy ;) Za język polski powinno być coś innego.

Edited by zwykły michał
Link to comment
Share on other sites

To i tak wierzchołek góry. Jakbym poruszył kwestię splotów wyrażanych w tex, osnowę i wątek, to poruszyłbym same kwestie tkalnicze, które to właśnie określają wszystkie trzy cechy mat węglowych. Dobry splot z gorszego materiału będzie o wiele lepszy niż marny splot z dobrego.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...