Jump to content

Pomoc przy skompletowaniu zestawu gruntowego

Kubollo
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich :)

Szukam porady bardziej doświadczonych użytkowników na temat wyboru zestawu gruntowego. Zamierzam łowić głownie nad jeziorem (ryby głównie: karpie/liny/leszcze 1/2kg)/ ewntualne łowienie na rzece

Wypatrzyłem wędkę Jaxona 3,6m / 60-120g  

Czy mógłby ktoś doradzić jakiś dobry kołowrotek do niej ? (budżet do 200zł) / ewentualną zmianę wędziska 

Czy wędka będzie odpowiednia do łowienia na jeziorze ? / czy możliwe będzie łowienie na rzece ?

Bardzo dziękuję za każdą udzieloną pomoc :)

Edited by wind
edycja linku

Wędka może być tylko z trochę mniejszym cw. 60-90. Niższe c.w. jest odpowiednio niskie żeby można było komfortowo łowić leszcze i liny i na tyle wysokie żeby można było jakkolwiek kontrolować 1-2 kilowe karpie. Odpowiedni kołowrotek to będzie okuma ceymar koniecznie w  wersji cmbf-355 .

15 minut temu, zwykły michał napisał:

Do łowienia w wodzie stojącej mniejszy cw będzie lepszy ale chcesz też używać w rzece więc bierz do 120g. Możesz pogodzić w ten sposób.       

Chyba że to jakaś mała rzeka?

rzeka jest dość mała 

W dniu 31.03.2021 o 16:30, mikolaj łódzki napisał:

Wędka może być tylko z trochę mniejszym cw. 60-90. Niższe c.w. jest odpowiednio niskie żeby można było komfortowo łowić leszcze i liny i na tyle wysokie żeby można było jakkolwiek kontrolować 1-2 kilowe karpie. Odpowiedni kołowrotek to będzie okuma ceymar koniecznie w  wersji cmbf-355 .

Czy chodzi o ten model ? Okuma Ceymar 340

Jeśli to tak bardzo proszę o jakąś propozycję wędziska (marka/model) 

Wypatrzyłem jeszcze wędke Mikado Sasori 3,6m (30-100g) - czy nada się ona jednocześnie na małą rzekę i jezioro ?

dziękuję za pomoc :)

Edited by wind
edycja linku

Wbrew pozorom zestaw gruntowy jest prosty do złożenia. Ten, który nada się na rzekę nada się też na wody stojące. Odwrotnie może być problem.

Zasadnicza kwestia to siła nurtu, czyli uciąg rzeki. Znam niewielkie rzeki, które mają pieruński uciąg, bo wcale nie są płytkie a w dodatku są dość wartkie. Taka Pilica koło Tomaszowa Mazowieckiego nie jest znaną wszystkim wielką rzeką nizinną. Jednak gdy ma normalny lub podwyższony poziom, to koszyk z dociążeniem 100 g dopiero trzymał go w miejscu. Przy ujściu Pilicy w okolicy wsi Mniszew, chcąc łowić w głównym korycie tej rzeki, takie obciążenie było już za małe. Oczywiście można łowić w rzece w płytszych i spokojniejszych rejonach wody, tylko po co skoro tam żeruje jedynie narybek.

Feedery najlepszą dynamikę, a zatem i bezpieczeństwo siłowych dalekich rzutów, posiadają przy obciążeniu 60% cw wędziska. Obciążenie to całość, czyli waga koszyczka z dociążeniem plus zanęta, której w standardowy koszyk mieści się 20-25 g. Wystarczy odliczyć ciężar zanęty od cw wybranego wędziska i już wiadomo, czy koszyczek da radę utrzymać się w nurcie, czy też będzie go nurt spychać do brzegu.

Wiem, że początkującemu trudno określić siłę nurtu ale zapewne są jakieś fora lokalne, są wędkarze nad wodą, znajomi, Koło, itp. Rozpoznanie to rzecz bardzo ważna i gdy już będziesz wiedział jakie obciążenia stosują wędkarze w Twoim regionie, to z automatu będziesz wiedział jakie cw musi mieć Twoje wędzisko nie zapominając o doliczeniu ciężaru zanęty i nie przekroczeniu 60% dla rzutów dynamicznych lub 75% w ogóle dla rzutów płynnych. Tu nie można porównywać jakiegoś match, bolonki, czy innego wędziska spławikowego, bo obciążenia mają się nijak. Na takiej bolonce z cw 5-25 g montuje się zestaw 20 g i rzuca spokojnie bez nerw. Za to na feederze z cw do 120 g jak zamontujesz całość 100 g to już po podniesieniu zestawu włosy stają dęba a nogi i ręce zaczynają się trząść. ;) 

Jak już będziesz wiedział jakie cw powinno mieć Twoje wędzisko to wróć, pogadamy o konkretach, bo na razie to zwykłe wróżenie z fusów i można bardzo źle doradzić.

5 godzin temu, zwykły michał napisał:

Mam mizerne pojęcie o mechanice i wierzę na słowo.

Przy dynamicznych rzutach przeciążenie zestawu może osiągnąć nawet 2G, czyli zestaw o wadze np 50 g podczas rzutu na blank oddziaływuje jak zestaw 100 g.

Powinno wystarczyć 90g. Mogę polecić Robinson Stinger Feeder 390cm do 90g. Kije na które bez najmniejszego problemu wyholujesz ryby po 4-5 kg a pokazują delikatne brania..

Robinson Stinger

Do tego kołowrotek np Robinson Acustik Feeder 406. Zaczyna sie 4 sezon odkąd go mam. Niezawodny i jako dodatek ma wbudowany sygnalizator brań który czasem sie przydaje. Acustik Feeder 406

Dziękuje wszystkim za cenne uwagi i pomoc :) 

Po głębszym zastanowieniu zdecydowałem się na zakup wędziska Mikado Sasori 3,6m z cw 30-100 i kołowrotkiem Okuma Ceymar BF CMBF-355

Chyba na razie zrezygnuję z wędkowania na rzece i skupie się na połowach na jeziorze (jest dość duże)

Mam jeszcze ostatnie pytanie czy koszyczek o wadze 20g (bez zanęty) będzie odpowiedni do tego zostawu ?

Czytałem że jest dużo osób, które polecają sprężyny zanętowe jeśli chodzi o połów na jeziorze (jeśli tak to jaka waga spreżyny bedzię odpowiednia?)

Przepraszam jeśli moje pytania wydają się banalne, ale tak jak wspominałem jestem kompletnym początkującym jeśli chodzi o metodę gruntową 

Dziękuję jeszcze raz za pomoc 

Godzinę temu, Kubollo napisał:

Czytałem że jest dużo osób, które polecają sprężyny zanętowe jeśli chodzi o połów na jeziorze (jeśli tak to jaka waga spreżyny bedzię odpowiednia?)

Jestem jedyną osobą, która nie boi się o tym pisać, bo to wbrew YT trendom. :) 

Sprężyna nie musi mieć żadnego dociążenia a jeśli już ma mieć to 10-20 g w zupełności wystarczy, gdyż dojdzie do tego 20-25 g zanęty a jak wiadomo nurtu "silnego" w stojącej wodzie nie ma. Niektóre jeziora, te głebsze, mają swój podwodny uciąg, czasem całkiem spory ale to i tak niezauważalne dla takiego zestawu (10 g).

Obciążenie jest potrzebne aby wykonać dobrze rzut zestawem, nurt go nie przesunie.

2 minuty temu, Docio napisał:

Jestem jedyną osobą, która nie boi się o tym pisać, bo to wbrew YT trendom. :) 

Sprężyna nie musi mieć żadnego dociążenia a jeśli już ma mieć to 10-20 g w zupełności wystarczy, gdyż dojdzie do tego 20-25 g zanęty a jak wiadomo nurtu "silnego" w stojącej wodzie nie ma. Niektóre jeziora, te głebsze, mają swój podwodny uciąg, czasem całkiem spory ale to i tak niezauważalne dla takiego zestawu (10 g).

Obciążenie jest potrzebne aby wykonać dobrze rzut zestawem, nurt go nie przesunie.

Jest duża możliwość, że zaczerpnąłem tą informacji od Pana :)

Bardzo dziękuję za odpowiedź, czy mógłbym prosić jeszcze o informacje na temat odpowiedniego koszyczka ? 

Zgodnie z Pana wcześniejszą odpowiedzią na wędke z cw do 100g najbardziej odpowiednie dociążenie to 60% cw wędziska

Zakładam że koszyk powinien mieć ok 30g ? 

1 hour ago, Szaplod said:

Zakładam że koszyk powinien mieć ok 30g ? 

Może mieć nawet więcej, ale nie ma takiej potrzeby. 30g skutecznie zakotwiczy zestaw i będziesz mógł napiąć żyłkę. 

Docio wszędzie poleca sprężyny. Nie kojarzę nikogo innego z całego internetu który przeglądam a będzie tego z 15 stron ;)

4 minuty temu, zwykły michał napisał:

Docio wszędzie poleca sprężyny.

I nie bez ,powodu . Sprężyna szybciej uwolni zanętę w wodzie stojącej i ta zanęta będzie bliżej przynęty.  To są dwa główne powody dlaczego powinno się stosować na jeziorach sprężyny a nie klasyczne koszyczki. I jest też inna zaleta sprężyna się mniej się plącze i zaczepia.

Najefektywniejsze dla wedkarza, który już umie celnie zarzucać zestaw. Wędzisko ładuje się pięknie i oprócz siły rzutu oddaje zmagazynowaną energię z ugięcia. Na YT u feederowców tego nie zobaczysz albo ja do tej pory nie trafiłem na choćby jeden rzut siłowy. Jednak aby tak zarzucać wszystko musi ze sobą współgrać i nieco odbiega od utartych schematów. Nie sądzę jednak abyś musiał od razu posyłać zestaw w okolice 100 m a i na początku można zniszczyć wędzisko lub jedynie zestaw.

Nie polecę koszyczka bo to bez sensu. Jak nie wierzysz to zrób garść zanęty, nabij koszyk i wrzuć go do jakiejś miski. Zanęta wysypie się z niego jedynie częściowo i tylko przy nim. Reszta wysypie się podczas sciągania a to nie dobrze, bo taka krecha odciąga ryby od łowiska. Sprężyna opróżnia się w większości, w momencie uderzenia o wodę. Nurtu nie ma więc wszystko opadnie w promieniu ok 1 m na dno i to jest właściwe zanęcenie. Ryby będą przebierać miejsce zanęcenia i trafią na właściwą przynętę a koszyczka przecież nie zjedzą ani z niego nie będą wydłubywać zanęty.

I na koniec mała uwaga. Gdy napełnisz sprężynę to przyłóż do niej przynętę i zaklej ją odrobiną zanęty. Nie będzi Ci się plątał przypon z haczykiem i czepiał sprężyny ani niczego innego. Haczyk odczepi się w momencie uderzenia sprężyny o taflę wody. A jak już ogarniesz technikę zarzucania to poprawisz zestaw do swoich wymagań to przestaniesz przyklejać, bo plątanie będzie sporadyczne.

13 minut temu, Docio napisał:

I na koniec mała uwaga. Gdy napełnisz sprężynę to przyłóż do niej przynętę i zaklej ją odrobiną zanęty. Nie będzi Ci się plątał przypon z haczykiem i czepiał sprężyny ani niczego innego. Haczyk odczepi się w momencie uderzenia sprężyny o taflę wody. A jak już ogarniesz technikę zarzucania to poprawisz zestaw do swoich wymagań to przestaniesz przyklejać, bo plątanie będzie sporadyczne.

Dziękuję za poradę, wydaje się bardzo przystępna dla początkujących takich jak ja :p

Przetestuję zarówno koszyk, jak i sprężynę i opiszę wyniki :D