Skocz do zawartości

Bat- początki


linekmatch28
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Ozet

Linek,dobieraj spławik tak,abyś bez problemu mógł zarzucać zestaw w wybrane miejsce.Zbyt lekki zestaw trudno celnie zarzucić,nawet przy słabym wiaterku i podczas długiego opadania "ucieka"z zanęconej strefy.Pisałeś o łowisku głębokim na 3,5m,więc zestaw 0,5g docierał by w strefę dna bardzo długo,co w kontekście zawodów ma istotne znaczenie(strata cennego czasu).Chyba że łowił byś powierzchniowo ukleje i wzdręgi,ale to 7-mio metrowym batem nie ma sensu.Myślę że do bata 7m,minimum to zestaw 1g,przy głębokości do 1,5m,a maksimum 4g,podczas łowienia na dużych głębokościach 5-6m,albo przy średnich uciągach nurtu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ŁYSY0312

Na początek nie kombinuj z zestawami, i to obojetnie czy 1 czy 3g. Zrób najprostrzy tzn. śrucinka 0,1- 0,2 g nad pętelką łączącą przypon z żyłką główną 30cm wyżej paciorek śrucin lub oliwka zablokowana śrucinami. Przy słabszych braniach gdzie konieczne jest żeby przynęta opadała bardziej naturalnie - śrucinka 0,06-0,01g nad pętelką łączącą przypon z żyłką główną powyżej w odległości wiekszej o 1cm od dł. przyponu dwie śrucinki 0,06 - 0,1g i w takiej samej odległości powyżej paciorek śrucin lub oliwka zablokowana śrucinkami.

 

Dla ułatwienia doboru gramatury spławika - przy normalnej pogodzie przyjmij 1 g na każdy metr głebokości. Przy silniejszym wietrze - najlżejszy jakim da się rzucić i utrzymać w łowisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy słabszych braniach gdzie konieczne jest żeby przynęta opadała bardziej naturalnie - śrucinka 0,06-0,01g nad pętelką łączącą przypon z żyłką główną powyżej w odległości wiekszej o 1cm od dł. przyponu dwie śrucinki 0,06 - 0,1g i w takiej samej odległości powyżej paciorek śrucin

 

Zabójcza broń na trudne kanałowe ryby (a na haczyku jedna ochoteczka). Tylko ja bym się upierał przy paciorku śrucin, jeszcze bardziej naturalny opad :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam kolegów wiec o godz 15 wyruszam z bacikiem:) zestawy ktore zrobilem to od 0,8g do 1,5 obciazone srucinkami w schemacie sygnalizacyjna zaraz za petla od przyponu i 30 cm wyzej paciorek srucin wiec zobacze jak mi se to sprawdzi:)przypon 20 c chaczyk 20

co wiec o tym myslicie?

edit: proszę edytować posty, nie pisać jeden pod drugim. pozdrawiam wind.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Czy grubosc przyponu ma naprawde tak kolosalne różnice w braniach? Pytam ponieważ ja na bata łowie głównie liny i karasie,0.16 przypon dragon milenium niejednokrotnie nie dal rady.wiec moje pytanie jesli zaloże grubszy przypon to czy brania znikną? A moze polecilibyscie jakas firma żyłki na przypon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O żyłkach pisaliśmy już wcześniej, sam używam żyłek Strofta, łowię ładne płocie, lesczyki, krąpie, czasem liny pod 1kg i karasie. Na główną używam 0,14 a na przypony 0,10 i 0,12. Rzadko mi ryby spadają.

Co do grubości przyponu, sam musisz sprawdzić metodą prób jak ryby będą reagowały na zmanę grubości przyponu. Tylko nie przesadź w drugą stornę, bo łatwo uszkodzić wędzisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ŁYSY0312

Witam. Czy grubosc przyponu ma naprawde tak kolosalne różnice w braniach? Pytam ponieważ ja na bata łowie głównie liny i karasie,0.16 przypon dragon milenium niejednokrotnie nie dal rady.wiec moje pytanie jesli zaloże grubszy przypon to czy brania znikną? A moze polecilibyscie jakas firma żyłki na przypon?

Grubość przyponu i wielkość/rodzaj haczyka, bywa, że ma kolosalne znaczenie. Zwłaszcza na trudnych łowiskach. Czasem okazuje się, że teoretycznie "martwe" łowisko po zmianie przyponu na dużo cieńszy i haka na mniejszy nagle ożywa. Nie zawsze i nie wszędzie, ale wyjątki potwierdzają regułę.

Przy bacie mam zawsze dylemat - ilość brań, czy ilość wyholowanej ryby. Żeby się nie rozpisywać, podam przykład - zarośnięte łowisko, ryba stoi tuż przy grążelach i po zacięciu natychmiast idzie w zielsko. Na przypon 0,08 i hak nr 20 brania są dość częste i pewne. Na przyponie 0,10/0,12 haku nr 16/18 brania od przypadku do przypadku. A ponieważ to prywatne łowienie i nie mam tyczki, to szkoda mi ryb kaleczyć, a o sytuacjach na zawodach nie chce mi się pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy dość "głęboko" nie wszedłem w bata ale w moich połowach spławikowych znaczenie ma także długość przyponu. Często skrócenie lub wydłużenie o 5cm bez zmiany grubości i wielkości haczyka powoduje to co opisał Kuba. W ciężkiej dence z feederem jest to jeszcze bardziej odczuwalne i prawdziwą "pustynie" potrafi zmienić w wodę pełną obfitości.

Nie wiem czemu się tak dzieje jednak przy dence, dla swoich potrzeb, tłumaczę to prezentacją przynęty w dość silnym nurcie, który unosi i szarpie przynętą. Leszcze, krąpie, płocie i podobne nie lubią jak im przynęta "skacze przed nosem". Za to dla sapy i jazia przypon potrafię wydłużyć nawet do metra. W połowach spławikowych może to zależeć od przejrzystości wody i samej konstrukcji zestawu. Zawsze stosuję krętlik do połączenia przyponu z żyłką główną i im bardziej przejrzysta woda tym przypon dłuższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za odpowiedzi w temacie.Napewno zaczne testowac cieńsze przypony.Pytanie mam jeszcze jedno jakiej długości przyponu urzyć na lin?JA zakładam ok 30-40cm.łowie z przynęta na dnie,grunt 180cm. Mam malutka śrucina sygnalizująca 0.15g na przyponie 15cm od haka nr 10. Czy robie jakis błąd?dodam ze kilka prosiaczków 1kg-2kg na ten zestaw wyjąłem.a ile sztuk wygrało walke z zestawem to szkoda pisac.ale wrażenia z takiego holu nie zapomniane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.podczas wczorajszego wędkowania miałem około 30 brań ,weszły mi ładne karasie.Nie stety tylko 12 wyłowiłem ,wszystkie od okolo 40dkg do 80dkg jednak pozostałe brania pomimo kilku sekundowego holu kończyły sie fiaskiem?Haczyk 8 przypon 0.14 .Pytanie mam takie do czy aby haczyk nie jest zamały lub zaduży?dodam ze nie holuje siłowo martwi mnie to że po takim nieudanym holu moge kaleczyc ryby?bardzo prosze o porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ŁYSY0312

Czy haczyk za maly, czy za duży, nie wiadomo, bo nie napisałeś co na niego założyłeś. Właśnie nieprawidłowe założenie przynęty w takim przypadku, traktuję jako główną przyczynę na równi z tępym hakiem (zawsze porównuję ostrość używanego haczyka z nowym wyjetym z paczki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.podczas wczorajszego wędkowania miałem około 30 brań ,weszły mi ładne karasie.Nie stety tylko 12 wyłowiłem ,wszystkie od okolo 40dkg do 80dkg jednak pozostałe brania pomimo kilku sekundowego holu kończyły sie fiaskiem?Haczyk 8 przypon 0.14 .Pytanie mam takie do czy aby haczyk nie jest zamały lub zaduży?dodam ze nie holuje siłowo martwi mnie to że po takim nieudanym holu moge kaleczyc ryby?bardzo prosze o porady

 

Czy haczyk za mały, czy za duży zależy raczej od rozmiaru przynęty. Spróbuj pokombinować z kształtem. Ja na przykład mam fobię ;)  i w ogóle nie używam haczyków prostych. Nawet jeśli takie kupię, to przeginam grot  w bok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


jako główną przyczynę na równi z tępym hakiem

 

Najłatwiej przekonasz się o prawidłowej ostrości haka przy zakładaniu białych robaków, np. wzdłuż larwy. Hak powinien przejść gładko przez całego robaka.

Powinieneś ich mieć w portfelu kilka rozmiarów zawiązanych na przyponach, wtedy możesz na bieżąco je zmieniać reagując na zachowania ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łowiłem na białe robaki, niezakładam wzdłuż tylko za główke 3sztuki. Dodam że wszystkie zeszły z haka ani razu przypon niestrzelił haczyki z oczkiem czarne firmy niepamietam.Mniejszy nr.12 jak założylem przy pierwszym braniu sie wyprostował:-( gdy zalożylem wiekszy nr.4 zero brań.jutro ide na zakupy do wędkarskiego, bardzo prosze o rady jakie haczyki kupic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup haki Ownera, do 3 białych nr 12 wystarczy. Szukaj haków z cienkiego drutu, na opakowaniu jest zawsze ( u Ownera ) podana srednica. Haczyk z długim trzonkiem, jeden biały wzdłuż a drugi za "dupkę". Jak sprawdzę to podam Ci konkretne modele jakich używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup haki Ownera, do 3 białych nr 12 wystarczy. Szukaj haków z cienkiego drutu, na opakowaniu jest zawsze ( u Ownera ) podana srednica. Haczyk z długim trzonkiem, jeden biały wzdłuż a drugi za "dupkę". Jak sprawdzę to podam Ci konkretne modele jakich używam.

nr 12 ale jaka odmiana ownera? Chyba nie mówimy tu o typie CHINTA bo to ewidentnie na 2 białe max. Może 3 pinki, ale to już dużo i będzie dużo spinać się rybek. POdać nazwę i rozmiar bez podania typu to tak jakby powiedzieć że bmw to małe auta niezależnie czy mowa o serii 1 czy 7 ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...