Skocz do zawartości

Szczupak, Esox lucius


Nicco Puccini
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

SZCZUPAK

-Wygląd

Szczupak to ryba, którą każdy z nas z pewnością zna. Jest to najbardziej popularny drapieżnik naszych wód, bardzo licznie występujący zarówno w wodach stojących jak i płynących.

Szczupaka ciężko pomylić z jakimkolwiek innym drapieżnikiem, gdyż ma on bardzo charakterystyczny wygląd i budowę ciała. Jego wielka głowa wyposażona jest w masywną szczękę, która może się bardzo szeroko otworzyć. Drapieżnik ten wyposażony został przez naturę w śmiercionośną broń, jaką jest szereg ostrych jak brzytwa zębów. Zazwyczaj tych zębów jest u szczupaka ok 700szt( łącznie na górnej i dolnej szczęce), lepiej więc nie ryzykować i nie wkładać ram ręki.

Dzięki takiej ilości zębów oraz wielkiej szczęce szczupak jest w stanie chwycić pewnie ofiary nawet swojej wielkości, i nie mieć problemów z zabiciem swego obiadu.

Ciało szczupaka przypomina z wyglądu rakietę lub torpedę- jest mocno wydłużone oraz lekko spłaszczone po bokach. Dzięki takim proporcjom ryba w krótkim czasie może osiągać znaczne prędkości, a to bardzo przydaje się temu gatunkowi przy polowaniach.

Ciało esoxa pokrywają drobne łuski o różnych odcieniach zieleni, na grzbiecie zaś przyjmują barwy ciemniejsze- od delikatnego oliwkowego po głęboką czerń. Płetwy jasno czerwone, czasem lekko żółte pokrywa nieraz ciemny wzorek. Całe ciało szczupaka pokrywają cętki w jaśniejszych barwach, które pomagają tej rybie ukrywać się przed czujnym wzrokiem swoich ofiar.

Wzrost oraz rozmnażanie....

Szczupak jest jednym z największych, jeśli nie największym, drapieżnikiem naszych łowisk. Dorosłe osobniki tego gatunku mierzą czasami nawet ponad 130cm, a ich waga może przekroczyć 20kg.

Tarło gatunek ten odbywa najczęściej między lutym a czerwcem, zależnie od akwenu oraz warunków, jakie w nim panują.

Na tarło esoxy wybierają zawsze stosunkowo płytkie rejony zbiornika, takie jak trzcinowiska, okolice wysepek, płytkie zatoczki i tym podobne. Czym kierują się te ryby przy wyborze tarlisk? Głównie temperaturą wody oraz ilością roślinności( im cieplej i więcej krzaków tym lepsze tarlisko). Podczas tarła dorosłe samice składają do ok20 tysięcy ziaren ikry na każdy kilogram masy własnej. Samiec zapładnia ikrę, która przyczepia się do roślin. Po 2-3 tygodniach z ikry wykluwa się armia małych zabójców, którzy jeszcze nie musza polować. Na start dostają oni bowiem od swojej matki pęcherzyk żółtkowy, z którego czerpią składniki odżywcze. Kiedy zaś wyczerpią swoje zapasy, zaczynają polować. W pierwszych dniach żywią się głównie małymi żyjątkami wodnymi, które nie stawiają dużego oporu i są łatwym celem. Szczupak jednak na początku swojego życia rośnie szybko, i już po kilku tygodniach zaczyna polować na narybek płoci, okoni czy mniejsze szczupaki. Z wiekiem pożywia się coraz większymi ofiarami, dzięki którym zyskuje więcej energii niż zużywa na polowanie.

Środowiska życia i zwyczaje zębatych bestii...

Kaczodziobe, jak niektórzy z nas nazywają szczupak, preferują zbiorniki z dużą ilością roślinności zanurzonej jak i wynurzonej. Dzięki temu mogą się bardzo łatwo kamuflować i polować na swoje ofiary.

Pożywienie

Zazwyczaj szczupaki trzymają się w swoim życiu pewnego schematu, który dotyczy zarówno ich rozmnażania jak i odżywania się. Mianowicie wiosną, kiedy temperatura wzrasta, ryby podążają za drobnicą na płycizny, gdzie mogą do woli polować i na spokojnie odbyć tarło. Po tarle szczupaki aktywnie polują zarówno w strefie przybrzeżnych płycizn jak i nieco głębiej, jednak nie schodzą w głębokie dołki i unikają wielkich otwartych przestrzeni w zbiorniku. Kiedy przychodzi jesień i zaczyna się ochładzać, wszystkie ryby schodzą w głębsze partie wody gdzie temperatura jest bardziej stabilna a zawartość tlenu wyższa. Szczupaki schodzą za pożywieniem i to własnie o tej porze żerują na największych ofiarach. Każdego sezonu słyszy się o medalowych sztukach złowionych w listopadzie czy grudniu na duże trollingowe przynęty...Zimą aktywność szczupaków jest zdecydowanie najniższa, jednak złowienie tej ryby o tej porze roku nie jest nie możliwe. Trzeba szukać ryb i dobrze prezentować przynętę, im bliżej stanowiska ryby tym lepiej, ponieważ szczupaki z zimnej wody unikają pogodni za swoją ofiarą....

-Metody połowu

Spinning, mucha, żywiec, martwa rybka

-Regulamin połowu

Okres ochronny szczupaka trwa od 1 stycznia do końca kwietnia a jego wymiar ochronny to 50 cm( warto jednak sprawdzać regulamin łowiska, ponieważ na niektórych akwenach kres ochronny jak i wymiar mogą ulegać zmianom i różnić się od tych ogólnokrajowych).

-Foto

DSC01148.jpg

Na zdjęciu widoczny osobnik złowiony zimą. Jego barwy są jaśniejsze niż latem co związane jest z kamuflażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...
W dniu 6.12.2011 o 21:02, Nicco Puccini napisał:

Jest to najbardziej popularny drapieżnik naszych wód

Nie zgodzę się z jednym twierdzeniem zacytowanym wyżej. Moim zdaniem okoń zdecydowanie przewyższa szczupaka popularnością występowania w naszych wodach. Też można go spotkać w każdym akwenie i do tego pływa całymi stadami.

Ogólnie bardzo przyzwoity artykulik. Gratuluję! :brawa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Piszę to nie z złośliwości ale... Dłuższy byłby mój tekst na temat błędów i pomyłek w nim jak on sam.

Wymienię tylko dwa. ", i nie mieć problemów z zabiciem swego obiadu." Pierwsze słyszę że szczupak zabija rybę przed połknięciem, moje zawsze połykały żywe ryby. " jest w stanie chwycić pewnie ofiary nawet swojej wielkości,". Też mocno przesadzone, szczupak nie połknie ofiary swojej wielkości bo jest to fizycznie niemożliwe. W internetach jest mnóstwo filmów z prób połknięcia dużej ryby przez szczupaki i tam widać to dokładnie.

Tekst oparty na schemacie z nie tak jeszcze dawnych kiepskich podręczników wędkarskich. Niestety nic od siebie nie napisałeś. Jak wybierasz potencjalne miejscówki, jakimi technikami prowadzisz przynętę, jakich używasz przynęt, jak zbroisz czy obciążasz? Jakich używasz kijów, szybkich, extra szybkich, dlaczego właśnie takich? Wszystko oklepane frazesy i ogólniki. Jednak nie zawsze są one prawdziwe czy aktualne choćby z przyczyny ogromnych zmian w klimacie na przestrzeni ostatnich kilku dekad.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiały ichtiologiczne wyraźnie piszą o kanibaliźmie szczupaka w obrębie tego samego wylęgu. Zjadanie braci i sióstr nie jest niczym nadzwyczajnym a to rybki tego samego rozmiaru. Czasem bywa, że szczupak zadławi się osobnikiem tej samej wielkości lecz jest to niezmiernie rzadkie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, zwykły michał napisał:

Niektóre węże mogą połykać zdobycz większą od siebie ale nie słyszałem o rybach. Pewnie są ale nie występują w Polsce.

Zgadza się tylko one mają niezależne szczęki więc mogą dostosować je do rozmiaru ofiary. Jednak ssaki czy ryby, przynajmniej te mi znane nie mają takich możliwości. Jeśli ktoś jest zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...