Jump to content

Korek


Recommended Posts

Parę sezonów temu zakupiłem dość drogi spinning z dobrej klasy hiszpańskim korkiem klasy AAA jednak kilka sezonów podczas których aktywnie brodziłem w spodniobutach przedzierałem się przez różne chaszcze i knieje często przez to moczyłem dolnik wędki co dało mu się we znaki.Korek wygląda teraz na zniszczony pojawiły się małe pęknięcia ale najgorsze jest to że strasznie zciemniał co żle wygląda, pomyślalem żeby go wyczyścić papierkiem ściernym ale nie wiem czy to dobry pomysł, może ktoś mi coś doradzi

Link to comment
Share on other sites

Trochę pogrzebalem i trochę więcej wiem :). Możesz korek po oszlifowaniu pokryć specjalnym preparatem o nazwia Cork Seal. Jest to specjalny preparat. Korek po nim troche pociemnieje. Inny sposób to pokrycie woskiem, możez to zrobić wcierając zwykłą, białą świecą. Później obleć to suszarką, tak aby wosk stopił się i został wchłonięty przez korek.

Link to comment
Share on other sites

Cork seal jest git, mi się sprawdza ale do końca i tak nie doczyściłem nigdy...A też już przez kilka sezonów dobiłem korki w spinach u siebie. Co do szlifowania to delikatnie i cienkim papierkiem, ja raz przesadziłem z grubością papieru i sobie zniszczyłem dolnik trochę.

Ten pomysł ze świecą jest ciekawy, wypróbuję w tym roku i zobaczymy czy się sprawdza.

Link to comment
Share on other sites

Witam

Wind szanowny kolego, mówiąc delikatnie to głupoty prawisz z tą świecą przecież świeca to parafina a jak ją podgrzejesz na korku to tylko korek ubrudzisz i niczym jej nie usuniesz. Korek gdy jest zimny to nic nie wchłonie taka jego właściwość i oto chodzi. A właściwie to po co konserwować korek, jak jest dobry to nie ma por,

(popatrz tu jak dobry korek wygląda) http://forumwedkarskie.pl/topic/226-cos-dla-ludzi-ktorzy-sami-robia-swoje-patyki/page__pid__1303#entry1303

to się zbytnio nie brudzi, wystarczy go po sezonie przetrzeć płótnem ściernym 250, 300. Jak ktoś jest upierdliwy to są wszelakiego rodzaju konserwanty do korka na bazie wosku pszczelego ale od nich to korek ciemnieje. Ja buduje rękojeści z korkogumy i mam spokój. Kij ma mi dobrze leżeć w dłoni, do tego służy uchwyt a nie na niego patrzeć, przy najmniej ja tak uważam.

Edited by okno
Link to comment
Share on other sites

Drogi okno, może i głupoty ale ... jak napisalem, informacje zaczerpnięte, nie pochodzą z moich doświadczeń osobistych. Koledzy w ten sposób zabezpieczają swoje wędziska i chwalą to sobie. Więc skoro ktoś, i to niejeden, jest zadowolony to cuś w tym musi być :) .

Link to comment
Share on other sites

Zgodzę się ,że najważniejsze jest aby kij dobrze leżał w dłoni dzięki temu dobrze nam się go użytkuje lecz nie zapominajmy o następnej ważnej rzeczy jaką jest konserwacja sprzętu aby długo nam służył i wyglądał estetycznie ponieważ niestety nie leży on na ulicy i często wydajemy na niego ciężkie pieniądze

Link to comment
Share on other sites

W pierwszej kolejnosci polecam umycie rekojeści korkowej. Jeżeli korek nadal jest "czarny", to mozna rękojeść zregenerować. Jeżeli korek ma jakies ubytki, to polecam wypełnienie ich szpachlą. Potem gdy wystko wyschnie, to całość trzeba przejechać papierem ściernym gradacji ok 400, potem 600-800 (jak ktoś chce :)). Po oszlifowaniu (zdjęciu ciemnej warstwy korka), nalezy oczyścic rekojeść z drobego pyłu i jak napisał Wind na koniec nanieść "cork seal" i rękojeść będzie wygladać dobrze.

Link to comment
Share on other sites

Witam

Zwracam ci honor kolego Wind. Słusznie prawisz iż nie jest to twoja opinia a ja źle to w moim poście ująłem. Na przyszłość postaram się lepiej formułować posty. Jeszcze raz Kolego zwracam ci Honor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

mam wędkę jaxon odeon Jig 2.4 m , dzisiaj ułamała mi się szczytówka nie była ona długa , może z 10 - 15 cm , czy ułamanie jej oznacza jakieś gorsze połowy , a mianowicie chodzi mi o zarzut ? nie ograniczy to zarzutu ?

Link to comment
Share on other sites

Podejrzewam, że będzie to miało wpływ na długość rzutów ale co najważniejsze zmieni się praca wędziska. Będzie mniej czułe.

Link to comment
Share on other sites

Diametralnie zmienią się parametry kija. Jego akcja stanie się bardziej szczytowa, szybsza. Kij będzie mniej czuły, zmieni się cw, długość rzutów nieco się ograniczy. Ogólnie to lepiej naprawić. Zwyczajnie znajdź w okolicy sklep wędkarski lub człowieka, który zajmuje się naprawami wędek i niech się zaopiekuje twoim kijem :) Koszty takich operacji z reguły nie są zbyt wysokie a jak majsterkowicz dobry to i pięknie zrobi :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...