Skocz do zawartości

ŻYŁKA vs PLECIONKA


gentleman24
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

No tak,ale plecionka to kosztowna sprawa,ponieważ jak mam w kołowrotku szpule 0,20-320m lub 0,25-200m 0,30-140m,to kupując plecionke 0,18 żeby dać również plecionkę na podkład,to muszę kupić plecionki chyba ze 400metrów-to duże koszta :(

 

-Mogę dać gruba najtańszą żyłkę na podłkład i połączyć ją z plecionką? :unsure:

 

-Czy plecionkę wolno łączyć tylko z plecionką o tej samej lub podobnej średnicy? :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to kupując plecionke 0,18 [...]

 

Na sumy się szykujesz? Plecionka - nawet najgrubsza! - nie uchroni Twoich woblerów, przed zerwaniem, a zbyt krótkie przypony, które stosujesz nie uchronią ich też przed zębami szczupaka. Gdybyś czytał ze zrozumieniem rady, których już tutaj udzielał Ci Alex i wyciągał wnioski, to nie szukałbyś tak grubachnej plecionki, a przypony też byś nabył o odpowiedniej długości. Ty po prostu nie oczekujesz i nie przyswajasz żadnych dobrych rad, a więc po co zasypujesz forum absurdalnymi pytaniami? Oczekujesz odpowiedzi, po to tylko, by następnie sprowadzić wszystko do poziomu absurdu?

 

Do ochrony drogich i drogocennych woblerów przed zerwaniem najlepszy jest sznurek od bielizny... Ja na rzece stosuję ŻYŁKĘ 0,20 mm do spinningu, a na wodzie stojącej nawet 0,16 mm i nie tracę przynęt. Plecionek używam wyłącznie do trollingu i jigowania. 

Edytowane przez Jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podobnie jadę teraz na zyłce 0,25 HM69 i Wierz mi,że uratowała mi woblera z zaczepu.Szarpałem i ciągnąłem z taką siłą,że 0,20Sufixa czy inna nawet najlepsza żyłka strzeliła by od razu. :(

 

Na żyłce HM69 0,25 Przy mocnym zarzucaniu przynęty(z całej pary :angry:- tworzą się supły),ale muszę przyznać,że wytrzymałość ma dobrą.

 

To po w takim razie jaką holere  piszą,żeby stosować plecionkę Sufix Performace Pro w łowiskach obfitujących w twarde zaczepy? :unsure:

 

Następnym razem(na przyszły sezon2016 :) ) kupuję żyłkę Sufix Duraflex 0,25 lub ew.plecionkę Sufix(grubsza żyłka niż 0,25 to moim zdaniem na przynęty o masie od 7 do 25gram lipa,bo daleko nie zarzucisz :(,no i ta obawa,że ryba zobaczy grubą żyłkę :P  a 0,22 jest trochę za słaba :mellow:  -Dodam,że na opakowaniach woblerów Rapali jest napisane,że zalecaną żyłką jest Sufix.

 a dokładniej sufix fishing line recommended

 

0,18,czy 0,20 to dobra żyłka na obrotówki po max 10-12zł o rozmiarach od1-do3 lub gumowe małe-średnie kopytka,twistery i ripery lub małe woblerki,ale nie na wysokiej jakości woblery po kilkadziesiąt złotych o masie od 7gram w zwyż.Uważam,że na droższe przynęty dobrej jakości żyłka 0,22 to minimum ew.plecionka.Pomijając jakiekolwiek zaczepy chyba szkoda by było stracić okazałą rybę.

 

Grubsza żyłka niż 0,25 lub jak to często młodzi spiningiśći mają tandetne-słabej jakości i okłamanej wytrzymałości plecionki o średnicy (+- 0,23).To moim zdaniem przesada :blink: a i tak taka plecionka za 30-40zeta strzeli na zaczepie(na węzle) jak słaba żyłka.

 

B) Spoko mogę kupić plecionkę Sufix Nanobraid 0,12 lub Sufix PPro 8-jest w danych producenta wytrzymała jak żyłka 0,25 tylko czy aby nie lepiej wziąść 0,18 no i co dać na podkład?;Jakiej grubości żyłkę?

 

-Mogę połączyć węzłęm zderzakowym plecionkę ze zwykłą żyłką a jak tak to o jakiej grubości ma być żyłka :unsure: Coś nie tak chyba z tą plecionką,skoro piszą ;

Podczas zbrojenia zestawów należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór i staranność wykonania węzła. Zły węzeł w dużym stopniu zmniejsza wytrzymałość linki i nie pozwala na wykorzystanie jej rewelacyjnych właściwości.  

-Do plecionki używamy chyba innych WĘZŁÓW niż do zwykłej zyłki.

 

-Oczywiście że stosuje się do Waszych rad.Przypony zamiast 15centymetrowe dam co najmniej 20cm.

Edytowane przez gentleman24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


0,18,czy 0,20 to dobra żyłka na obrotówki po max 10-12zł o rozmiarach od1-do3 lub gumowe małe-średnie kopytka,twistery i ripery lub małe woblerki,ale nie na wysokiej jakości woblery po kilkadziesiąt złotych

 

Mistrzu, "nie ucz dziada charchać". Od ponad czterdziestu lat sobie radzę samodzielnie, to i nadal jakoś to będzie. Stać mnie na zbytki...  ;)

 

 

 

-Oczywiście że stosuje się do Waszych rad.Przypony zamiast 15centymetrowe dam co najmniej 20cm.

 

No i o tym właśnie Ci napisałem, absolutnie nie słuchasz i nie przyswajasz dobrych rad. Alex napisał - dla Ciebie też! - że minimum to 30 do 40 cm przypon. W całości (w jednym kawałku)! Nie kazał dzielić na dwoje (z oszczędności).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Z "ofiarami" w wedkarstwie trzeba się liczyć i jest to na porządku dziennym. Zaczynając od robali i zanęt poprzez wszelkie wabiki spinningowe i awarie sprzętu a kończąc na fatalnych przypadkach jak nadepnięcie na blank, czy zachwianie równowagi i oparcie się o dno na podbieraku niszcząc go. Bez tego lepiej do wędkarstwa nie podchodzić.

Rozpatrywanie czysto ekonomiczne jakie przedstawił Gentleman24 jest pierwszym jakie spotkałem w swoim życiu. Nie raz ktoś pisze o ograniczonym budżecie, że na coś go stać a na inne absolutnie, ale dobór przynęt do linki uwarunkowane kosztem tych przynęt, to jak dla mnie lekki szok.

 

I jeszcze kilka uwag do jego ostatniego postu.

Przy silnym zarzucaniu tworzą się supły - najprawdopodobniej źle nawinąłeś żyłkę na szpulę, nie użyłeś odpowiedniego krętlika pomiędzy żyłką a wabikiem i żyłka jest już bardzo mocno skręcona. Uwolnienie jej ze szpuli powoduje tworzenie się wielu pętli, które silny rzut dodatkowo zaciska i stąd te węzły.

Piszą,żeby stosować plecionkę - Jak będziesz czytał wyłącznie marketingowców to zaczniesz łowić w zarośniętymn łowisku uklejki na bat 3,0m ze spławikiem typu waggler 12+6 i plecionką 0,20. Wiem, zdaję sobie sprawę i przepraszam spławikowców, że przeze mnie właśnie opluli monitor ze śmiechu :) ale takie są realia pracy marketingu.

Dodam, że na opakowaniach woblerów Rapali jest napisane, że zalecaną żyłką jest Sufix - To bardzo poważna sprawa. Inne po prostu się nie nadają, inne to nie żyłki, inne to badziew, na którym przynęta Rapali nie pracuje prawidłowo i dlatego nie uznają Ci reklamacji. Mam tylko nadzieję, że wiesz co to sarkazm.

Jak to często młodzi spiningiśći mają tandetne-słabej jakości i okłamanej wytrzymałości plecionki - A to z kolei podstawowa niewiedza. Prawdziwa plecionka, taka od źródeł, od wielu lat proponowana to oryginał Power Pro. Do niej, przez lata, doszło jeszcze kilka i na tym koniec. Cała tajemnica polega na tajemniczym napisie na szpuli "Dyneema cord". To opatentowane włókno, które powoduje, że plecionka ma taką a nie mniejszą wytrzymałość a koszt tych włókien jest horrendalnie wysoki i produkuje je wyłącznie jedna firma na świecie DuPont. Reszta to najzwyklejsze "sznurowadła" z włókiem poliamidowych, które sam bym produkował od dekady, gdyby znajomy z parkiem maszyn nie skrewił.

Coś nie tak chyba z tą plecionką,skoro piszą ;
Podczas zbrojenia zestawów należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór i staranność wykonania węzła. Zły węzeł w dużym stopniu zmniejsza wytrzymałość linki i nie pozwala na wykorzystanie jej rewelacyjnych właściwości
- A to niewiedzy ciąg dalszy. Wraz z pierwszą plecionką jaka  pojawiła się na rynku pojawily się nowe węzły do zastosowania na niej, gdyż te powszechnie stosowane do żyłki najzwyczajniej rozwiązywały się. Taki stan to "zasługa" wspomnianych włókien Dyneema, które mają wyjątkową śliskość i sztywność. Przez kilka pierwszych lat (w USA a nie u nas), wędkarze dopracowali węzły. Tych węzłów bodaj są dwa lub trzy. Od razu informacja dla posiadaczy plecionek. Jeśli stosujecie zwykłe węzły i plecionka się nie rozwiązuje na węzłach, to znaczy, że macie "sznurowadła" a nie plecionkę niezależnie od tego co jest napisane na szpuli lub było w opisie na stronie internetowej sklepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak,ale plecionka to kosztowna sprawa,ponieważ jak mam w kołowrotku szpule 0,20-320m lub 0,25-200m 0,30-140m,to kupując plecionke 0,18 żeby dać również plecionkę na podkład,to muszę kupić plecionki chyba ze 400metrów-to duże koszta :(

 

-Mogę dać gruba najtańszą żyłkę na podłkład i połączyć ją z plecionką? :unsure:

 

-Czy plecionkę wolno łączyć tylko z plecionką o tej samej lub podobnej średnicy? :wacko:

Z góry przepraszam, że ośmielę się zwrócić uwagę takiemu Guru, ale może po Twoich "rewelacyjnych" i "odkrywczych" przemyśleniach pomogę komuś nowemu, żeby przypadkiem nie wpakował się w problemy, wysnuwając wnioski z Twojej "wiedzy":

1. Nigdy nie stosuję jako podkład plecionki, stosuje się żyłkę i to przeważnie starą, zużytą lub zleżałą, to ma być tylko "podkład"!

2. Plecionki niemal nigdy nie mają faktycznie takiej grubości jak "reklamowana" na opakowaniu i jest jej zazwyczaj więcej na szpuli fabrycznej, niż podaje opis. Poza tym plecionka nieco inaczej układa się na szpuli niż żyłka. Przykłady: mam pojemność szpuli opisaną 0,30/150 - plecionka opisana jako 0,19mm/135m wypełniła ją niemal do rantu; druga szpula opisana 0,20/190 - plecionka 0,08mm/150m też wypełniła ją dostatecznie.

3. Łączenie linek (plecionka z plecionką, plecionka z żyłką) o różnych średnicach nie jest czymś nowym, a tym bardziej niedopuszczalnym, najlepszymi węzłami do łączenia linek są węzły - "zderzakowy", lub zalecany do Nanofilu "Albright".

 

Odnosząc się do długości przyponu szczupakowego, pisałem wcześniej w innym temacie - stosowanie krótszego niż 30cm to tylko dla szpanu, lub "spokoju sumienia", bo nie daje żadnej gwarancji zabezpieczenia przed wielką paszczą wypełnioną zębiskami.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


1. Nigdy nie stosuję jako podkład plecionki, stosuje się żyłkę i to przeważnie starą, zużytą lub zleżałą, to ma być tylko "podkład"!

To istotna informacja ale napisz jeszcze dla jakich rozwiązań/przypadków tak się robi, gdyż jako ogólnik te stwierdzenie jest nieprawdziwe i może spowodować utratę nie tyle ryby życia, co tylko dość dużej. Młodym, do których się odnosisz, na pewno ta informacja się przyda i to niepodważalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-No tak,ale jak bym kupił wysokiej klasy cieniutką plecionkę 0,12 czy 0,14 to na podkład musiał bym kupić kilkaset metrów zwykłej żyłki o podobnej średnicy -to sporo kasy :( ,ponieważ nie dam na podkład najtańszej żyłki gospodarczej.

 

-Czyli jak mam napisane na szpuli kołowrotka 0,30-140m to znaczy,że jak dam 135metrów plecionki 0,18,to nic nie muszę dawać na podkład a szpula będzie wypchana po rant :unsure: ?

 

-Czy mogę dać na podkład do plecionki 0,12 żyłkę 0,22 badz grubszą? :unsure: No i jakim węzłem najlepiej żyłkę z plecionką połączyć(Jak ktoś doświadczony będzie miał w wolnej chwili więcej czasu,to proszę o wklejenie zdjęcia schematów węzłow,badz linków do filmów instruktazo.wych(jak najlpeijej węzły wykonać-z góry PRZEPRASZAM ZA KŁOPOT)

 

-Jeżeli bym dał tanią zwykłą żyłkę 0,22 na podkład pod plecionkę 0,18 o wytzrymałości 13,5kg,to bedzie O.K.,czy dać na podkład mocniejszą i grubszą żyłkę. 

 

-Jak połączyć plecionke z żyłką ze szpulą,jak zawiązać węzeł z przyponem,czy tak samo jak z żyłką,czy inny węzeł?

 

-PRZEPRASZAM I PROSZĘ o wyrozumiałość,ponieważ nigdy nie miałem na szpuli plecionki,no i oczywiście uprzejmie proszę się nie spieszyć z odpowiedzią,ponieważ odpowiedz będę potrzebował dopiero na 2016rok(sezon)  :faja:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowny Panie Zbyszku;Proszę Pana o POMOC i wyjaśniam poniżej;

 

-Przynęte mam prawidłowo połączona z agrafka i krętlikiem.Supeł tworzy się kilka metrów od przynety i słychać bum i szarpniecie o przelotki przy zarzucaniu a jak zwijam to widać jeden supeł składajacy się z wielu mniejszych.Przy lekkim lub mocnym zarzucaniu nie dzieje się to,ale jak chce naprawdę mocno zarzucić to właśnie tak się dzieje a żyłki na szpuli coraz mniej,bo co jakiś czas supły nie do rozwiązania i po kilka metrów odcinam. :(  :(  :( Co robię nie tak???-proszę przeczytać podpunkty 1.) i 2.) poniżej;

 

- Co to znaczy zyłka zle nawinięta?

 

1.)Kiedyś nawijałem ze szpuli nadzianej na drut,tak,żeby szpula z kupna żyłką się kręciła.

 

2.)Żyłkę HM69 0,25 nawinąłem najpierw na szpule zapasową kołowrotka ze szpuli oryginalnej z kupną żyłką<taśmą zaklejam szczeline na kupnej szpuli>.

 

Kupną szpule trzyma pomagająca mi osoba<SZPULA ZA KAŻDYM NAWIJANIEM NIERUCHOMA> a żyłka z trzymanej nieruchomo przez osobę pomagającą szpuli schodziła za każdym przewijaniem w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

 

-Potem łączyłem z żyłką na podkład-dopełniałem do końca szpuli rezerwowej i przewijałem ze szpuli zapasowej(plastykowej) kołowrotka na właściwą na szpulę(metalową)-również pomocnik trzymał w ręku nieruchomo szpulę a żyłka schodziła w ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

 

-Za każdym nawijaniem-przwewijaniem przytrzymywałem palcami żyłkę przed kołowrotkiem,żeby mocniej ubić żyłkę na szpuli kołowrotka.

 

-Raz na czas jest tak,że jak wobler przy zarzucaniu zahaczy o kotwiczki,to kreci się w kółko przy zwijaniu,ale od tego jest agrafka+krętlik - stosuje rozmiar14

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-Jasne,że B) Rapala ma jakiś układ z ;) Sufixem(wprost-chodzi im o kase :rolleyes: ),że na każdym woblerze Rapali rekomendują żyłki i plecionki Sufix,ale też faktem jest,że żyłki Sufixa są naprawde bardzo wysokiej jakości z czym niestety w parze idzie ich wysoka cena.

Edytowane przez gentleman24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To istotna informacja ale napisz jeszcze dla jakich rozwiązań/przypadków tak się robi, gdyż jako ogólnik te stwierdzenie jest nieprawdziwe i może spowodować utratę nie tyle ryby życia, co tylko dość dużej. Młodym, do których się odnosisz, na pewno ta informacja się przyda i to niepodważalnie.

No tak, wypada uzupełnić. Po pierwsze, plecionka bezpośrednio nawijana na szpulę kołowrotka potrafi się ślizgać na szpuli, choć to można wyeliminować oklejając pierwsze zwoje taśmą izolacyjną. Po drugie, jeszcze nie miałem przypadku, żeby ryba wysnuła mi więcej niż około 100m linki, więc jeśli nawijam na podkład 150m plecionki, to mi wystarcza, ale zaznaczam, że jeszcze nie miałem na haczyku żadnego rekordowego "potworka", więc moje doświadczenie w tym względzie jest mierne...

 

-No tak,ale jak bym kupił wysokiej klasy cieniutką plecionkę 0,12 czy 0,14 (...)

0,12-0,14 to "cieniutka"???

Na ogół używam 0,08-0,12 a 0,14 to już max, nawet do spinningowania z brzegu morza.

Jedynie do połowu dorszy z kutra używam maksymalnie 0,20mm a i to uważam, że przesadzam.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Szpulę w kołowrotku mam; [ 0,20-320metrów / 0,25-200metrów / 0,30-140metrów ]-Łowie głównie woblerami od 7-18gram i czasami  wahadłówka około 16gram a raz na czas (gumy-ripery mansa 8cm ważące 7gram+ główka od 3,5-15gram)-CZYLI-niczym cięższym niż przynętą ważąca 22gramy nie będe łowił.---Planowany szczupak,sandacz,ale trafia się też :o  boleń,kleń i okoń.

 

Ile mam plecionki zakpuić ? i o ma być jakiej grubośći ?,żeby szpula była PEŁNA po rant.

 

Czy kupić cienką plecionkę a dać starą żyłkę na podkład? :unsure:

 

Na plecionkę mam przeznaczone max 100zł B)

 

-Nie spieszy mi się-proszę o odpowiedz w wolnej chwili,oraz wyrozumienie,ponieważ nigdy nie spiningowałem używając plecionki.Zawsze miałem żyłkę od 0,22-0,35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam Ci dobrą radę, która powinna rozwiązać wszystkie Twoje problemy, mniej pisz, więcej czytaj.

Gdybyś pofatygował się i poczytał Forum, znalazłbyś odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania, zresztą powtarzane wielokrotnie przez Ciebie, bo nie czytasz nawet postów kierowanych bezpośrednio do Ciebie i wyjaśniających Twoje wątpliwości.

Żeby nie być gołosłownym, w tym temacie napisałem Ci jakim węzłem łączyć podkładową żyłkę z plecionką. W kilku innych tematach znajdziesz rysunki stosowanych węzłów. Był też i to chyba wielokrotnie omawiany sposób nawinięcia podkładu i plecionki, żeby prawidłowo (wcale nie "po rant") wypełnić szpulę.

Pofatyguj się i poszukaj odpowiedzi, myślenie nie boli... :angry:

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu piszesz o tym samym w dwóch tematach, znowu się pogubisz.

Ja zastosowałbym 0,08mm, a @Grzybek napisał Ci, że 0,10mm będzie optymalna.

Chyba, że w Twoim łowisku występują okazy to 0,14mm będzie OK. Ja taką stosuję do łowienia troci z morskiego brzegu i w kanałach portowych, do ciężkich (20-30g) przynęt. Na kołowrotku do okoniówki mam 0,06mm, a do sandaczówki i szczupakówki 0,08mm.

Zbyt gruba plecionka działa jak spadochron, nie dość, że ogranicza długość rzutu, to spowalnia prędkość tonięcia przynęty i po zarzuceniu trudniej ją wyprostować, a na wietrze działa jak żagiel.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wziąść plecionke 0,18,ale słuchając rad Szanownego Pana Alexspina,że wystarczy 0,14- wziąłem 0,15 B) Sufix pro8 135metrów.Ciekawostką jest to,że im cieńsza plecionka tym droższa.Mogłem wziąść ta mikado octa 0.14,ale jak miałem na plecionke przeznaczone 100zł to wziołem troche droższą.

Edytowane przez gentleman24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sufix to podobno bardzo dobra plecionka, dla mnie ma tylko jedną wadę, trochę za droga jak na moje potrzeby. Wędkuję stosunkowo rzadko, bo co drugi weekend mogę sobie na tę przyjemność pozwolić, więc niezbyt intensywnie. W tej sytuacji wolę wydać trochę mniej pieniędzy i za te same pieniądze co za 135m Sufix-a, mam 300m dobrej MIKADO...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-W sumie tak,no bo po co kombinować z podkładem(łączyć z żyłką)-jak można kupić więcej plecionki o podobnej jakości w tej samej cenie.Kupiłem już trudno.

 

-Ja mam odre kilkaset metrów od domu,to spacerek na rybki robię prawie codziennie :) .Teraz mam kontuzje,bo robiac kanapkę rozciołem sobie  nożem palec :o ,ale jak się zagoi to znowu będę sobie nad odrą-szukał ryby ze spiningiem.

 

-Do tego spadła mi z szafy wędka i na rancie szpuli kołowrotka powstało małe wgniecenie-jakby dziurka o wielkośći 2-3mm.Musze to jakoś pilnikem/bananem mamy do paznokci spiłować,bo obawiam się,że dziurka może uszkodzić plecionkę.Szkoda że nie mam pasty do polerowania aut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Przyszła mi właśnie plecionka z aledrogo{alegro :D )-Kurcza ta 0,15 Sufix-wygląda jak jakaś cieniutka nitka,która może strzelić przy średniej wielkości rybie.Nigdy czegoś takiego nie widziałem/nie miałem do czynienia z plecionką.

 

-Czy moge na taką plecionkę {0.15-niby o wytrzymałości podanej przez producenta na opakowaniu 10,2Kg- założyć duży- wobler;

<grubasa 7cm-18gram,lub uklejke 10cm-12gram o bardzo mocnej akcji> :unsure:

Chodzi mi o tak mocną akcję woblera,że lekko wygina szczytówkę?Czy ta 0,15 to bardziej plecionka do mniejszych przynęt?-typu średnie woblery 6-9gram,czy obrotówki 7-12gram?

 

-Dziękuję Szanowny Panie Grzybek.Spiłuje pilniczkiem bananem mamy rant szpuli od kołowrotka i wypoleruje starannie szmatką+pastą do zębów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Czy moge na taką plecionkę {0.15-niby o wytrzymałości podanej przez producenta na opakowaniu 10,2Kg- założyć duży- wobler;

<grubasa 7cm-18gram,lub uklejke 10cm-12gram o bardzo mocnej akcji> :unsure:

Chodzi mi o tak mocną akcję woblera,że lekko wygina szczytówkę?Czy ta 0,15 to bardziej plecionka do mniejszych przynęt?-typu średnie woblery 6-9gram,czy obrotówki 7-12gram?(...)

Spokojnie, wytrzyma. Ja na plecionce 0,14mm (teoretyczna wytrzymałość 10,15kg) zakładam wahadła 26g i bezsterowce 30g, jeszcze żaden mi się nie urwał przy zarzucaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...