Jump to content
xaw79

Monitor.pogodynka.pl

Recommended Posts

Nowy tutaj więc kłaniam się w pas :D

Szanowne,

Szanowni,

Mam do Was takie pytanie ale nim do niego przejdę chciałbym przybliżyć parę kwestii. Pracuje w IMGW-PIB gdzie oprócz prognoz meteorologicznych są też prognozy hydrologiczne na poszczególne zlewnie rzek. Dodatkowo na naszej sieci stacji automatycznych mamy zainstalowane czujniki stanu wody jak i czujniki temperatury. Dodatkowo na bieżąco korygujemy i wskazujemy na poszczególnych stacjach hydrologicznych aktualny przepływ w korycie rzeki (http://monitor.pogodynka.pl/#map/19.533,52.1384,7,true,false,0)

Pojawił się pomysł stworzenia aplikacji na telefon która w sposób łatwy i syntetyczny poinformuje osobę zainteresowaną o stanie wody (niektórzy mówią o poziomie), temperaturze wody w korycie oraz o wielkości przepływu w m3/s.

Oczywiście dodatkowo jesteśmy w stanie do warunków hydrologicznych podpiąć dane meteorologiczne, obrazy z radarów meteorologicznych jak i zbliżające się wyładowania atmosferyczne.

W dalszym etapie jesteśmy w stanie zainstalować czujniki mętności wody.

Pytanie jest następujące czy takowa aplikacja ma sens i czy znajdzie się znaczna grupa odbiorców.
Z tego co się już orientowałem dane hydrologiczne o których wspomniałem są bardzo przydatne dla osób łowiących na muchę.     

Bardzo proszę o pochylenie się nad tym tematem.

Pozdrawiam

Ksawery

Edited by hege
Edycja tytułu tematu.

Witaj Ksawery! Pomysł z tą aplikacją jest dobry i sensowny, jak dotąd nie widziałem aplikacji która pokazuje pogodę i "stan wody" w jednym, a więc pomysł oryginalny jak najbardziej.:D A pobrałbym ją jeszcze chętniej gdyby była darmowa, oczywiście jeżeli aplikacja wystąpiłaby w rozsądnej cenie nie wstrzymałbym się z zakupem (np 4-6 zł). Więc jeżeli chodzi o mnie to aplikacja ma sens, i to jak najbardziej, więc jeśli pojawi się na rynku, to proszę mnie poinformować. ;) 

Z poważaniem Henryk Sebastian Główka 

48 minut temu, xaw79 napisał:

Pytanie jest następujące czy takowa aplikacja ma sens i czy znajdzie się znaczna grupa odbiorców.
Z tego co się już orientowałem dane hydrologiczne o których wspomniałem są bardzo przydatne dla osób łowiących na muchę.

Często odwiedzam monitor.pogodynka.pl  i sprawdzam wahania poziomu w rzece bo u mnie zależne jest to od zapory w Jeziorsku, a w zależności od jej poziomu wybieram inne miejscówki .

Minus jest taki że o ile pamiętam jest tam podany czas USC i nigdy nie mogę zapamiętać czy do tego czasu się dodaje godzinę czy odejmuje.

Jeśli taka aplikacja miał by być stworzona to proponowałbym poprawić tą rzecz, dodatkowo dorzuciłbym podstawowe informacje z pogodynki czyli kierunek i prędkość wiatru, ciśnienie (zarówno sprzed kilku godzin jak i aktualne).

Jednak jak napisał Henryk te wszystkie informację mogę odczytać  w telefonie za free, więc jeśli apka miała by być płatna to nie wróżę jej większego sukcesu. Chyba ze zrobić jakąś wersję okrojoną, czyli np. stany wód, temp., wiatr, ciśnienie, a po opłaceniu będą dodatkowe opcje np. atlas z wymiarami i okresami ochronnymi ryb, opisy technik wędkarskich itp.

Ja przed wyjazdem na ryby (szczególnie w sezonie burzowym) zawsze obserwuję blitzortung, bo nie chciałbym zostać zaskoczony na wodzie kilka km od swojego portu przez burzę. A z kolei w telefonie użytkuję od kilku lat aplikację Fishing Points Premium. Jest też darmowa wersja, ale ma pewne ograniczenia. Jak dla mnie warto jest dopłacić ok 40 zł/1 rok i mieć pełną wersję. Prognozy pogody w tej aplikacji są bardzo trafne i szczegółowe, a GPS pokrywa się z tym, który mam w echosondzie. Na wodzie przetestowałem aplikację (GPS), pozostaje mi jeszcze sprawdzić ją w lesie na grzybach, a podejrzewam, że też powinna dać radę... 

Szanowny Ksawery.

Ładnie brzmi... :) 

Czy jest sens? Zapewne tak, o ile ktoś lubi wywarzać otwarte drzwi. Strona jest, dane są (o czym za chwilę), prognozy są, wystarczy dostosować kod strony aby poprawnie ją wyświetlały przeglądarki w komórkach. Podpowiem, wersja mobilna. Nie powinno to sprawić większych problemów kadrze już obsługującej i utrzymującej stronę w ruchu. Atutem jest fakt, że zapewne są na etacie, choć w dzisiejszych czasach, to nic nie jest pewne.

Co do tego fragmentu

6 godzin temu, xaw79 napisał:

Dodatkowo na bieżąco korygujemy i wskazujemy na poszczególnych stacjach hydrologicznych

to uwierzy w to tylko ta osoba, która stale nie korzysta z tej strony. Ci, którzy co najmniej raz w tygodniu sprawdzają miejsca, które ich interesują, niejednokrotnie z wodowskazu przeczytali: "brak danych", albo "brak danych charakterystycznych". I pół biedy z takim koszmarnym komunikatem ale wtedy nie można się dopchać do jakichkolwiek danych z danego punktu.

Reasumując, apk'a z takimi komunikatami i nie wiadomo jakimi wodotryskami, to zwykłe powielenie - braku danych. Ale jeśli by była w jakikolwiek sposób płatna, to...nie, nie napiszę co o tym myślę.

Sam korzystam z danych ICM od lat. Nigdy się nie zawiodłem choć potrzeba trochę inwencji własnej oraz praktyki, aby wyciągnąć właściwe wnioski z interpretacji opadów w dorzeczu i ich wpływu na wahanie stanu wody. Najbardziej hardcorowa sytuacja jaka mnie spotkała nad wodą, to mój wypad nad Pilicę do Jotesa, gdy pilnie obserwowałem dane z ICM z dorzecza oraz komunikaty zrzutu wody z zapór. Powód był wręcz prozaiczny, brakowało jakieś 10 cm do przelania koryta a ja mimo wszystko rozbiłem obóz 2 metry od koryta. Dopiero prognozy na 12-tą dobę zmusiły mnie do awaryjnego opuszczenia miejsca. Nie, Pilica nie wylała ale pół godziny po odjeździe rozpętało się tam burzowe piekło, które dopadło mnie już w trasie.

P.S. Informacje pogodowe z Pogodynki są dla mnie w ogóle bezużyteczne, gdyż są zbyt ogólne

Przyjąłem zasadę "niewiary" we wszelkie prognozy i pogodę oceniam dopiero po dotarciu na łowisko... ;)

Doznałem już dwukrotnie zawodu, na szczęście raz pozytywnego.

Mimo niekorzystnej prognozy, uparłem się i pojechaliśmy na ryby, nie spadła ani jedna kropelka deszczu, a zapowiadane burze były chyba tylko wyimaginowane. :D

Za drugim razem uwierzyłem w prognozę super pogody, a po półgodzinnym pobycie na łowisku uciekaliśmy przed burzą z piorunami. :(

Stan wody na telefonie albo i jako widget do kompa nie głupia rzecz, a pogoda jaka jest każdy widzi :)