Jump to content

Łódzka susza i posucha


Alexspin
 Share

Recommended Posts

To jest ta "racjonalna gospodarka wodna" w wykonaniu RZGW (Wody polskie). Od paru/kilku dziesięcioleci wiadomo, że Polska ma deficyt wody, wody gruntowe na katastrofalnie dużej już głębokości, a oni gmerają i regulują rzeki. Wydają pozwolenia na zabudowywanie starorzeczy, zakoli rzecznych, rozlewisk. Jak może być dobrze?

Alek, gdzie robiłeś fotki na sulejowskim? Opisz, jeśli możesz, bo jestem cholernie ciekaw.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Jotes napisał:

To jest ta "racjonalna gospodarka wodna" w wykonaniu RZGW (Wody polskie).

Jak powstanie spółka "Polski piasek", to na Pustyni Błędowskiej, nad morzem i w ogóle wszędzie zabraknie piasku.

A nie wiem, czy wiecie, w ostatnich latach eksportowaliśmy drewno do Szwecji w ilości ok 70000 kubików. W zeszłym roku 5x więcej, czyli wiadomo gdzie wyjechało część Białowieży. Część, bo nie wiadomo jeszcze ile do Niemiec.

Edited by Docio
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, zwykły michał napisał:

Sprzedaż drewna to taka forma sabotażu. Szwedzi mieli z nami zatargi w przeszłości i dostają za swoje. Sprzedajemy im drewno ze starych drzew w dodatku z kornikami.

 

No, a potem my z niego meble w Ikea. :D 

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, Jotes napisał:

(…) Alek, gdzie robiłeś fotki na sulejowskim? Opisz, jeśli możesz, bo jestem cholernie ciekaw.

Akurat Sulejowskie nie moje, kolega mi przysłał. To fotki sprzed dwóch tygodni. A to bieżące informacje z wczoraj J. Sulejowskie

A tak wyglądała wczoraj ul. Kilińskiego w Łodzi, może trzeba przecumować łódki...

5d767d254b471_p[1].jpg

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Z Jeziorska już od jakiegoś czasu wodę spuszczają na zimę jak co roku. Jeśli chodzi o Sulejowskie to nie jest to odosobniony przypadek wysychają wszystkie jeziora. Wszystko przez to że woda gruntowa mocno opada, a wpływ ma na to m.in. regulacja rzek, wycinka drzew. Zawsze byłem pewien że dzięki zb. Jeziorsko woj. Łódzkie nie narzeka na niedobór wody, bo ten zbiornik ściągał wszystkie burze z okolicy i tworzył własny mikroklimat.

Edited by jungu
Link to comment
Share on other sites

Pamiętam takie stany wody z drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych, gdy ruszyły nitki zasilające w wodę Łódź. Więcej zasysali, niż napływało, a woda w oka mgnieniu znikała. Dlatego u nas Łódź wybudowała studnie głębinowe i już nie biorą od nas wody z zalewu, a w Jeziorsku drugi zalew, bo jakby nie było to Warta z dopływami nadąża go wypełniać.

Ja mam to szczęście, że łajbę trzymam w porcie zlokalizowanym w najgłębszej części zalewu. Miałem chwilowe problemy z wypłynięciem, ale już przestawiłem łajbę i teraz już będzie do późnej jesieni stała cały czas na wodzie. W porcie jest taki tłok, że właściciel nie przyjmuje już żadnych łodzi. A niedługo, jak zaczną wyciągać żaglówki, to dopiero się rozluźni. 

Link to comment
Share on other sites

Problem zaczął się wiele lat temu. Jest to sprawa niewątpliwie priorytetowa i najważniejsza. Niestety nikt na to nie zwraca uwagi. Kiedyś się jednak ludzie obudzą oby nie za późno. Mniejsze zbiorniki wyschły wiele lat temu bezpowrotnie, większe wysychają okresowo w mniejszym lub większym stopniu. Wysychają również mniejsze wody płynące. Zdjęcie niżej tak wyglądają nieduże zbiorniki u mnie w których kiedyż można było łowić ryby. Ukazały cały swój dobrobyt. Przy odrobinie samozaparcia złożyłbym tam samochód. :)

IMG_20190910_130709.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Czy ktoś był ostatnio nad Zb. Sulejowskim? Interesują mnie szczególnie "betony", jaki poziom wody? Wybieram się w sobotę z wnuczkiem, będzie się wdrażał w casting i ciekaw jestem jakie są warunki.

Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, Alexspin napisał:

Czy ktoś był ostatnio nad Zb. Sulejowskim? Interesują mnie szczególnie "betony", jaki poziom wody?

Jeszcze niższy i wciąż woda jedzie w dół, ale jechać warto. Zawsze warto jechać na ryby. Ale radzę jechać w niedzielę, bo wam głowy pourywa. W sobotę będzie dmuchać 24,6 km/h. Ja w niedzielę wypłynę.

Edited by Jotes
Link to comment
Share on other sites

Jeszcze siła wiatru do zniesienia, ale gorsza sprawa to kierunek, na betonach to albo wmordęwind, albo boczny... :(

Niedziela odpada, bo już mam inne wcześniejsze plany i nie da się zmienić.

Cholerka, zastanawiam się gdzie z nim jechać... Pojechałbym na Próbę, ale zamknięta - zarybianie. Na Jeziorsku podobna sytuacja wiatrowa jak na Sulejowskim. To samo w Strykowie i na Rochnie. Pilica w Teofilowie zupełnie odpada. Pewnie pojedziemy nad Pilicę w okolicy Kurnędza, tam wiatr będzie najmniej przeszkadzał.

Masakra z tą pogodą.:(

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za zaproszenie, ale tym razem nie skorzystam. Jadę z wnuczkiem (12 lat) i będę Go wdrażał w casting, więc raczej stacjonarnie. Poza tym nie chciałbym, żeby komukolwiek przeszkadzał. Do tego będziemy nad wodą pewnie dopiero około 10-tej.:)

Po przemyśleniach i analizie kierunku wiatru pojedziemy nad Jeziorsko w Brodni. Poziom wody niski, to będzie można dość daleko podejść do starego koryta.

Link to comment
Share on other sites

Lipa, lipa, lipa... W Jeziorsku tyle wody ile mieści się w starym korycie, w zasadzie jeśli chodzi o zalew, to poziom zerowy. Dojście do koryta też niemożliwe, warstwa mułu taka, że tonie się w nim po kostki. Musieliśmy zrezygnować.:(

Pojechaliśmy na miejską plaże w Sieradzu. Młodemu udało się zapoznać z zestawem castingowym i potrenować, ale woda płyciutka, a do tego zawody kajakowe. Młodemu udał się złowić dwie pokaźne gałęzie, a mnie prawie 2-kg kępę zielska.;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...