Skocz do zawartości

Zestaw na okonie do +-1000zł


Jakub.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od początku mojej przygody z wędkarstwem używałem w miarę taniego sprzętu. Teraz po dwóch latach nauki spinningu chciałbym się przesiąść na coś lepszego. Chciałbym kupić wędkę i kołowrotek do około 1000zł. Łowię na rzece gdzie często jako przyłów trafiają się pstrągi i szczupaki. Używam przynęt gumowych od paprochów po gumy wielkości 5-6cm.

Co do wędziska to zastanawiam się nad:

BERKLEY PULSE XCD SPIN 206CM - 2-8G

WESTIN W3 STREETSTICK M 213CM 2-10G

O kołowrotkach wiem bardzo mało więc ciężko mi coś samemu wybrać. Chciałbym żeby był dobry i dobrze wyważał wędkę.

Zmierzając do sedna sprawy, chciałbym prosić szanowne grono forumowiczów o pomoc w wybraniu odpowiedniego sprzętu ponieważ 1tys zł to dla mnie duża kwota i chciałbym ją zainwestować w dobry sprzęt. Moja wiedza na temat wędkowania jest jeszcze skromna dlatego boję się samemu dokonać wyboru. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci polecić wędzisko DRAGON Moderate, może nie w tej długości, bo to typowa kleniówka, ale na pewno jest skuteczna również przy połowie okoni, a jej model 221cm/3-12g spełniłby swoje zadanie na 100%. Jest na tyle czuły, że doskonale pasuje do okoniowania, a równocześnie bez najmniejszych problemów poradzi sobie z przyłowem szczupaka solidnych rozmiarów i przy zastosowaniu odpowiednich przynęt spełnią się również w połowie pstrągów.

Co do kołowrotka, polecam Ultris FD 1120 

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy z tych kijków wygląda dobrze, ale drugi to lipa z amerykańską rękojeścią (długa). Okoniowy kijek powinien mioeć króciutką rękojeść, żeby można było nim łatwo operować i żeby nie haczył o ubranie.

Od siebie z czystym sumieniem polecam ci ten kijek. Mam taki i jestem mega zadowolony. Ten kijek nie boi się nawet holu sandaczy ponad 3 kg.

Do kijka polecam ten kołowrotek. Takim właśnie zestawem ja łowię i jest idealnie spasowany i wyważony. Żeby być zadowolonym z zakupu, to wcale nie musisz wydawać całego tysiąca. Za tysiąc możesz z powodzeniem skompletować dwa zestawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tą kwotę można złożyć już przyzwoity zestaw. Jednak oprócz rozmiarów przynęt warto wiedzieć czy chcesz kij o szybkiej akcji czy coś wolniejszego. Jakie ugięcie czyli pracę ma mieć to wędzisko. Piszesz o rzece czyli w grę wchodzi łowienie z brzegu. Jak duża jest ta rzeka? Wnioskuję że mała skoro wybrałeś stosunkowo krótkie kije. Jak ciężkie główki stosujesz do największych gum 5-6 cm? Czy kij o cw 8 czy 10 g poradzi sobie z nimi w nurcie?

Pytań wiele ale szkoda wydać dużą sumę a później być zawiedzionym wyborem czy radą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ryukon1975 napisał:

Za tą kwotę można złożyć już przyzwoity zestaw. Jednak oprócz rozmiarów przynęt warto wiedzieć czy chcesz kij o szybkiej akcji czy coś wolniejszego. Jakie ugięcie czyli pracę ma mieć to wędzisko. Piszesz o rzece czyli w grę wchodzi łowienie z brzegu. Jak duża jest ta rzeka? Wnioskuję że mała skoro wybrałeś stosunkowo krótkie kije. Jak ciężkie główki stosujesz do największych gum 5-6 cm? Czy kij o cw 8 czy 10 g poradzi sobie z nimi w nurcie?

Pytań wiele ale szkoda wydać dużą sumę a później być zawiedzionym wyborem czy radą.

Chciałbym kij o szybkiej akcji. Najcięższe główki jakie stosuję to 4g. Rzeka jest dosyć mała. Szerokość od około 10 do 15m. Przepływ około 0.5m/sek. 

Póki co myślę nad zestawem

Wędka Savage Gear LRF CCS 2,13m 0,5-7g

Kołowrotek Okuma Inspira ISX-20 FD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guma 5-6 cm plus główka 4 g. Kij o cw 0,5-7 g jest za slaby. Będzie się poddawał i nie będziesz miał kontroli nad przynętą. Pamiętaj też że możesz zechcieć użyć większych przynęt. Łowienie okoni to nie tylko mikro przynęty i rybki 15-20 cm. Duży okoń uderzy w naprawdę dużą przynętę. Kij musi być naprawdę szybki i dynamiczny żeby przy małym cw radzić sobie dobrze z przynętami w nurcie. Nawet niezbyt dużym jak wnioskuję z opisu rzeki. Łowię szczupaki w podkarpackiej dość szybkiej rzece wędziskami. Pro Guide X Spinn i one te warunki spełniają. Oczywiście na szczupaka używam cięższych modeli 2,75 m cw 10-30 lub 14-35 g. Niżej link przeczytaj opis. Jeszcze niżej jeden z moich okoni, przynęta guma 10 cm na główce 10 g.

Dodam też że namieszałeś dużo wędzisk i teraz wychodzi dodatkowa kwestia. Wklejka czy tradycyjny spinning?

https://allegro.pl/oferta/dragon-wedka-pro-guide-x-spinn-2-13m-1-10g-8262928395

6305949dscf5206.jpg

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy koniecznie musisz wydać "tysiaka"? Nie może być taniej?

Na taką rzekę (podobne są w mojej okolicy) polecam ulubiony zestaw mojej Pani:

- Black Rock 3-18

- Ultris FD 1120

Bardzo dynamiczne wędzisko, odległości rzutów dorównują znacznie dłuższym (240cm), doskonale zgrywa się z tym kołowrotkiem. Obsługuje przynęty już od 2g i bezpiecznie do 20g. Zapewniam Cię, że nie będzie gorszy od zestawu za 1K.

Jeśli nie odpowiadałby Ci 1-skład, są również 2-składowe o identycznych parametrach  ale nie wiem jak z ich dynamiką, bo nie miałem w ręku. Teoretycznie powinna być taka sam, lub choćby bardzo zbliżona.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jakub. napisał:

Póki co myślę nad zestawem

Wędka Savage Gear LRF CCS 2,13m 0,5-7g

Kołowrotek Okuma Inspira ISX-20 FD

I bardzo dobry wybór, którego nie będziesz żałował. Co prawda kołowrotek to klon Ryobi i tylko plastikowy, ale jest OK. Nie wahaj się dłużej, bo za chwilę, będziesz miał propozycje kupna kijka "okoniowego" o cw do 45 g i do przynęt 25 cm. I koniecznie od jednego konkretnego producenta. A zapytałeś tylko o kijek okoniowy...

A skoro są już "zdjęcia poglądowe" wyżej to i ja dodam swoje, zważywszy, że są ściśle związane z tematem "Zestaw okoniowy..."

I jak widać nie trafiam pojedynczych egzemplaży, ale specjalizuję się w konkretnych połowach okoniowych, a łowię tylko na okoniowe paprochy różnego rodzaju i wielkości (do 6 cm max!), na główkach 5-8 g, albo na BT z ciężarkiem 14 g...

.IMAG0045.jpg

DSC_0007.JPG

Gdzie zdarzają się również konkretne przyłowy:

IMAG0064.jpg

Nawet metrowej długości:

Obraz 347.jpg

Bierz ten zestaw, o którym napisałeś wyżej, będziesz zadowolony.

Edytowane przez Jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Alexspin napisał:

Jarku, a jak sprawdziła się wędka z Ali?

Alek, hol okonia 35 cm, to poezja, coś fantastycznego. Wędka pracuje na całej długości blanku, że aż szczecina na karku dęba staje, ale kijek radzi sobie pięknie. Miałem już dzionek, że ponad 50 szt wyjąłem, ale tylko ten jeden był 35 cm, reszta do 25 cm max. Jest czuła i pięknie pokazuje brania - jest bardzo OK! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I najważniejsza sprawa. Przed podjęciem decyzji poczytaj "kogoś " kto okonie zna. Żeby je znać trzeba mieć stały całoroczny dostęp do łowisk gdzie występują. Zwróć uwagę na przynęty ( i zdjęcia ryb:)). W tekście nie ma gumek po 2-3 cm czy bocznego troka. Nawet ja pomimo że nigdy nie pochłaniały mnie okonie z racji wód w moim okręgu złowiłem te ryby 40+ dzięki czytaniu i rozmowom z autorem.

Nie wiem jak się to ma do Twojej rzeki bo nie mogę sobie jej wyobrazić z opisu. 10-15 m szerokości i przepływ 0,5m/s. Piszesz do tego mała rzeka. Według mnie wcale nie mała jak na nasze warunki. W znacznie mniejszych rzekach czy dołkach o powierzchni 1 ha można łowić ryby spełniające normy medalowe.

 

LINK

 

Edytowane przez wind
edycja linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Jakub. napisał:

Jedyne co mnie trochę odstrasza od wędki Savage Gear to fakt, że jest to wklejanka. Widzę oczami wyobraźni jak mi się ta szczytówka łamie przy pierwszej okazji :D

Nie jest wcale tak, jak to sobie wyobrażasz. Ponieważ ja lubuję się w finezyjnym łowieniu i co roku kupuję jakąś nową jedną, czy dwie wędki okoniowe, a zgromadziłem ich już około 20 (i wciąż garm dalej :) ), to zapewniam, że wcale tak nie jest. Ja tylko jedną wklejankę złamałem, bo to był szajs od Kongera, a jeszcze w dodatku mają paskudny serwis i w dupie mają klienta. 

Jeśli faktycznie obawiasz się Savaga, to kup tą pierwszą, którą sam znalazłeś w necie, będziesz miał satysfakcję, że samodzielnie dokonałeś wyboru.

Edytowane przez Jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakubie, a może zainteresuj się tą wędką. Opinia Jotesa, jak widać, jest bardzo pozytywna, zresztą pokrywa się z opinią mojej Pani (nie chciałem się powoływać, bo ma bardzo skromne doświadczenie, wędkuje dopiero od 3 lat). Troszkę poczekasz na nią zanim przyleci z Chin, ale moim zdaniem warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Jakub. napisał:

Widzę oczami wyobraźni jak mi się ta szczytówka łamie przy pierwszej okazji

Każdy miewa jakieś koszmary. Nawet nie chcesz wiedzieć jakie koszmary mają gruntowcy z robakami w tle, gdy te są przechowywane w lodówce. :D 

A jaki koszmar z życia powoduje kobieta gdy te się po lodówce rozlezą. :D 

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Docio napisał:

Nawet nie chcesz wiedzieć jakie koszmary mają gruntowcy z robakami w tle, gdy te są przechowywane w lodówce. :D 

No! A jakie koszmarne dni miewają, gdy pół kilo robali rozlezie się po tej lodówce i musisz z niej wszystko wywalić do śmieci. Żona potem przez rok za każdym razem potrafi urządzić koszmar, gdy chowasz kolejną paczkę robali do jej lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

A może przejżysz jeszcze wędki ze stajni Lureleader? Wszystko na ultralekkich, bardzo mocnych włóknach TORAY i komponentach Fuji, do tego wędki są składane ręcznie. Znajdziesz zarówno 4 gramową wykałaczkę Natural Heart z pełnym blankiem jak i mocniejsze kijki pod okonia np Dominate do 10g czy 15g. Wędki mają duży zapas mocy, świetnie się ładują, są lekkie i dopracowane pod każdym szczegółem. Do tego stosunek ceny do jakości jest rewelacyjny. 

Lureleader

Edytowane przez hege
edycja linka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Soldi69, Ryobi to zawsze Ryobi (choć ja osobiście im nie hołduję) i to nie podlega dyskusji, ale D.A.M. to już nie ten sam D.A.M. z lat 90-tych. Wówczas to była klasyka, bo nie było specjalnego wyboru. Teraz to niestety zaledwie średnia półka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...