Skocz do zawartości

Czy to boleń?


daro_19861
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dziś wybrałem się na ryby nad mała rzekę w której wędkuję od dzieciństwa i złowiłem kilka niewielkich ryb których nigdy tam nie było. W sumie to nigdy takiego gatunku nie widziałem na żywo więc moje pytanie brzmi czy dobrze rozpoznaję w tej rybie małego bolenia?

IMG_20200502_083315.jpg

IMG_20200502_082628.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na bolenia, choć często nad wodą spotykałem gości, którzy takie do 20 cm nazywali uklejami. Ten haczyk na dolnej wardze to nie jest element boleniowy ale to może być zwykła narośl lub pozostałość zarośnięta po wcześniejszej konfrontacji z haczykiem. Osobiście stawiam na bolenia a że mała rzeczka... Jeśli jest to niedaleko ujścia do większej, to mogły wpłynąć na żerowanie albo było niedaleko tarło. Bardzo często łowiłem młode bolenie przy rozgałęzieniu rzeki i starorzecza. Młode osobniki wolą spokojniejszą wodę, tym bardziej, że jeszcze nie polują na rybki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie przemawiało za tym że to może być boleń ponieważ nigdzie w okolicy nie słyszałem o występowaniu tej ryby dlatego wolałem zapytać co o tym sądzicie, sam też nigdy na  żywo rapy nie wiedziałem a osobnika około 20 cm łatwo pomylić choć pewien jestem że to nie były ukleje które znam dobrze. Chociaż nadal nie mogę sobie wyobrazić skąd się one wzięły, chyba nawet gdybym złowił piranię byłbym mniej zaskoczony bo pomyślałbym, że jakiemuś akwaryście się po prostu znudziły ale bolenie? Woda potrafi zaskoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Alexspin napisał:

Moim skromnym zdaniem, to ukleja. 

Ukleja ma charakterystyczny górny pysk i o wiele krótszy "uśmiech". Grzbiet i brzuch uklei jest niemal symetryczny a bolka grzbiet niemal płaski. Reszta może być podobna, choć bolek ma zdecydowanie większą głowę. I jeszcze coś mądrego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zwykły michał napisał:

Rozumiem że robisz testy genetyczne na podstawie zdjęcia ;) Na 100% to jutro będzie poniedziałek 

No nie wiem, w nocy mogą odwołać lub zmienić kolejność. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbaczamy na tematy zalatujące polityką ;) 

Rozpoznawanie ryby na podstawie zdjęcia to często wróżenie z fusów. Każdy widzi coś innego i zaczyna się dyskusja kto ma rację. Ryba jest młoda albo tak wygląda i może jeszcze być mieszańcem.

Po tym jak leży na zdjęciu można odnieść wrażenie że jest jej już bez różnicy co się dzieje. Można policzyć ilość łusek w linii nabocznej, promieni w płetwach, zrobić dokładne zdjęcia głowy i pletw. Znaleźć klucz do oznaczania i wtedy będzie wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, OK, poddaję się, choć nie tak na 100%. Na początku lat 90-tych, nad Sulejowskim, nastawiony na okonie, natrafiłem przypadkowo na zgrupowanie narybku boleni (krótko po zarybieniu). Brały jak wściekłe na Aglię 0 z tęczowym skrzydełkiem i musiałem zmienić stanowisko, żeby nie kaleczyć niedorostków. Miały co najwyżej 15cm długości i już dość wyraźnie zaznaczony hak żuchwowy. Dla tego patrząc na fotki, na 30% obstawiam, że to ukleja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, zwykły michał napisał:

Rozumiem że robisz testy genetyczne na podstawie zdjęcia ;) Na 100% to jutro będzie poniedziałek 

Zdjęcie jest wyraźne. Widać pysk, łuski,  linie boczną i płetwy. To wystarczy żeby określić gatunek. Jak złowisz w kwietniu lina to robisz mu testy genetyczne żeby stwierdzić czy to nie szczupak? Niektóre gatunki mają cechy charakterystyczne dzięki którym nie sposób ich pomylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...