Jump to content

Czy to boleń?


daro_19861
 Share

Recommended Posts

Witam, dziś wybrałem się na ryby nad mała rzekę w której wędkuję od dzieciństwa i złowiłem kilka niewielkich ryb których nigdy tam nie było. W sumie to nigdy takiego gatunku nie widziałem na żywo więc moje pytanie brzmi czy dobrze rozpoznaję w tej rybie małego bolenia?

IMG_20200502_083315.jpg

IMG_20200502_082628.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wygląda na bolenia, choć często nad wodą spotykałem gości, którzy takie do 20 cm nazywali uklejami. Ten haczyk na dolnej wardze to nie jest element boleniowy ale to może być zwykła narośl lub pozostałość zarośnięta po wcześniejszej konfrontacji z haczykiem. Osobiście stawiam na bolenia a że mała rzeczka... Jeśli jest to niedaleko ujścia do większej, to mogły wpłynąć na żerowanie albo było niedaleko tarło. Bardzo często łowiłem młode bolenie przy rozgałęzieniu rzeki i starorzecza. Młode osobniki wolą spokojniejszą wodę, tym bardziej, że jeszcze nie polują na rybki.

Link to comment
Share on other sites

Nic nie przemawiało za tym że to może być boleń ponieważ nigdzie w okolicy nie słyszałem o występowaniu tej ryby dlatego wolałem zapytać co o tym sądzicie, sam też nigdy na  żywo rapy nie wiedziałem a osobnika około 20 cm łatwo pomylić choć pewien jestem że to nie były ukleje które znam dobrze. Chociaż nadal nie mogę sobie wyobrazić skąd się one wzięły, chyba nawet gdybym złowił piranię byłbym mniej zaskoczony bo pomyślałbym, że jakiemuś akwaryście się po prostu znudziły ale bolenie? Woda potrafi zaskoczyć.

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Alexspin napisał:

Moim skromnym zdaniem, to ukleja. 

Ukleja ma charakterystyczny górny pysk i o wiele krótszy "uśmiech". Grzbiet i brzuch uklei jest niemal symetryczny a bolka grzbiet niemal płaski. Reszta może być podobna, choć bolek ma zdecydowanie większą głowę. I jeszcze coś mądrego.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, zwykły michał napisał:

Rozumiem że robisz testy genetyczne na podstawie zdjęcia ;) Na 100% to jutro będzie poniedziałek 

No nie wiem, w nocy mogą odwołać lub zmienić kolejność. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Zbaczamy na tematy zalatujące polityką ;) 

Rozpoznawanie ryby na podstawie zdjęcia to często wróżenie z fusów. Każdy widzi coś innego i zaczyna się dyskusja kto ma rację. Ryba jest młoda albo tak wygląda i może jeszcze być mieszańcem.

Po tym jak leży na zdjęciu można odnieść wrażenie że jest jej już bez różnicy co się dzieje. Można policzyć ilość łusek w linii nabocznej, promieni w płetwach, zrobić dokładne zdjęcia głowy i pletw. Znaleźć klucz do oznaczania i wtedy będzie wiadomo.

Link to comment
Share on other sites

OK, OK, poddaję się, choć nie tak na 100%. Na początku lat 90-tych, nad Sulejowskim, nastawiony na okonie, natrafiłem przypadkowo na zgrupowanie narybku boleni (krótko po zarybieniu). Brały jak wściekłe na Aglię 0 z tęczowym skrzydełkiem i musiałem zmienić stanowisko, żeby nie kaleczyć niedorostków. Miały co najwyżej 15cm długości i już dość wyraźnie zaznaczony hak żuchwowy. Dla tego patrząc na fotki, na 30% obstawiam, że to ukleja.

Link to comment
Share on other sites

20 godzin temu, zwykły michał napisał:

Rozumiem że robisz testy genetyczne na podstawie zdjęcia ;) Na 100% to jutro będzie poniedziałek 

Zdjęcie jest wyraźne. Widać pysk, łuski,  linie boczną i płetwy. To wystarczy żeby określić gatunek. Jak złowisz w kwietniu lina to robisz mu testy genetyczne żeby stwierdzić czy to nie szczupak? Niektóre gatunki mają cechy charakterystyczne dzięki którym nie sposób ich pomylić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...