Skocz do zawartości

Legitymacja członkowska


Strzyżak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli wyrabiam kartę wędkarską w innym okręgu niż zamierzam sobie wykupić zezwolenie, to tę legitymację mogę wyrobić w miejscu gdzie wyrabiałem kartę ale bez opłacania składek, czy powinienem to zrobić w kole docelowym? Pytam tutaj ponieważ gdy powiedziałem skarbnikowi że zamierzam łowić w innym kole, ten zaczął coś kręcić że skoro tu wyrabiałem kartę, to muszę już tutaj opłacać sobie zezwolenie ( oczywiście wiem że to nieprawda).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

""Pan skarbnik" bredzi. W ciągu mojej kariery wędkarskiej trwającej już ponad 60 lat, wielokrotnie zmieniałem przynależność, choćby ze względu na zamieszkanie, lub nawet okresowy pobyt w innym okręgu. Chory byłby obowiązek zmiany legitymacji z tego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu wszyscy młodzi popełniają ten sam błąd. Ciągle się o tym pisze i ciągle to samo.

Karta Wędkarska jest to dokument państwowy wydawany przez starostwo na podstawie zaświadczenia o zdanym egzaminie. Starostwo zgodne z miejscem zamieszkania, bo i tam przeważnie zdaje się egzamin, tzn w jakimś Kole.

Legitymacja członkowska PZW to dokument stowarzyszenia i nie ma nic wspólnego z Kartą Wędkarską. Można być człnkiem PZW nawet nie posiadając Karty Wędkarskiej jednak o połowie ryb można zapomnieć. Członkowstwo nie daje uprawnień do połowu, dopiero posiadanie Karty Wędkarskiej oraz opłata licencyjna danego Okręgu daje takie uprawnienia. Oczywiście łowić ryby można jedynie w wodach gospodarowanych przez PZW, w wodach gospodarowanych przez innych dzierżawców trzeba wnieść do nich opłaty.

Każdy członek PZW ma swobodne prawo w wyborze Koła do którego chce przynależeć i gwarantuje mu to Statut PZW. Przynalezność ta jest ściśle związana z przynależnością do Okręgu, bo taka jest struktura stowarzyszenia.

Ta wiedza tajemna jest zawarta w Statucie PZW, którego nikomu nie chce się czytać, bo wygodniej po raz tysięczny pytać na forach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Docio said:

Można być człnkiem PZW nawet nie posiadając Karty Wędkarskiej jednak o połowie ryb można zapomnieć.

Może na tym polega "problem" Strzyżaka? Jeżeli nie ma karty to zarząd nie ma podstaw do wydania zezwolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, zwykły michał napisał:

Może na tym polega "problem" Strzyżaka? Jeżeli nie ma karty to zarząd nie ma podstaw do wydania zezwolenia.

O masz. No przecież to tak oczywiste, że nawet nie brałem tego pod uwagę. Przeczytałem jeszcze raz pierwszy post autora i jest to jak najbardziej prawdopodobne. To, to już nie statut lecz ustawa o rybactwie śródlądowym ale też pisałem, że:

 

5 godzin temu, Docio napisał:

Można być człnkiem PZW nawet nie posiadając Karty Wędkarskiej jednak o połowie ryb można zapomnieć. Członkowstwo nie daje uprawnień do połowu, dopiero posiadanie Karty Wędkarskiej oraz opłata licencyjna danego Okręgu daje takie uprawnienia.

Więc albo ktoś nie czyta, albo...nie, nie napiszę bo znów Wind będzie zły choć aż się prosi idealny epitet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, zwykły michał napisał:

Zdarzają się takie przypadki?

Trudno mi obecnie powiedzieć ale tak, znane mi były. Sprawa najczęściej dotyczyła sponsorów kadry lub imprez wysokich rangą. Nie jesterm też pewien, czy osoby odznaczone Odznaką Honorową nie stają się z urzedu członkami.

Pozostaje sprawa nieletnich do 14-go roku życia. Mnóstwo ich, za namową i działaniem ojców, jest członkami PZW choć nie posiadają Karty Wędkarskiej. Najmłodszy, o którym słyszałem w zeszłym roku, miał 7 lat. :) Nie posiadają Karty Wędkarskiej, nie mają opłat licencyjnych a jedynie opłaty członkowskie.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Docio said:

Pozostaje sprawa nieletnich do 14-go roku życia. Mnóstwo ich, za namową i działaniem ojców, jest członkami PZW choć nie posiadają Karty Wędkarskiej. Najmłodszy, o którym słyszałem w zeszłym roku, miał 7 lat. :) Nie posiadają Karty Wędkarskiej, nie mają opłat licencyjnych a jedynie opłaty członkowskie.

Znam młodszy przypadek :) Moja córka należała do klubu wędkarskiego w wieku 6 lat, teraz będzie drugi rok członkostwa. Jeździ ze mną czasami i musi być zapisana ze względu na ubezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, zwykły michał napisał:

Może na tym polega "problem" Strzyżaka? Jeżeli nie ma karty to zarząd nie ma podstaw do wydania zezwolenia.

Nie sądzę. Wyraźnie napisał:

19 godzin temu, Strzyżak napisał:

(...) skoro tu wyrabiałem kartę (...)

Wydaje się więc, że kartę wędkarską już posiada.

Odnoszę wrażenie, że cały problem sprowadza się do manipulacji Pana Skarbnika. Jak wszędzie są Ludzie i ludziska...

Dwa lata temu miałem taki przypadek. Wykupywałem dopłatę w O/Skierniewice. W cenniku było "dla zrzeszonych 45.-zł", "dla niezrzeszonych 85.-zł". Pan Skarbnik uznał, że ponieważ nie jestem zrzeszony w ich kole, to mam zapłacić tę wyższą składkę. Sprawa oparła się o ZO. Dopiero ktoś z ZO wytłumaczył Panu Skarbnikowi, co to znaczy "zrzeszony".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisał jaki był skutek wyrabiania ;)

Być może Pan Skarbnik nie zna albo nie rozumie przepisów. Jeśli tak jest może zająć inną funkcję.

Autor wątku zagląda na forum ale nie ma odwagi napisać. Oddajmy głos Strzyżakowi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Strzyżak napisał:

A jak to jest z tym ,,zrzeszeniem'', być zrzeszonym to to samo co być członkiem koła?

Tak. I jest to w statucie.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2021 o 19:44, zwykły michał napisał:

Znam młodszy przypadek :) Moja córka należała do klubu wędkarskiego w wieku 6 lat, teraz będzie drugi rok członkostwa. Jeździ ze mną czasami i musi być zapisana ze względu na ubezpieczenie.

Często nad wodą spotykam wesołą rodzinke żona ma swoją karte i najchętniej łapie na blache, mąż feder/drgająca czasem pała na suma i dwóch łobuziakow w wieku 6 i 7 lat też z włąsnymi papierami a co :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...