Skocz do zawartości

Przyrost roczny?? szczupaka :)


Gość HaDe
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość HaDe
17 godzin temu, zwykły michał napisał:

Wielu znakomitych wędkarzy pisze ciekawe artykuły i nagrywa filmy. Do poczytania albo tutaj Staraj się filtrować informacje z facebooka i youtube bo nie brakuje specjalistów którym się wydaje że się znają.

Trafiłem kiedyś na stronę gdzie były wyjątkowe brednie. Wkleję tylko niewielki cytat jaki znalazłem po minucie czytania :)

"Szczupak chwyta więc wszystko, co się porusza, ale ekonomia wysiłku nakazuje mu skupić się na obiektach większych. Przy dobrych warunkach środowiskowych rośnie bardzo szybko, choć musi zjeść 3-4 kg pożywienia na 1 kg przyrostu masy ciała. "

Co tutaj jest brednią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że musi zjeść 3 - 4 kg pożywienia na 1 kg przyrostu masy ciała. 

Większe osobniki mogą mieć takie przyrosty w ciągu roku, mniejszym zajmie to dłużej. Mimo tego, że szczupak nie penetruje wody w poszukiwaniu pożywienia i ma mniejsze zapotrzebowanie energetyczne nie będzie w stanie osiągać takich przyrostów. Świnie hodowlane mają takie przyrosty a nie ryby w naturalnym środowisku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość HaDe

Za cholerę nie rozumiem co ma "3-4 kg pożywienia na 1 kg przyrostu masy ciała" do Twojego "Większe osobniki mogą mieć takie przyrosty w ciągu roku, mniejszym zajmie to dłużej." Gdzie jest napisane, że to jest przyrost w skali roku?

Edit. Śmiem twierdzić, że im większa ryba, tym przyrosty masy ciała będą mniejsze.  Inną kwestią jest ważenie ryby przed i potarłowej. Zakładam, że ichtiolodzy "wyciągnęli średnią".

 

Edytowane przez HaDe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spieszę z pomocą.

Autor tekstu twierdzi że szczupakowi wystarczą 3-4kg pożywienia do przyrostu 1kg. Moim zdaniem mija się z prawdą ;)

Przyrost określa się w kg na rok. Większa ryba (około 5kg) urośnie tyle w ciągu roku a mniejsza (około 1kg) będzie potrzebowała więcej czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zwykły michał napisał:

3-4kg pożywienia do przyrostu 1kg

Jeżeli dobrze rozumiem chodzi o to że potrzeba 3-4 kilogramów pożywienia na jeden kilogram przyrostu ciała + tyle ile musi zjeść żeby przeżyć. 

 

2 godziny temu, HaDe napisał:

Nie uznaję "moim zdaniem".

To nie uznajesz jakiś 80-90% procent wiedzy wędkarskiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że teraz to ja Ciebie nie rozumiem. Rozwiń myśl jeśli możesz.

 

2 godziny temu, HaDe napisał:

Edit. Śmiem twierdzić, że im większa ryba, tym przyrosty masy ciała będą mniejsze.  Inną kwestią jest ważenie ryby przed i potarłowej. Zakładam, że ichtiolodzy "wyciągnęli średnią".

Przez pierwsze kilka lat życia przyrosty będą co roku większe ale później intensywność spada. Jeśli określić to jako procent wagi wyjściowej to co roku będzie mniej. 

Takie badania są robione co roku o tej samej porze. Zwyczajnie nie pamiętam szczegółów bo zajęcia z hydrobiologii miałem jakieś 19 lat temu ;)

jak_stary_jest_szczupak_183.jpg

 

1 godzinę temu, mikolaj łódzki napisał:

Jeżeli dobrze rozumiem chodzi o to że potrzeba 3-4 kilogramów pożywienia na jeden kilogram przyrostu ciała + tyle ile musi zjeść żeby przeżyć. 

Taka interpretacja jest bardzo logiczna :brawa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość HaDe
1 godzinę temu, mikolaj łódzki napisał:

To nie uznajesz jakiś 80-90% procent wiedzy wędkarskiej. 

Niestety nie, badania ichtiologiczne są dla mnie wykładnią. Za dużo bzdur internetowych czytałem.

 

 

1 godzinę temu, zwykły michał napisał:

Przyznam że teraz to ja Ciebie nie rozumiem. Rozwiń myśl jeśli możesz.

 

Przez pierwsze kilka lat życia przyrosty będą co roku większe ale później intensywność spada. Jeśli określić to jako procent wagi wyjściowej to co roku będzie mniej. 

Takie badania są robione co roku o tej samej porze. Zwyczajnie nie pamiętam szczegółów bo zajęcia z hydrobiologii miałem jakieś 19 lat temu ;)

jak_stary_jest_szczupak_183.jpg

Napisz mi proszę ile kg musiał zjeść "wykresowy szczupak, żeby statystycznie tak przyrosnąć.

Dalej mnie nie rozumiesz. W Twoim pierwszym poście zacytowałeś, że szczupak potrzebuje zjeść 3-4 kg ryb, aby zwiększyć masę o 1 kg (koniec, kropka bez analizy w jakim czasie),  Analizując powyższy wykres nie wiem, czy zjadł 1 kg ryb, bądź 50. Łapiesz o co mi chodzi?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, HaDe napisał:

Niestety nie, badania ichtiologiczne są dla mnie wykładnią.

I tu jest sprawa śliska że to tak powiem bo do każdego zbiornika trzeba podchodzić indywidualnie oprócz tego wiele badań nie jest ze sobą zgodnych nawet tych poważnych. I tak trzeba dobrze się zastanowić nad tym co się czyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość HaDe

I tu się zgodzę, dlatego podaje się widełki przyrostu. 

Wczytaj się we wpis Kolegi i napisz mi gdzie jest napisane "na rok". Bo ja nie widzę. Stąd moja negacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość HaDe

Podaj źródło typologii. 

Dalej się nie rozumiemy, ja czytam post dosłownie. Skoro nie jest napisane NA ROK, to nie mam prawa krytykować wpisu, że szczupak ma takie przyrosty. 

Przykład: każdy człowiek powinien wypić 2 litry wody, żeby prawidłowo funkcjonować. Zgoda. Tylko przez dzień, czy tydzień? 

Jeszcze raz zacytuję: "Szczupak chwyta więc wszystko, co się porusza, ale ekonomia wysiłku nakazuje mu skupić się na obiektach większych. Przy dobrych warunkach środowiskowych rośnie bardzo szybko, choć musi zjeść 3-4 kg pożywienia na 1 kg przyrostu masy ciała. "

I teraz, jak ma dużo żarcia, to może przybrać na masie w rok zjadając tyle pokarmu, jak ma mało to też może tak przyrosnąć tylko potrzebuję na to powiedzmy dwa lata. Czaisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mikolaj łódzki napisał:

Tu chodzi o to że jest to jakby jednostka którą się przyjmuję  np. przy pierwiastku pierwszego stopnia nie piszesz 1 nad pierwiastkiem.

Dokładnie, ten rok jest w domyśle, bo takie dane są tak podawane. Każde rozeznanie i każda statystyka w tym wypadku podawana jest na rok

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkleiłem cytat z tej strony żeby poprzeć swoją tezę o konieczności filtrowania informacji w internecie. Wejdź na stronę i znajdź gdzie jest napisane "na rok"

12 minutes ago, HaDe said:

Dalej mnie nie rozumiesz. W Twoim pierwszym poście zacytowałeś, że szczupak potrzebuje zjeść 3-4 kg ryb, aby zwiększyć masę o 1 kg (koniec, kropka bez analizy w jakim czasie),  Analizując powyższy wykres nie wiem, czy zjadł 1 kg ryb, bądź 50. Łapiesz o co mi chodzi?

Powyższy wykres obrazuje jakie są przyrosty masy i długości ciała dla poszczególnych roczników. Został stworzony w takim celu i tylko tyle można się dowiedzieć ;)

 

3 minutes ago, HaDe said:

I teraz, jak ma dużo żarcia, to może przybrać na masie w rok zjadając tyle pokarmu, jak ma mało to też może tak przyrosnąć tylko potrzebuję na to powiedzmy dwa lata. Czaisz?

Tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość HaDe

Do znudzenie, poproszę o źródło typologii i już mnie tu nie ma.

 

Godzinę temu, zwykły michał napisał:

Tak :)

No teraz to ni wuja nie kumam. To szczupak potrzebuje 3-4 kg na rok, czy 2, może 3, może 5 lat, żeby przyrosnąć o ten jeden kilogram. Bo zbijasz się z wpisu nie podającego konkretnego okresu okresu, potem podajesz na rok, teraz przytakujesz.

Zakładam, że skoro gospodarstwo rybackie, to pisał to ichtiolog http://www.gosrybwloclawek.pl/rybactwo-stawowe/szczupak, cytat: Wzrost szczupaka jest szybki. W jeziorach w pierwszym roku życia ryby te dorastają do 23 cm i około 150 g, później co roku przybywa ok. 10 cm i kilkaset gramów, a u większych sztuk ponad 1 kg. W rzekach tempo wzrostu jest wolniejsze.

Gdzie tu jest napisane ile szczupak potrzebuje pokarmu zeżreć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość HaDe

Mikołaj, przeczytaj pierwszy post o szczupakach dokładnie. Gdzie w krytykowanym wpisie jest napisana cezura czasowa? Proszę napisz mi GDZIE? 

jak czytam takie wpisy, to przypomina mi się dowcip:

Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody? Radio Erewań odpowiada: tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach Dworca Warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną..

Z racji, że jestem tu nowy i neguję wpisy ekspertów, to zadałem pytanie w sprawie ośmieszonego cytatu  

Mam nadzieję, że uzyskam odpowiedź.

Edytowane przez wind
edycja linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz pytasz o to samo bo wziąłeś sobie za punkt honoru prowadzenie śledztwa. Posty nie były edytowane i nic się nie zmieniło. 

Wkleiłem cytat taki jaki był. Ale to już pisałem więc nie mam nic do dodania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę żyję i dla mnie sprawa cytatu była i jest oczywista. Czy to ichtiologowie w swoich badaniach dzikich wód, czy to hodowcy stawowi zawsze mówiąc lub pisząc o przyrostach odnoszą się do skali roku kalendarzowego. Celowo zaznaczam rok kalendarzowy aby zaraz nie było - a może świetlny.

Ze szczupakiem jak i innymi drapieżnikami jest trochę dziwnie. To co napiszę nie ma potwierdzenia w cytatach. Może ma ale nie mam zamiaru szukać, wiedza wynikająca z praktyki. Ile szczupak musi zeżreć aby jego przyrost był 1 kg to nie mam pojęcia. Jednak odnosząc się do dojrzałości płciowej, czyli wieku a nie wielkości ani masy, szczupak z rzeki będzie dobijał do 45 cm. Zupełnie jak z tabelki Michała. Jednak szczupak z dużego jeziora >100 ha, będzie już miał jedynie 40 cm i będzie nieco cięższy, czyli w okolicach 1 kg. Zębaty z małego jeziora <100 ha nie osiągnie tych 40 cm ale za to spokojnie będzie miał masę 1,2-1,4 kg. Natura zdecydowanie nie wnosi kompromisów, żrą wszystkie trzy tak samo ale warunki są diametralnie różne.

Tematu okoni nie podejmuję, bo to czysty horror. U niego wszystko zależy od wody. Wiem jedno, są typy jezior, które wręcz napędzają przyrost okonia, a są takie, które go hamują.

Sandacz i sum w ogóle nie tolerują niczego w swoim otoczeniu niezależnie od wielkości. Czy to mała rybka, czy duża walą z byka aż miło.

W całej tej sprawie, raczej nie celowo lecz nieumyślnie, zapomniano o bardzo ważnym czynniku jakim jest przemiana materii u ryb w zależności od temperatury otoczenia. O jakichś stałych wartościach mowy być nie może, bo wystarczy chłodniejszy rok a ryby będą potrzebować więcej czasu na strawienie tego co zeżrą i sypanie dodatkowych porcji nic nie wniesie. Ryby jak i wszystkie stworzenia dzikie jedzą gdy są głodne a nie jak świnie w korycie - bo mają. Z kolei jak rok będzie upalny to sytuacja będzie adekwatna. Ryby w wyższych temperaturach wpadają w odrętwienie, że o przydusze nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość HaDe

To przekleję, bo wpis po Twojej ingerencji.

Dojrzałość płciowa to osobny temat. Przepraszam... jak mantra - znów cytat: ...Przy dobrych warunkach środowiskowych rośnie bardzo szybko, choć musi zjeść 3-4 kg pożywienia na 1 kg przyrostu masy ciała. "   Rozumiem, to dosłownie. Później czytam heheszki o niekompetencji autora tekstu. Następnie czytam o jakichś interpretacjach "na rok" . W cytowanym fragmencie nie ma nic o okresie. Podane zdjęcie przyrostów szczupaków ni wuja nie mówią ile średnio taki szczupak musi zjeść. Osoba negująca nawet nie wie jaka była typologia określania masy względem ilości pobieranego pokarmu i neguje artykuł autora. Nikt nie jest w stanie podać mi źródła do metodologii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Docio napisał:

Trochę żyję i dla mnie sprawa cytatu była i jest oczywista. Czy to ichtiologowie w swoich badaniach dzikich wód, czy to hodowcy stawowi zawsze mówiąc lub pisząc o przyrostach odnoszą się do skali roku kalendarzowego. Celowo zaznaczam rok kalendarzowy aby zaraz nie było - a może świetlny.

Ze szczupakiem jak i innymi drapieżnikami jest trochę dziwnie. To co napiszę nie ma potwierdzenia w cytatach. Może ma ale nie mam zamiaru szukać, wiedza wynikająca z praktyki. Ile szczupak musi zeżreć aby jego przyrost był 1 kg to nie mam pojęcia. Jednak odnosząc się do dojrzałości płciowej, czyli wieku a nie wielkości ani masy, szczupak z rzeki będzie dobijał do 45 cm. Zupełnie jak z tabelki Michała. Jednak szczupak z dużego jeziora >100 ha, będzie już miał jedynie 40 cm i będzie nieco cięższy, czyli w okolicach 1 kg. Zębaty z małego jeziora <100 ha nie osiągnie tych 40 cm ale za to spokojnie będzie miał masę 1,2-1,4 kg. Natura zdecydowanie nie wnosi kompromisów, żrą wszystkie trzy tak samo ale warunki są diametralnie różne.

Tematu okoni nie podejmuję, bo to czysty horror. U niego wszystko zależy od wody. Wiem jedno, są typy jezior, które wręcz napędzają przyrost okonia, a są takie, które go hamują.

Sandacz i sum w ogóle nie tolerują niczego w swoim otoczeniu niezależnie od wielkości. Czy to mała rybka, czy duża walą z byka aż miło.

W całej tej sprawie, raczej nie celowo lecz nieumyślnie, zapomniano o bardzo ważnym czynniku jakim jest przemiana materii u ryb w zależności od temperatury otoczenia. O jakichś stałych wartościach mowy być nie może, bo wystarczy chłodniejszy rok a ryby będą potrzebować więcej czasu na strawienie tego co zeżrą i sypanie dodatkowych porcji nic nie wniesie. Ryby jak i wszystkie stworzenia dzikie jedzą gdy są głodne a nie jak świnie w korycie - bo mają. Z kolei jak rok będzie upalny to sytuacja będzie adekwatna. Ryby w wyższych temperaturach wpadają w odrętwienie, że o przydusze nie wspomnę.

Świetnie wytłumaczone. Myślę że teraz już NIKT nie będzie miał wątpliwości co do tej sprawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość HaDe

Ale wraz nie rozumiem negacji, że szczupak potrzebuje konkretnej masy pokarmowej do przyrostu swojej masy. Poproszę o źródła, które obalą skrytykowany wpis: Przy dobrych warunkach środowiskowych rośnie bardzo szybko, choć musi zjeść 3-4 kg pożywienia na 1 kg przyrostu masy ciała"  

Nie piszcie na 'rok", bo tu nic o czasie nie jest napisane. 

Do Autora kontrowersyjnego wpisu. Na jakiej podstawie jesteś w stanie stwierdzić, że to nie jest lipa. Osobiście byłbym ostrożny. 

 

 

 

Edytowane przez HaDe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, HaDe napisał:

Ale wraz nie rozumiem negacji, że szczupak potrzebuje konkretnej masy pokarmowej do przyrostu swojej masy. Poproszę o źródła, które obalą skrytykowany wpis: Przy dobrych warunkach środowiskowych rośnie bardzo szybko, choć musi zjeść 3-4 kg pożywienia na 1 kg przyrostu masy ciała"  

Źródła, czyli konkretny tekst uznanego autora w dodatku obecny w necie. Niestety ale najlepsze źródła są w bibliotece IRŚ a ta dla internetu jest zamknięta. Jakieś dziesięć lat temu popełniłem niewielki tekst różnicujący cechy typologiczne kilku podobnych gatunków, tekst został ujęty w ramy nauczania studentów i zniknął z sieci. Nawet archiwum pewnego periodyku już go nie ujmuje jako opublikowany.

A dosłownie biorąc ten zapis o ilości pokarmu do przyrostu, to nie potrzeba geniusza ichtiologa aby stwierdzić, że to bzdura. Zapis zapewne jest jak najbardziej autentyczny i prawdziwy tyle, że autor zapomniał iż dla ogółu nie używa się skrótów myślowych i zapewne odnosił się do konkretnego rocznika ryby. Jeśli uważasz, że to prawda to rozważ tę tezę dla szczupaka 50 cm i szczupaka 10 cm. Od razu podpowiem, że wszystkie ryby nim osiągną dojrzałość płciową mają mniejsze przyrosty masy i długości, gdyż większość zdobywanej energii z pożywienia idzie na rozwój gonad. Zasada przetrwania w naturze jest niezmienna i rozmnażanie ma bezwarunkowy priorytet.

Dla dużych osobników ta teza też jest bzdurą, gdyż powszechnie wiadomo, że przyrost z wiekiem (czyli z wielkością), drastycznie spada. Gdyby tak nie było, to biorąc pod uwagę wielkość wód na świecie i występujące w nim szczupaki, na pewno gdzieś by widziano szczupaka wielkości dinozaura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wind napisał:

Temat wydzielony, popłynęliście ze spamem jak z nurtem Wisły w Wiśle :D

Do mnie jeszcze nie dopłynęła, może jest gdzieś na wysokości Dęblina. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...