Skocz do zawartości

Spinning uniwersalny pomoc w wyborze


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Szukam wędki spinningowej (nie wklejanka) o cw. 4-18g lub 5-20g i długości 200-220 cm do połowu okonia/szczupaka na jeziorze z pomostu i łódki. 
Mógłbym prosić o polecenie czegoś w miarę sensownego?
Zastanaiwam się nad Daiwa Lexa Spin 2,10m 5-20g oraz Daiwa Ballistic X Spinning Spin 1,98m 5-20g. Czy one byłyby odpowiednie czy raczej coś innego w tej półce cenowej? Jaka jest różnica między tymi dwiema wędkami?

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 6 cm dłuższa nie zrobi Ci wielkiej różnicy to polecam Robinson Trout Spin 226 cm 3-18g, Świetny kompromis między szczupakiem i okoniem oczywiście biorąc pod uwagę długość. Spokojnie mieścisz się w budżecie. Jeśli natomiast te 226 cm to już za dużo proponuję  zapoznać się z  Robinson Grafex NFT Trout 2,20m 5-20g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gagman, po doświadczeniach z ostatnich 3-ech sezonów, uważam za najbardziej "uniwersalne" wędzisko Black Rock 198cm/3-18g, jest nieco krótsze od wymienionych przez Ciebie, ale jego dynamika pozwala na rzuty porównywalne z wędziskami 240cm. Praktycznie obsługuje przynęty w zakresie 2-20g, a blank na tyle mocny, że wyholowanie szczupaka 70-80cm to dla niego "bułka z masłem". Czułość kijka jest bez zarzutu i nawet dość delikatne skubnięcia niewielkich okonków są dobrze wyczuwalne.

Przez trzy sezony kijek współpracował rzetelnie z kołowrotkiem KONGER Ultris Aquaq 810, a w tym sezonie dostał Black Rock FD520i (nowa seria wprowadzona przez Dragona specjalnie do wędzisk Black Rock). Po pierwszych próbach jest faktycznie bardzo kompatybilny z tym kijkiem i ma 5 lat gwarancji. Zaskakująco niska cena jest zapewne promocyjna, po zakotwiczeniu na rynku na pewno wzrośnie.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Alexspin napisał:

@Gagman, po doświadczeniach z ostatnich 3-ech sezonów, uważam za najbardziej "uniwersalne" wędzisko Black Rock 198cm/3-18g, jest nieco krótsze od wymienionych przez Ciebie, ale jego dynamika pozwala na rzuty porównywalne z wędziskami 240cm. Praktycznie obsługuje przynęty w zakresie 2-20g, a blank na tyle mocny, że wyholowanie szczupaka 70-80cm to dla niego "bułka z masłem". Czułość kijka jest bez zarzutu i nawet dość delikatne skubnięcia niewielkich okonków są dobrze wyczuwalne

Cześć, a możesz mi powiedzieć jak ten Black Rock się ma do DRAGON PROGUIDE X SPIN 1,98 / 3-18G?

Co do kołowrotka, to dostałem w prezencie Shimano Sahara 2500 HGS FI i mam nadzieję, że do planowanego przeze mnie spinningu się nada, bo nie chciałbym dodatkowo inwestować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie znam Proguide więc nie mam porównania. Proguide to kijek ze stajni DRAGONA, a Black Rock to konstrukcja OKUMY, oferowana przez DRAGONA w marce własnej.

Jeśli chodzi o Saharę na pewno zda egzamin w zestawie z kijkiem 3-18g, SHIMANO to dobra marka.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Alexspin napisał:

Jeśli chodzi o Saharę na pewno zda egzamin w zestawie z kijkiem 3-18g, SHIMANO to dobra marka.

Dzięki, dziś chyba uda mi się odwiedzić sklep, w którym oba te kije powinny być dostępne. Mam nadzieję, że na któryś się zdecyduje.

Z Saharą dostałem dwie plecionki Daiwa J-braid X8 w rozmiarach 0.06 (4kg) i 0.10 (6kg). Która będzie bardziej odpowiednia twoim zdaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednie będą obie - 0,06 na okonia, a 0,10 na szczupaka. Jeśli kołowrotek ma dwie szpule, to nie będziesz miał problemu z wykorzystaniem obydwu. Pamiętaj o podkładzie z żyłki (może być zleżała i zużyta) chodzi o to, że plecionka ma tendencję do ślizgania się na szpuli, a także o to by nawinąć jej tyle, żeby pozostało 1-2mm wolnego rantu szpuli.

Nie zapomnij również o przyponach przeciwszczupakowych, polecam DRAGON Surfstrand i stosuj nie krótsze niż 30cm, bo szczupak ma wielki pysk i krótszy przypon może odciąć wraz z krętlikiem (miałem taki przypadek i życiówka poszła sobie wraz z przyponem w świat).

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Alexspin napisał:

 

Nie zapomnij również o przyponach przeciwszczupakowych, polecam DRAGON Surfstrand i stosuj nie krótsze niż 30cm, bo szczupak ma wielki pysk i krótszy przypon może odciąć wraz z krętlikiem (miałem taki przypadek i życiówka poszła sobie wraz z przyponem w świat).

Też w zeszłym sezonie miałem taki przypadek. Jedno puknięcie lekkie i 15 cm przypon i 15 cm guma zniknęła. A swoją drogą kto wie jaki minimalnie musi być szczupak żeby tak załatwić temat. Nigdy nie stosuje takich przyponów a wtedy jak na złość zapomniałem innych. A co do wędki to konger streeto do 21g jest dość fajną propozycją. Kolega z łódki wyjął na niego kilkanaście ryb w przedziale 70-90cm i spoko daje radę. Co prawda nagle przy wyrzucie trzasła szczytówka ale powód nie znany. Wędka przewożona bez tuby to różnie być mogło. Ale tak to kij mocny, mega sztywny i szybki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w sklepie, Black Rocka nie było. Podotykałem tego Proguide X i odniosłem wrażenie, że jest bardzo sztywny.

Naprawdę nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale zamówiłem w necie Dragon CXT MicroSpecial MS-X 1.83/2,5-16g.

Po weekendzie powinien dotrzeć.

Dzięki wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria CXT to bardzo dobra konstrukcja. Mam tylko zastrzeżenia do długości zamówionego przez Ciebie kijka, 1,83 to dość krótkie wędzisko, to jednak 15cm mniej niż Black Rock, idealne do połowów z łódki, ale miejmy nadzieję, że dynamika nadrobi tę niedogodność. No i to kijek nie na szczupaki, na pewno da radę wyholować 70-80cm, ale ryba będzie mocno wymęczona. Za to luksus okoniowy.

Napisz jakie wrażenia znad wody. "Połamania"...;)

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.05.2021 o 11:06, Alexspin napisał:

Nie zapomnij również o przyponach przeciwszczupakowych, polecam DRAGON Surfstrand i stosuj nie krótsze niż 30cm, bo szczupak ma wielki pysk i krótszy przypon może odciąć wraz z krętlikiem (miałem taki przypadek i życiówka poszła sobie wraz z przyponem w świat).

A powiedz - bo najmniejsza przelotka jest chyba w rozmiarze 4, w każdym razie na pewno przez nią krętlik ani agrafka przyponu nie przejdzie - po każdym łowieniu mam przypon odcinać? I dopiero na łowisku przypon do plecionki montować? Kołowrotek też?

Pytam bo to moje łowienie to będą raczej takie wypady na godzinkę co drugi dzień czy kilka dni pod rząd, a nie kilkugodzinne raz w tygodniu. I nie wiem czy na sens co chwila zbroić i rozbrajać wędkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy po wędkowaniu nie odcinam przyponu, po prostu zaczepiam przynętę o specjalne "oczko", a jeśli producent nie przewidział takowego, o stopkę pierwszej przelotki. Nie odłączam też kołowrotka. Zestaw przewożę w całości w aucie, mam kombi, więc mieszczę zestawy bez problemu, nawet 2-metrowe jednoskłady. Dopiero po kilkugodzinnym (mniej, więcej sumarycznie co 12 godzin) wędkowaniu odcinam około 1-2m plecionki, bo na tym odcinku najczęściej się strzępi. Wymieniam wówczas również przypon, bo nawet surfstrand (uważam za najlepsze przypony), po kilkunastu zaczepach lub braniach większych ryb potrafi się deformować. Na pewno nie tak jak wolframowe, ale jednak dość wyraźnie, a ja nie lubię takich zdeformowanych bo niechlujnie wyglądają... :P

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam Kolegów,

temat założony rok temu a problem mam podobny. Mój znowu pierwszy spinning od x czasu. W kręgu zainteresowań także Dragon Proguide X, ale 270cm/4-21g.

Główne przeznaczenie to połów okonia z brzegu, obecność szczupaka, stawy o głębokości do 4m z zarośniętą linią brzegową.

Jako, że będzie to powrót do wędkowania chciałbym zacząć od wędki w miarę uniwersalnej...jak znowu pochwycę przysłowiowego bakcyla pokuszę się o dedykowane wędziska.

Podstawowe pytania czy wędka nie będzie za sztywna na okonia i czy nie przesadzam z długością.

Będę wdzięczny za sugestie.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztywna czy nie sztywna? Nikt nie podejmie za Ciebie decyzji, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Przykładowo ja używam tylko kijów o bardzo szybkiej lub szybkiej akcji, ugięcie czyli pracę wybieram według aktualnych potrzeb. Progresywna lub szczytowa. Z pewnością nie jakiś parabolik czy inna kluska. Także każdy kij który mi odpowiada będzie dla Ciebie "za sztywny". Weź jeszcze pod uwagę jakimi przynętami chcesz łowić mam na myśli gramaturę i jakie okonie? Taki byle było czy przykładowo od 30 cm w górę?

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2021 o 06:15, Alexspin napisał:

Po doświadczeniach z ostatnich 4-ech sezonów, uważam za najbardziej "uniwersalne" wędzisko Black Rock 198cm/3-18g, jest krótsze od DRAGONA, ale jego dynamika pozwala na rzuty porównywalne z wędziskami 240-260cm. Praktycznie obsługuje przynęty w zakresie 2-20g, a blank na tyle mocny, że wyholowanie szczupaka 70-80cm to dla niego "bułka z masłem". Czułość kijka jest bez zarzutu i nawet dość delikatne skubnięcia niewielkich okonków są dobrze wyczuwalne.

Nieco zmodyfikowałem mój wpis sprzed roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, jkkacper napisał:

... 4-21g...

...Główne przeznaczenie to połów okonia z brzegu, obecność szczupaka...

Rozumiem potrzebę zakupu uniwersalnego wędziska na początek. ale czy to będzie dobry wybór? Nie wiem. Zamierzasz łowić okazowe okonie kilkunastogramowymi przynętami? Będziesz miał pewność, że z takiego wędziska nie będą spadać? 

Alex, jak się holuje okonie wędziskiem, które radzi sobie z takimi szczupakami? Wydaje mi się, że frajdy w tym mało.

Osobiście skupiłbym się na czymś delikatniejszym. Wyleczyłem się ze sprzętu do wszystkiego. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minutes ago, Ubertroll said:

Osobiście skupiłbym się na czymś delikatniejszym. Wyleczyłem się ze sprzętu do wszystkiego. :)

Też poszedłbym tą drogą. Trzeba też wziąć pod uwagę to jaka jest realna wielkość łowionych ryb. 

Edytowane przez zwykły michał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2022 o 20:22, ryukon1975 napisał:

Sztywna czy nie sztywna? Nikt nie podejmie za Ciebie decyzji, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Przykładowo ja używam tylko kijów o bardzo szybkiej lub szybkiej akcji, ugięcie czyli pracę wybieram według aktualnych potrzeb. Progresywna lub szczytowa. Z pewnością nie jakiś parabolik czy inna kluska. Także każdy kij który mi odpowiada będzie dla Ciebie "za sztywny". Weź jeszcze pod uwagę jakimi przynętami chcesz łowić mam na myśli gramaturę i jakie okonie? Taki byle było czy przykładowo od 30 cm w górę?

Dziękuję za odzew, 30+ okonki także się zdarzają a wielkością przynęty chciałbym przeprowadzić selekcję drobnicy. Stąd też taki dobór wędziska, zastanawiałem się także nad 3-18g, ale akcja dostępna tyko super fast. Wędka pod okonia oraz okazjonalnie szczupaka i nie takich rekordowych.

 

 

W dniu 9.06.2022 o 09:22, Ubertroll napisał:

Rozumiem potrzebę zakupu uniwersalnego wędziska na początek. ale czy to będzie dobry wybór? Nie wiem. Zamierzasz łowić okazowe okonie kilkunastogramowymi przynętami? Będziesz miał pewność, że z takiego wędziska nie będą spadać? 

Alex, jak się holuje okonie wędziskiem, które radzi sobie z takimi szczupakami? Wydaje mi się, że frajdy w tym mało.

Osobiście skupiłbym się na czymś delikatniejszym. Wyleczyłem się ze sprzętu do wszystkiego. :)

Też myślałem o proguide x 3-18 oraz typowo pod okonia Konger WC II Tango 1-8.

Dragon 2.75/4-21 niby pasuje do okonia na ciężko i okazjonalnie szczupaka na lekko. Niewykluczone, że drugą wędką byłaby typowa lekka okoniówka.

 

 

W dniu 9.06.2022 o 09:22, Ubertroll napisał:

Rozumiem potrzebę zakupu uniwersalnego wędziska na początek. ale czy to będzie dobry wybór? Nie wiem. Zamierzasz łowić okazowe okonie kilkunastogramowymi przynętami? Będziesz miał pewność, że z takiego wędziska nie będą spadać? 

Alex, jak się holuje okonie wędziskiem, które radzi sobie z takimi szczupakami? Wydaje mi się, że frajdy w tym mało.

Osobiście skupiłbym się na czymś delikatniejszym. Wyleczyłem się ze sprzętu do wszystkiego. :)

Na początek to co pasuje do okonia na ciężko (selekcja drobnicy) i ewentualnie szczupaka na lekko. Największy złowiony przez tubylca szczupak na stawach 70cm, okonie 30+ zdarzają się

Czy Twoja radą byłoby pójście w 3-18 bądź nawet 1-8(np. Konger WC II Tango)?

A takiego uniwersała 4-21 lub 3-18 wykorzystać potem na łowisku komercyjnym pod pstrąga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jkkacper napisał:

Dziękuję za odzew, 30+ okonki także się zdarzają a wielkością przynęty chciałbym przeprowadzić selekcję drobnicy. Stąd też taki dobór wędziska, zastanawiałem się także nad 3-18g, ale akcja dostępna tyko super fast. Wędka pod okonia oraz okazjonalnie szczupaka i nie takich rekordowych.

 

 

Też myślałem o proguide x 3-18 oraz typowo pod okonia Konger WC II Tango 1-8.

Dragon 2.75/4-21 niby pasuje do okonia na ciężko i okazjonalnie szczupaka na lekko. Niewykluczone, że drugą wędką byłaby typowa lekka okoniówka.

 

 

Na początek to co pasuje do okonia na ciężko (selekcja drobnicy) i ewentualnie szczupaka na lekko. Największy złowiony przez tubylca szczupak na stawach 70cm, okonie 30+ zdarzają się

Czy Twoja radą byłoby pójście w 3-18 bądź nawet 1-8(np. Konger WC II Tango)?

A takiego uniwersała 4-21 lub 3-18 wykorzystać potem na łowisku komercyjnym pod pstrąga

Dużo zależy od przynęt jakich chcesz używać. Gumy, czy wszelakie żelastwo i woblery. Chcesz agresywnie animować przynęty, czy jednostajnie zwijać? To też ma wpływ na wybór wędziska.

Ten Konger może być fajną opcją. Na zdjęciu blank w okolicy uchwytu jest masywny, więc z ewentualnymi przyłowami nie będziesz miał problemów (oczywiście pozostaje jeszcze kwestia mocy linki). 

Nie wiem jak chcesz łowić pstrągi na komercji. Ale ja łowię je na lekkie gumowe przynęty. W zimnych porach roku  delikatnie szuram przynętą po dnie. Brania często są bardzo delikatne, zauważalne na delikatnej szczytówce.  Do takiego łowienia również brałbym Kongera. Pstrągowe wahadełka i wirówki do nr 2 powinien spokojnie ogarnąć.

Do szczupakowania nie używam tak delikatnego sprzętu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Ubertroll napisał:

Dużo zależy od przynęt jakich chcesz używać. Gumy, czy wszelakie żelastwo i woblery. Chcesz agresywnie animować przynęty, czy jednostajnie zwijać? To też ma wpływ na wybór wędziska.

Ten Konger może być fajną opcją. Na zdjęciu blank w okolicy uchwytu jest masywny, więc z ewentualnymi przyłowami nie będziesz miał problemów (oczywiście pozostaje jeszcze kwestia mocy linki). 

Nie wiem jak chcesz łowić pstrągi na komercji. Ale ja łowię je na lekkie gumowe przynęty. W zimnych porach roku  delikatnie szuram przynętą po dnie. Brania często są bardzo delikatne, zauważalne na delikatnej szczytówce.  Do takiego łowienia również brałbym Kongera. Pstrągowe wahadełka i wirówki do nr 2 powinien spokojnie ogarnąć.

Do szczupakowania nie używam tak delikatnego sprzętu. 

Prowadzenie przynęty z pobiciem oraz jednostajne zwijanie w toni jak i po dnie. Jeśli takie wędzisko poradzi sobie z przyłowem 70 szczupaka (większych nie odnotowano) to byłbym skłonny do lżejszego zestawu.

Wspomniany Konger WC II Tango 240/1-8 lub Dragon proguide 245/1-10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli łowisko jest łatwe technicznie i nie trzeba ryby holować "na klatę", to sobie poradzisz. Z drugiej strony pisałeś o łowieniu selektywnym, więc waga przynęt może przerosnąć możliwości Kongera, czy Dragona. Łowienie może stać się niekomfortowe, albo wręcz niemożliwe.

Nastawiając się na okonie przyłowy szczupakowe traktuję w kategorii uda się-nie uda. Tym bardziej, że przypon wiąże z cienkiego fluorocarbonu.

PS

Hmmmm, w sumie uniwersał, ale nie ta półka cenowa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.06.2022 o 09:22, Ubertroll napisał:

(...) Alex, jak się holuje okonie wędziskiem, które radzi sobie z takimi szczupakami? Wydaje mi się, że frajdy w tym mało.(...)

Nie ma najmniejszego problemu, to wędzisko jest jedynym jakie przeszły przez moje ręce, zasługującym na miano "uniwersalnego".

W dniu 9.06.2022 o 09:22, Ubertroll napisał:

(...)

Osobiście skupiłbym się na czymś delikatniejszym. Wyleczyłem się ze sprzętu do wszystkiego. :)

W pełni popieram, ale nowicjusze zazwyczaj jeszcze nie wiedzą czego na prawdę chcą i dla nich coś co spełnia choćby w jakimś zakresie warunki "uniwersału", to jedyne rozwiązanie. Do właściwych wniosków dojdą własnym doświadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...