Skocz do zawartości

Haczyki bezzadziorowe


WędkarstwoCK
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, zwykły michał napisał:

Czasami jest wyraźny zapis, że zagięte zadziory nie przejdą i musi być wyprodukowany bez zadzioru. (...)

Jest to oczywista bzdura, przegięcie, przerost ambicji. Niektóre okręgi mają zarząd spaczony brakiem kory mózgowej. Najgorsze jest to, że producenci mają te wymagania w du...żym poważaniu i w sklepach niemal nie uświadczysz haczyków bezzadziorowych, zdobycie kotwiczek bez zadziora graniczy z cudem, a główki bezzadziorowe to miraż. Dobrze przygięty, spłaszczony, lub wyłamany zadzior w 100%% spełnia tę samą rolę co haczyk bezzadziorowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W polskim sklepie wędkarskim nie byłem od kilkunastu lat i nie mogę się wypowiadać. W internecie można kupić kotwice (trzeba przewinać w dół strony), głowki jigowe i haczyki.

Haczyk z zagiętym zadziorem spełnia taką rolę ale jeśli tak zdecydował "twórca" regulaminu musisz się dostosować.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, zwykły michał napisał:

Haczyk z zagiętym zadziorem spełnia taką rolę ale jeśli tak zdecydował "twórca" regulaminu musisz się dostosować.

W życiu!!! W żadnym wypadku nie odbiorę potencjalnego mandatu i wygram w każdym sądzie powołując na świadków ekspertów w osobach doświadczonych wędkarzy!!!zly.gif

Jestem szczęśliwy, że w okręgach, w których łowię nie ma idiotów.zacieszacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, ktoś założył temat i jest najmniej zainteresowany.

Ale od siebie. Ostatnio wiele frajdy sprawia mi robienie główek microjigowych. Takich mini mini. Zamawiam haki muchowe. Wszystkie są bezzadziorowe. I fajnie, bo wypinanie ryby z haka nie sprawia żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor tematu dostał odpowiedź i nie ma nic do dodania.

Wolę haki bezzadziorowe bo zwyczajnie łatwiej wypiąć rybę. Po co się szarpać jeśli można mieć łatwiej.

3 hours ago, HaDe said:

Ostatnio wiele frajdy sprawia mi robienie główek microjigowych. Takich mini mini.

Zakładasz śruciny czy robisz odlewy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2022 o 11:06, Alexspin napisał:

W życiu!!! W żadnym wypadku nie odbiorę potencjalnego mandatu i wygram w każdym sądzie powołując na świadków ekspertów w osobach doświadczonych wędkarzy!!!zly.gif

Jestem szczęśliwy, że w okręgach, w których łowię nie ma idiotów.zacieszacz.gif

Przegrasz. Właściciel łowiska/dzierżawca zatrudni taniego prawnika, który wskaże iż w licencji jest wymóg haka bezzadziorowego a nie z przygiętym lub ułamanym zadziorem.

Rozwiązanie z przygiętymi zadziorami zostało dopuszczone gdy na rynku dopiero co pojawiły się haki bezzadziorowe i miały horrendalne ceny. A sama idea haków bezzadziorowych to nie jest nasz pomysł tylko małpowanie z trendów zagranicznych, tak jak wszystko gdy do tematu dobiorą się ortodoksi. No bo popatrz sam. Haki bezzadziorowe stosowane do połowu salmonidów powodują dość częste spinki i wszyscy uważają, że to w porządku. Karpiarze za to propagują aby każdą dziurkę po haku odkażać aby nie wdały się jakieś choroby.

Czy tylko ja widzę w tym sprzeczność i "owczy" bezmyślny trend naśladownictwa innych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hak pozbawiony zadziora, jest hakiem bezzadziorowym. Z przygiętym zadziorem już niekoniecznie.

Co zaś się tyczy ''owczego'' i bezmyślnego trendu - nie uważam, by był bezmyślny. Haki, a zwłaszcza kotwice stosowane do połowu szczupaków i sumów podbieranych ręką mogą oszczędzić wiele bólu nie tylko rybie, ale też wędkarzowi...

Spadów jest bez wątpienia więcej (zwłaszcza szczupaków), ale moim zdaniem warto łowić bez zadziorów, choćby z powodu łatwiejszego wyhaczenia i mniejszych obrażeń u ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem jeszcze haków z certyfikatem potwierdzającym ''bezzadziorowość'', ani haka ''z zadziorem'' go nieposiadającego. Dla sądu rozstrzygające będzie ustalenie stanu faktycznego, czy użyty hak miał zadzior, czy też go nie miał. Jeśli został całkowicie usunięty a ostrze wygładzone, to trudno taki hak traktować jako zadziorowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent określa w specyfikacji modelu. W sytuacji kompletnie oderwanej od rzeczywistości, czyli rozprawie sądowej, istotne byłoby to jaki to model i jak określił producent. Nie chce mi się wierzyć, że byłby potrzebny biegły żeby potwierdzić że hak wyprodukowany z zadziorem może być uznany za bezzadziorowy.

Gdyby któryś z nas miał sprawę w sądzie z tym związaną może pochwalić się wyrokiem :) Sytuacja jest conajmniej absurdalna ale idzie wiosna i będziemy dyskutowali na inne tematy :cheers: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Docio napisał:

(...) w licencji jest wymóg haka bezzadziorowego a nie z przygiętym lub ułamanym zadziorem.(...)

9 godzin temu, RBTS napisał:

Hak pozbawiony zadziora, jest hakiem bezzadziorowym. Z przygiętym zadziorem już niekoniecznie.(...)

Chyba po raz pierwszy nie zgadzam się z Dociem. W pełni natomiast zgadzam się z RBTS.

Hak bezzadziorowy, to taki, który nie ma zadziora. Hak pozbawiony zadziora, nie ma zadziora, a więc jest hakiem bez zadziora, czyli bezzadziorowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Docio napisał:

Rozwiązanie z przygiętymi zadziorami zostało dopuszczone gdy na rynku dopiero co pojawiły się haki bezzadziorowe i miały horrendalne ceny. A sama idea haków bezzadziorowych to nie jest nasz pomysł tylko małpowanie z trendów zagranicznych, tak jak wszystko gdy do tematu dobiorą się ortodoksi. No bo popatrz sam. Haki bezzadziorowe stosowane do połowu salmonidów powodują dość częste spinki i wszyscy uważają, że to w porządku. 

Czy tylko ja widzę w tym sprzeczność i "owczy" bezmyślny trend naśladownictwa innych?

Moje doświadczenia z salmonidami, to okazyjne łowienie tęczaków na komercji. Osobiście nie zauważyłem różnicy w ilości nieudanych holi. Ale zauważyłem za to różnicę z szybkości i łatwości wypinania przynęty (z ubrań szczególnie):D. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie niemalże bezinwazyjnego wyczepienia haka z zadziorem z łuku skrzelowego. Bezzadziora jak najbardziej.

W łowiskach, w których łowię często zdarzają mi się brania kaczodziobych na mikroprzynety. Prawdopodobieństwo, że ryba szybko uwolni się z haka bez grota jest dużo większe.

Gdyby używanie haków bezzadziorowych było nieuzasadnione, to właściciel łowiska (tam gdzie łowię) nie uwzględniłby obowiązku ich używania w regulaminie. :) 

 

 

 

Edytowane przez HaDe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, zwykły michał napisał:

W sytuacji kompletnie oderwanej od rzeczywistości, czyli rozprawie sądowej, istotne byłoby to jaki to model i jak określił producent. Nie chce mi się wierzyć, że byłby potrzebny biegły żeby potwierdzić że hak wyprodukowany z zadziorem może być uznany za bezzadziorowy...

W sytuacji już niekompletnie oderwanej od rzeczywistości, istotne jest ustalenie stanu FAKTYCZNEGO. Jeśli przerobimy np. parasol na strzelający sztucer, to dla sądu nie będzie on już parasolem a ,,bronią palną  która miota, jest przeznaczona do miotania ...  jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego,,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Alexspin napisał:

Chyba po raz pierwszy nie zgadzam się z Dociem.

Niezależnie od wyniku zawsze miło mi się z Tobą wymienia poglądy. :) 

Problem nie leży w tym, czy hak ma zadzior usunięty przez wędkarza, czy też wyprodukowano go bez zadzioru. Problem leży w aksjologii i tu pewnie można by napisać doktorat, czy hak z usuniętym zadziorem jest hakiem bezzadziorowym. Obie wersje haków występują na rynku jako osobne przedmioty, więc wątpliwości są jak najbardziej uzasadnione.

Rozsądny i logicznie myślący kontrolujący może przejść do porządku dziennego nad tym tematem ale "twardogłowy" może się uprzeć, gdyż haki bezzadziorowe to osobna grupa towarowa. Sąd będzie musiał się określić w kategorii normatywnej. To byłoby bardzo, ale to bardzo ciekawe.

2 godziny temu, RBTS napisał:

Jeśli przerobimy np. parasol na strzelający sztucer, to dla sądu nie będzie on już parasolem a ,,bronią palną  która miota, jest przeznaczona do miotania ...  jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego,,.

Wybacz ale to chyba definicja z poprzedniej epoki i to wczesnych lat. Jeśli już padło słowo sztucer to będzie to sztucer w kamuflażu parasola. Każdy uwzględniony w systematyce rodzaj broni musi spełniać określone wymogi techniczno-użytkowe i definicja ogólna broni palnej nie zastąpi słowa sztucer, gdyż te ostatnie wyczerpuje temat techniczny dla specjalistów.

Dlaczego sztucer w kamuflażu a nie parasol ze sztucerem? Ano dlatego iż każdy kto ma nieco większe pojęcie o broni niż widok jej na filmach wie, że nigdy nie nosi się broni lufą do góry tak jak nigdy nie opiera się lufy o ziemię. Skoro nie nosi się lufą do góry to funkcji parasola spełniać nie może. Odstępstwem jest kilka ceremonii mundurowych z "bronią przez pierś". No dobra zostawmy tę broń i spójrzmy na inne przykłady.

Czy człowiek bez ręki jest sprawny, czy inwalidą? Społeczeństwo określi go jako niepełnosprawnego, no bo przecież nie ma ręki. Komisja ZUS już niekoniecznie, bo ma drugą całą. Sądy od 20 lat nie mogą rozstrzygnąć tej kwestii i nie podważają oceny ZUS. Zdolność do pracy eliminuje jakiekolwiek inwalidztwo.

Albo inny. Czy radiowóz bez kogutów nadal jest radiowozem i czy samochód Kowalskiego z doczepionymi działającymi kogutami i syreną staje się pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym? W pierwszym przypadku odpowiedź brzmi tak a w drugim brzmi nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie, trochę "pojechaliście po bandzie" z tymi parasolami i "kogutami". Od malutkiego zadziora problem urósł niemal do czołgu... :D W sumie wszystko zależy od człowieka, który będzie ostatecznie rozstrzygał problem.

Ja wiem jedno, co najmniej od 10-ciu lat wyłamuję zadziory we wszystkich używanych przeze mnie przynętach i nie dostrzegłem różnicy w użyteczności pomiędzy hakiem/kotwiczką z zadziorem i bez zadziora, ryby i tak nie biorą...;)

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Docio napisał:

...Obie wersje haków występują na rynku jako osobne przedmioty, więc wątpliwości są jak najbardziej uzasadnione.

Rozsądny i logicznie myślący kontrolujący może przejść do porządku dziennego nad tym tematem ale "twardogłowy" może się uprzeć, gdyż haki bezzadziorowe to osobna grupa towarowa. ...

Wybacz ale to chyba definicja z poprzedniej epoki i to wczesnych lat.


Definicja jak najbardziej aktualna - obowiązująca ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.
Art. 7. 1. W rozumieniu ustawy bronią palną jest KAŻDA (podkreślenie moje) przenośna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego.

To, że hak bezzadziorowy jest ,,inną grupą towarową,, nic w sprawie nie zmienia, gdyż hak bezzadziorowy jest właśnie hakiem nie mającym zadziora. Innymi słowy, z chwilą usunięcia zadziora i wygładzeniu pozostałości stał się ,,inną grupą towarową,,. Nie jest istotne jaki był w przeszłości (lub jaki będzie), lecz to,  jakim posługiwał się wędkarz w czasie połowu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tej definicji nie znałem, plus dla Ciebie. :) 

Co do drugiej części to cały czas mylisz pojęcia. Hak bezzadziorowy jest wyprodukowany bez zadziora i nic przy nim nie trzeba kombinować. Hak z przygiętym lub usuniętym zadziorem nie będzie hakiem bezzadziorowym lecz hakiem z przygiętym lub usuniętym zadziorem. Taki hak może spełniać funkcję haka bezzadziorowego ale nim nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...