Jump to content

łowienie na rzece- potrzebna pomoc


MarcinM5
 Share

Recommended Posts

Cześć,

parę dni temu zacząłem łowić na rzece san, dokładniej w jarosławiu, przez co nurt jest dość szybki. Do rzeczy: mam parę fundamentalnych problemów. Gdy zarzucę zestaw, to albo nurt go znosi na brzeg, albo spławik tonie. Zdjecie spławika dorzucam, oceńcie proszę czy jest odpowiedni. Wczoraj jeszcze było dobrze, bo mimo, iż spławik pływał 2 metry od brzegu, to złapałem kilka mniejszych ryb, ale dziś niestety cały czas spławik mi tonął. Rożnie ustawiałem grunt i rozmieszczałem obciążenie. Co mogę zrobić?

287791797_590359819413073_1907849697612191103_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sporego doświadczenia to wymaga, może spróbujesz przystawki z przegruntowanym zestawem, łatwiejsze i wyjątkowo skuteczne. W jakim kręciołku u nasady głowki albo za zwalonym drzewem.

 

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, MarcinM5 napisał:

Wczoraj jeszcze było dobrze, bo mimo, iż spławik pływał 2 metry od brzegu, to złapałem kilka mniejszych ryb, ale dziś niestety cały czas spławik mi tonął. Rożnie ustawiałem grunt i rozmieszczałem obciążenie. Co mogę zrobić?

Jak dla mnie to zaczepy, choć brak mi kilku informacji takich jak pora połowu wczoraj i dziś. Stan Sanu w Jarosławiu w cyklu dobowym dość drastycznie się zmienia a różnice dochodzą do 25 cm. Przy przepływance to przepaść a jak dodać zmienny przepływ od 30 do 45 m3/s to więcej pytań normalnie bym nie miał.

Drugim powodem może być obicie spławika i odprysk lakieru oraz farby, balsa zaczęła łykać wodę i reszta znana choć i tu nie wiadomo czy choć chwilę się utrzymywał na wodzie, czy od razu tonął.

4 godziny temu, MarcinM5 napisał:

Gdy zarzucę zestaw, to albo nurt go znosi na brzeg, albo spławik tonie.

Nurt silniejszy i zbyt sztywno kontrolowany zestaw zawsze spłynie do brzegu. Zaczepy powodują tonięcie spławika gdy woda opadnie o kilka centymetrów, bo przecież przepływanka prowadzona jest przy dnie, hak nie unosi się tuż nad nim lecz ciągnie po nim.

Link to comment
Share on other sites

Spławik 3 g na San to mocna przesada. Użyj spławika 8-12 g żeby móc kontrolować zestaw w nurcie. Nie licz że zestaw będzie utrzymywał się nieruchomo w nurcie, wychodzi na to że utrzymujesz go w miejscu a nurt znosi zestaw do brzegu. Gdybyś "normalnie" zestaw prowadził takie coś nie powinno mieć miejsca. Poczytaj coś na temat może znajdziesz swoje błędy. Tekstów na ten temat jest w internecie dużo. Najlepiej kupić dobrą książkę. Ogólnie rzeki w tym/naszym (mieszkam w sumie całkiem niedaleko) obszarze są trudne do łowienia metodami spławikowymi. Skuteczne łowienie wymaga pewnego doświadczenia i obycia z wodą oraz sprzętem. San, Wisłok, Wisłoka to nie regulowana z główkami Wisła, Odra czy inne duże rzeki gdzie można znaleźć "łatwiejsze" miejscówki.
 

Edited by ryukon1975
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...