Skocz do zawartości

Żyłka


bartoLini95
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie posiadam Kołowrotek Z-fish Reel Sygna QD 9000 mam na dwóch szpulach nawiniętą żyłkę  0,28 i 0,33 z firmy Katran Synapse Neon wędkę Free Spirit-E-Class 12ft 3,60 2,75Lb chodzi o co tymi żyłkami jeszcze nie rzucałem a mam zamiar założyć podajniki do metody taki 50-60gram  czy żyłka wytrzyma bo chciałbym tak rzucić na 110-120 metr czy będę w stanie zrobić to ty sprzętem i jeszcze jedno mam pytanko czy jak zrobie przypon strzałowy z żyłki do żyłki 0,40 do tych 0,28 i 0,33 czy to wytrzyma i czy przypon strzałowy uszkadza przelotki po X razie rzutów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra żyłka będzie na granicy swojej wytrzymałości a tej nie znam. Przypon strzałowy to raczej plecionka na taki dystans.

Druga sprawa to rzuty na taką odległość. Zakładam, że znasz zbiornik i wiesz że tyle trzeba rzucić. Spróbuj na jakiejś łące i zmierz ile rzucasz. Czy na pewno będziesz w stanie położyć zestaw tam gdzie chcesz.

JKarp łowi w ten sposób i będzie w stanie odpowiedzieć na Twój dylemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to sie uda, trza machać miękko bo inaczej coś pie****e to raz dwa pytanie do kogoś kto tak sie bawi o wędzisko idealnie zestrojone pod taki ciezar i nie wiem czy nie dłuższe.
Jako przygotowanie do takich rzutów proponował bym o zgrozo nauke rzutu z centerpina analogicznym ciezarem żyłką 0.40 inaczej ciężko opanować miękki wyrzut szczególnie spiningistom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,33 powinieneś dać radę rzucać bez problemu. 
Pytanie tylko brzmi czy rzeczywiście dasz radę tyle rzucić.
Następna kwestia celność.

Oczywiście powinieneś sprawdzić rzeczywisty dystans jaki osiągasz.
Przy żyłce 0,28 mm raczej używałbym strzałówki. Tylko lepiej kupić rzeczywiście coś dedykowane jak strzałówka i nie bać się grubych średnic. Chodzi o wskazujący palec przy rzuci, który i tak należ zabezpieczyć przed zdarciem skóry.
Na przykład coś takiego plecionka

JKarp

 

Edytowane przez JKarp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

120 m ?  żyłka ? Bardzo daleko ... dla metody ? Mam plecionkę i średnio sztywny kij do 90gr.Ledwo co dolatuje do 100m przy plecionce 0,15. Przy kiju cw 120gr jest już dużo lepiej bo to dość sztywny kij. Do metody kije są raczej miękkie,paraboliczne i jakoś marnie to widzę chyba ,że to nie jest 120 m tylko mniej. Twój kij to 2,75lbs czyli coś około 100gr  i miękki i gruba żyłka ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mopsik napisał:

120 m ?  żyłka ? Bardzo daleko ... dla metody ? Mam plecionkę i średnio sztywny kij do 90gr.Ledwo co dolatuje do 100m przy plecionce 0,15. Przy kiju cw 120gr jest już dużo lepiej bo to dość sztywny kij. Do metody kije są raczej miękkie,paraboliczne i jakoś marnie to widzę chyba ,że to nie jest 120 m tylko mniej. Twój kij to 2,75lbs czyli coś około 100gr  i miękki i gruba żyłka ? 

Ta wędka o której mówi autor to karpiówka i to bardzo dobra. Nie da się porównać tej wędki do feedera. 
Ja rzucam lekko 100 m kijem 3 lb używając żyłki 0,35. To kwestia umiejętności. 
Żyłką 0,28 bez problemu da sie osiągnąć ten dystans używając strzałówkę.

JKarp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Docio said:

Zasadniczo latarnie uliczne rozstawione są co 25 m.

Niby tak, ale piszemy tutaj o rzucie ciężarkiem wędkarskim. W okolicy latarni gdzie mogą być przechodnie lub samochody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, zwykły michał napisał:

Niby tak, ale piszemy tutaj o rzucie ciężarkiem wędkarskim. W okolicy latarni gdzie mogą być przechodnie lub samochody. 

Oczywiście, że tak. Ale może jest gdzieś w pobliżu pas zieleni, można też poćwiczyć w nocy przy okazji sprawdzając swoją celność, a może jest gdzieś w pobliżu szkolne boisko z bieżnią 100 m. Rozwiązań jest wiele, nie namawiam do ćwiczeń wśród ludzi czy samochodów lecz do rozpoznania wzrokowego odległości.

Wielu wędkarzy myśli, że rzuca nie wiadomo jak daleko a w rzeczywistości jest dobrze jak osiągają połowę deklarowanej odległości. Osiągnięcie 100 m jest sukcesem w połowach surfcastingowych z plaży a jest to dzięki długiemu, sztywnemu wędzisku z ogromnymi pierwszymi przelotkami oraz kołowrotka z prawdziwą szpulą long cast, z której 3/4 zwojów spada ze szpuli bez kontaktu z jej rantem. Rant szpuli ma duży wpływ na wyhamowanie zestawu tak jak pierwsze przelotki, które równie skutecznie hamują zestaw.

Nie mam podstaw aby podważać wypowiedzi innych jednak wiedza i udokumentowane testy wskazują na coś zupełnie innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, JKarp napisał:

Ta wędka o której mówi autor to karpiówka i to bardzo dobra. Nie da się porównać tej wędki do feedera. 
Ja rzucam lekko 100 m kijem 3 lb używając żyłki 0,35. To kwestia umiejętności. 
Żyłką 0,28 bez problemu da sie osiągnąć ten dystans używając strzałówkę.

JKarp

Janusz,znasz kij - super .Zatem to nie  kij do metody o akcji parabolicznej a o akcji typowo szczytowej lub pół parabolik.3 lb to jak pisałem dobre 110 gr cw i przy takim cw to nawet feederem poleci 120 m tylko czy przy szarpnięciu nie wyleci wszysyko z podajnika metody.Koszyk np z denkiem to co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paraboliczne to jak już jest ugięcie ;-)
Mój kolega łowił karpiówką z podajnikiem. Nic nie wylatywało. Co prawda wiele zależy od tej zanęty do podajnika.

 

2 godziny temu, Docio napisał:

Wielu wędkarzy myśli, że rzuca nie wiadomo jak daleko a w rzeczywistości jest dobrze jak osiągają połowę deklarowanej odległości. Osiągnięcie 100 m jest sukcesem w połowach surfcastingowych z plaży a jest to dzięki długiemu, sztywnemu wędzisku z ogromnymi pierwszymi przelotkami oraz kołowrotka z prawdziwą szpulą long cast, z której 3/4 zwojów spada ze szpuli bez kontaktu z jej rantem. Rant szpuli ma duży wpływ na wyhamowanie zestawu tak jak pierwsze przelotki, które równie skutecznie hamują zestaw.

Ja miałem w rękach te morskie kije. Ta długość i przy okazji ciężar wcale nie pomagają zarzucać. 
Moje karpiówki pierwsza przelotka to 50 mm wewnątrz. Ale ogólnie to mit z tymi przelotkami. Liczy się żyłka bo musi miękka i jej nawinięcie. Liczą sie umiejętności i doświadczenie. No i oczywiście szpula kołowrotka. Musi być długa, najlepiej stożkowa i o dużej średnicy. 
Mój kolega nęci największym spombem używając kija 12"/5 lb bez problemu na odległość około 120-130 m. Oczywiście zestaw specjalnie dobrany. Żyłka 0,27 i strzałówka trzy długości wędki 64 lb co ma odpowiadać 0,34 mm. I ta odległość jest osiągana od niechcenia. 
Wszystko jest kwestią umiejętności, wprawy no i sprzętu.

JKarp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...