Jump to content

Aplikacje i stacje pogody na androida

grzybek
 Share

Recommended Posts

Nie przywiązuję wagi do kalendarzy brań, nie jest to dla mnie istotne.

Osobiście więcej wagi poświęcam bezpiecznemu przygotowaniu się do łowienia.

Najczęściej łowię na Zatoce Gdańskiej, gdzie warunki pogodowe potrafią się różnic od meteorologicznych prognoz.

Jakiś czas temu zaimponował mi znajomy Niemiaszek aplikacją pogody w swoim telefonie.

Z dużą dokładnością przewidział deszcz w ciągu pogodnego dnia.

Wczoraj odnalazłem tą aplikację - to MeteoEarth

Jako, że chciałbym użyć jakiejś aplikacji (oprócz darmowej, zainstalowanej w nowym telefonie) zastanawiam się nad wyborem.

Może polecicie jakąś?

W sieci można wyszukać także mobilne stacje pogody, jak choćby z Draco Systems

Prawdopodobnie kupię te aplikacje, nie mniej chciałbym zasięgnąć opinii wędkarzy.

Sprawdzają się czy to kolejny, zbędny gadżet?

Według mojej bardzo subiektywnej oceny prognozy ze strony Meteo.pl mają sprawdzalność ponad 90%. Praktycznie z innych prognoz nie korzystam z wyjątkiem strony  Monitor Pogodynka ,  który podaje już zaistniałe zdarzenia, na podstawie których mogę prognozować stan wód.

P.S. Przepraszam ale mimo zapewnień Winda BBCode nadal nie działa.

Edited by wind
edycja linków. Hmm ... sam nie wiem.

Mam mieszane uczucia wobec jakiejkolwiek prognozy. Korzystam głównie z przywołanej przez @Docia Meteo.pl ale często prognoza się po prostu nie zgadza ze stanem faktycznym. Tak było w poprzednią sobotę. Za to wczoraj wszystko się sprawdziło. Mam jeszcze w telefonie AccuWeather.com, tu również trzeba konfrontować wskazania prognozy z rzeczywistością.

No i fajnie. Szkoda, że nie po naszemu, a przynajmniej nie znalazłem polskiej wersji. A naszych w Norkach coraz więcej, czas, żeby zaczęli się uczyć ... polskiego ;).

A ja nic nie polecę, bo zatkałem się ilością stron z prognozami.

Podstawowy pogląd daje mi Windfinder i tworzę własny pogląd stanu i rozwoju pogody oglądając układ baryczny i fronty na TVN Meteo i YR, opady na radarze plus to co widzę za oknem i na kamerach.  Internetowy kurs meteo na Uniwerku  Warszawskim kosztuje ok.600,-pln, Pozostaje polubić meteorologię i samemu uczyć się co z   tego wynika.  :)

zatkałem się ilością stron z prognozami

:)

Zaczynam od poziomu 32GB pamięci więc na razie mi to nie grozi.

Dobieram wpierw darmowe aplikacje, może któraś mnie zadowoli?

Później wezmę się za płatne.

Sam wiesz Krzychu ile warte są te, których do tej pory używaliśmy, szczególnie Windfinder.

Dają tylko złudne poczucie bezpieczeństwa, satysfakcji.

Tak jak mówisz: doliczając własne obserwacje radarów pogodowych, kamerek jakieś wnioski można wysnuwać ale na jak długo?

Raczej nie na długość planowanych rejsów na morze.

Trudno się na tym opierać.

Wykresy na układach barycznych, obserwacja nadchodzących frontów na stacjach pomoże nam w tym ale jak już wypłyniemy to pozostają nam tylko oczy i wiedza sprzed wypłynięcia.

Mamy już sprzęt, który pozwoli nam obserwować zmiany zachodzące aktualnie.

Myślę, że warto ten sprzęt i prognozy mieć wciąż pod ręką.

Sam wiesz, jak ważne są obserwacje siły i kierunku wiatru.

Wiatr i jego kierunek decydują o falowaniu albo jego braku.

No niestety, człowiek uczy się całe życie a sprzęt i programy mogą nam tylko pomóc.

Warto z tego skorzystać.

Prognozowanie zawsze jest tylko przewidywaniem pogody. Za mało posługujemy się odczytami stanu pogody w czasie rzeczywistym będąc na wodzie, a są takie strony gdzie prezentowane są na mapie odczyty meteo co kwadrans do godziny wstecz. Pora zaprząc do roboty tablety i internet i poduczyć się symboli synoptycznych. Z kierunkami wiatru i ich zmianami sobie radzę, ale siła wiatru i jej zmiany to już wymagają analizowania gradientôw ciśnienia i innych " tajemnych" wskaźników na które brak mi wiedzy i czasu.

Niestety czsem wodniaków zaskakuje nieoczekiwane załamanie pogody i bywa to niebezpieczne. Nawet nad Zatoką Gd. zarejestrowano kilka letnich trąb powietrznych i sądzę, że mapy synoptyczne nie uprzedzą o takim zagrożeniu.

Na morzu, na Zatoce Gdańskiej z daleka widać zagrożenia.

Nie mniej, warto je przewidywać i ich unikać.

Sprzęty, takie jak radio, tablety, telefony już nam w tym pomagają co raz lepiej.

Jeśli mamy odpowiednie informacje i programy z których potrafimy skorzystać będzie nam tylko łatwiej i bezpieczniej.

Do tej pory zainstalowałem w telefonie Accu Weather, YR i Weather Watcher Live (trial).

Chciałbym przekonać się do jakiejś płatnej prognozy i wykupić licencję, także na stację pogodową.

Oby tylko był zasięg wi-fi lub sieć komórkowa albo choćby radiowa a z tym to różnie bywa.

• 3 years later...

Wszystkie są ok ale ja lubię sprawdzać różne opcje więc więc sprawdzam nowości.

Ostatnio używam https://play.google.com/store/apps/details?id=appinventor.ai_info.AtlasRyb prosta aplikacja tylko wymiary ryb słodkowodnych.

Bez zbędnego natłoku komercyjnych informacji o sprzedaży.

Co do pogody to co to za różnica jaka jest pogoda dobry wędkarz wędkuje wtedy kiedy ma czas a nie wtedy gdy jest pogoda. 

Na pewno i bezwzględnie się przyda. Szczególnie, że spora ilość Okręgów ma wyższe obostrzenia od ustawowych a także ma ujęte gatunki ustawowo nie chronione i nie objęte wymiarem ochronnym. Bardzo przydatne.

P.S. Jakby ktoś uwierzył w to co napisałem, to podpowiadam - to był sarkazm. ;) 

Mi się udaje często bezbłędnie przewidzieć pogodę przy pomocy dwóch stron

Najpierw wchodzę na Monitor Pogodynka, gdzie sprawdzam aktualną pogodę  w regionie, a później wchodzę na windy.com i sprawdzam kierunek i siłę wiatrów.  Jak na razie to połączenie najbardziej mi się sprawdza.  W maju byłem na nocce nad starorzeczem gdzie wybrałem się w upalny wieczór i wszędzie dookoła trąbili o burzach, faktycznie burze były wszędzie dookoła, ale wszystkie omijały moją miejscówkę o dobre kilka km. Kilka razy kumpel mówił żebyśmy się pakowali bo przyleci ściana deszczu po po łowach, ale wtedy szybki wgląd na windy.com i uspokajałem go że deszczu nie będzie. Dopiero o 2,30 w nocy jak wróciliśmy do domów 20km dalej w momencie jak wyszedłem z auta momentalnie przyszło załamanie pogody.

ps. śmieszą mnie prognozy pogody w telewizji w której nie ma pokazanego kierunku wiatru, co z tego że pokazują np. w wielkopolsce słońce, jak wiatr z południowego-wschodu przygna burze z łódzkiego w 2-3 godzinki do Turku, a na mapie słoneczko przez cały dzień pod Poznaniem.

Edited by jungu

Czy chodzi o ten monitor-pogodynka? Na nim jest tylko informacja o opadach i stanie wód. Korzystam z niego zawsze. Za to prognozę pogody w regionie do którego zmierzam pobieram z ICM. Moim, całkowicie subiektywnym zdaniem jest to najlepsza prognoza, która sprawdza mi się w 95%. Jednak to nie wszystko. Przy potrzebie prognozy długoterminowej żadni magicy nie pomogą. Mogę za to wyciągnąć wnioski z ruchu frontów atmosferycznych. Do niedawna korzystałem z amerykańskiej prognozy dla europy ale przed kilku dniami znalazłem tę prognozę i w tej chwili jestem na etapie sprawdzania słuszności prognoz.

Pobrałem sobie ze sklepu Google Play aplikację Meteo ICM, bazującą na tym samym źródle danych co aplikacja o której pisze Docio. Przez swoją wysoką sprawdzalność, jest dla moich potrzeb w zupełności wystarczająca:
"Meteo ICM - Numeryczna Prognoza Pogody
Aplikacja wyświetla meteogramy z serwisu meteo.pl dostarczane przez ICM.
Meteo ICM to numeryczna prognoza pogody dostępna dla terytorium Polski. Dzięki meteogramom daje możliwość dokładnej analizy przewidywanej pogody.
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski. Wyniki modelu UM uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.
Aplikacja Meteo ICM - prognoza numeryczna nie jest dziełem komercyjnym. Została stworzona w celu dostarczenia wszystkim Polakom łatwego dostępu do prognozy pogody o wysokim wskaźniku sprawdzalności.
Meteo ICM - prognoza numeryczna oferuje:
dostęp do bardzo dokładnej prognozy pogody dla 2359 miejscowości
wygodny i intuicyjny interfejs bez zbędnych dodatków
brak REKLAM
Aplikację stworzył inż. Szymon Dyja"

Dzięki Ozet, nawet nie wiedziałem, że jest aplikacja, zaraz ją poszukam. :D 

Opis w większości się zgadza, jednak...

Nie jest to projekt polski lecz europejski. Nie bazuje na komercyjnych stacjach meteo lecz na stacjach przy niemal wszystkich znanych wyższych uczelniach w europie. To projekt stworzony do nauki dla studentów ale zajmują się nim profesjonaliści. Co więcej projekt nadal się rozwija, co i raz nowe uczelnie dołączają.

Osobiście proponuję chętnym przeczytanie FAQ na stronie ICM. No i właśnie pod jedną zakładką jest wersja mobilna. :) 

Sprawdziłem, u mnie na operze lata wersja normalna i mobilna. :) 

2 godziny temu, Docio napisał:

Dzięki Ozet, nawet nie wiedziałem, że jest aplikacja, zaraz ją poszukam. :D 

Nie ma za co, polecam się na przyszłość. :)W sklepie play jest kilka tego typu aplikacji -  Meteo ICM. Konkretnie chodzi mi o tą opracowaną przez inż. Szymona Dyję. Jest najbardziej przyjazna dla użytkownika i cieszy się najlepszą opinią.