Jump to content

Wymiar ochronny szczupaka.


Tammyy
 Share

Recommended Posts

Przepraszam @Pawel, ale na moje "wymiarowy" szczupak ma 50 cm minimum...(...)

Tak jakby... ;) a nawet dalej idąc przepis należy zrozumieć, że 50cm to górna granica ochronna. Dopiero 51cm to wymiarowy!

 

Ps

Pawełku, dla Ciebie ściąga:

Wymiary ochronne ryb

Amur wymiar ochronny: brak Belona wymiar ochronny: brak Boleń wymiar ochronny : 40 cm Brzana wymiar ochronny: 40 cm Certa wymiar ochronny: 30 cm Dorsz wymiar ochronny: brak Głowacica wymiar ochronny: 70 cm Jaź wymiar ochronny: do 25 cm Jelec wymiar ochronny: 15 cm Karaś wymiar ochronny: brak Karp wymiar ochronny: do 30 cm (nie dotyczy rzek) Kleń wymiar ochronny: 25 cm Krąp wymiar ochronny: brak Leszcz wymiar ochronny: brak Lin wymiar ochronny: do 25 cm Lipień wymiar ochronny: 30 cm Łosoś wymiar ochronny: 35 cm Miętus wymiar ochronny: na rzece Odrze od ujścia rzeki Warty, do granic z wodami morskimi wynosi 30 cm, w pozostałych wodach 25 cm Okoń wymiar ochronny: 18 cm Płoć wymiar ochronny: brak Pstrąg wymiar ochronny: dla pstrąga potokowego - o 25 cm w Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia Sanu, w Odrze i jej dopływach do granicy państwowej z Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w Bystrzycy i jej dopływach. W pozostałych wodach -do 30 cm. Brak wymiaru ochronnego dla pstrąga tęczowego. Sandacz wymiar ochronny: 50 cm Sieja wymiar ochronny: do 35 cm Sielawa wymiar ochronny: 18 cm Sum wymiar ochronny: 70 cm Szczupak wymiar ochronny: 50 cm Świnka wymiar ochronny: do 25 cm Tołpyga wymiar ochronny: brak Troć wymiar ochronny: 35 cm Ukleja wymiar ochronny: brak Węgorz wymiar ochronny: do 40 cm Wzdręga wymiar ochronny: 15 cm

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Dopiero 51cm to wymiarowy!

 

Nie dopisałeś zera Alex. Powinno być 50,1 cm. ;)

 

Ale! Należy pamiętać, że po uśmierceniu ryby - każdej! - ona się kurczy w naszej torbie, a do kontroli musi (MUSI!) mieć minimum ten jeden milimetr więcej niż wymiar ochronny. Tak więc, najbezpieczniej zabierać je z lekkim zapasem. Myślę, że 8 mm zapasu będzie wystarczająco. A uprzedzam dlatego, że niejeden "As" spinningu w taki sposób przejechał się i to na niejednych zawodach. Napisałem "As", bo takiemu zawodnikowi zazwyczaj się wydaje, że jest najlepszy, wszystko wie najlepiej i może wszystkich "ograć", a podczas mierzenia był zonk i dupa blada - dyskwalifikacja. To na zawodach, a podczas zwykłego wędkowania, taką "dyskwalifikację", można dostać nawet od Sądu...  :huh:

Edited by Jotes
Link to comment
Share on other sites

Nie dopisałeś zera Alex. Powinno być 50,1 cm. ;)

 

Ale! Należy pamiętać, że po uśmierceniu ryby - każdej! - ona się kurczy w naszej torbie, a do kontroli musi (MUSI!) mieć minimum ten jeden milimetr więcej niż wymiar ochronny. (...)

Dla tego, uwzględniając ten "zapas" napisałem 51cm, czyli 510mm... ;)

 

Piotrze, nie przeczę, ale to wyjątek a Paweł raczej nie łowił w Odrze.

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli ma wymiar 50 cm..to oznacza, że można go zabrać. A jest zapis w regulaminie, że musi być większy? Nie ma. Jeżeli piszecie swoje własne "interpretacje" to oznajmijcie to w poście. W regulaminie nie jest napisane,że wyniar ochronny musi być większy od 50 cm, tylko wymiar ochronny to 50 cm.

Ps. Od nowego roku wymiar ochronny w RAPR wegorza zwiększy sie do 60 cm.

Ps. W moim pzw nawet okoń ma piesięczny okres ochronny.

Link to comment
Share on other sites

Temat wydzieliłem.

Panowie, jesteście niesamowicie skuteczni w zniechęcaniu ludzi do publikowania zdjęć. Do tej pory było to u nas zjawisko marginalne ale dziś faktycznie się rozpędziliście. Na szczęście zrobiliście w sposób rzadko spotykany na "internetach" czyli wyjątkowo kulturalnie. Tak czy inaczej Paweł postanowił wyjąć kij z mrowiska i chwała mu za to, chociaż jest bez winy.

 

Wracając do wymiarowej wielkości:

 


Dopiero 51cm to wymiarowy

 

Moim skromnym zdaniem mylisz się dokumentnie i wymiarowym jest ( w pewnych okolicznościach )  szczupak o długości 50cm, nie 50,01cm 50,10cm czy 51cm.

Link to comment
Share on other sites

Danielu i Kamilu, z całym szacunkiem dla Waszej wiedzy i doświadczenia, ale w tym przypadku to Wy jesteście w błędzie.

Paragraf 8 punkt 2 RAPR wyraźnie określa wymiar ochronny szczupaka cyt.: "do 50 cm", więc należy go rozumieć "włącznie". Dopiero szczupak przekraczający tę wielkość jest "wymiarowy".

Podobnie jak dopuszczalna prędkość pojazdu określana jest np "do 50 km/h" i też należy ją rozumieć "włącznie", dopiero jej przekroczenie stanowi wykroczenie drogowe.

Sorry za polemikę, ale piszę to z prawnego punktu widzenia, jako prawnik, praktyk, wykładowca. Jeśli ktoś chce, to niech sobie zabiera szczupaki =50cm, ale jeśli natrafi na upierdliwego inspektora, to gwarantuję, że nie wygra w sądzie.

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Po części Cię rozumiem, ale mam podobne podejście jak wind.

Wydaje mi się, że zbyt arbitralnie podchodzisz do tej sprawy. Oczywiście ja Cię nie krytykuje. Bo w sposób prawny być może i masz racje. Ale nie mówimy tu o osobach, które na swój sposób interpretują przepisy. Bo nie w moim geście jest rozumieć przepisy jak strażnik, czy osoba z uprawnieniami do tego. 

Ja wyznaję zasadę czarne jest czarne, białe jest białe. Nie może być coś w stylu czarno-białego i odwrotnie. 

Dlatego jak dla mnie wymiar do 50 cm jest granicą wymiaru ochronnego. Poniżej 50 cm rozumiem, iż ryba ma azyl i wraca do wody. 

Ostatnio też spierałem się o te przepisy z kolegą, który łowi prawie 20 lat i miał sporo kontroli. Nigdy nie miał przypadku, aby strażnik miał do niego pretęsje o to, że ryba np na równe 50 cm. On też jest tego samego przekonania jak ja.

 

 

Sorry za polemikę, ale piszę to z prawnego punktu widzenia, jako prawnik, praktyk, wykładowca. Jeśli ktoś chce, to niech sobie zabiera szczupaki =50cm, ale jeśli natrafi na upierdliwego inspektora, to gwarantuję, że nie wygra w sądzie.

 

Relatywnie rzecz ujmując za posiadanie niewymiarowego szczupaka dostanie się mandat, oczywiście kłusownictwo na większą skalę to inna sprawa, inny paragraf. 

 

mały ot ;) 

 

Przypomiała mi się scena, jak na przełomie maja-czerwca łowiłem na jednych z jezior, świeżo co byłem po kontroli podszedł jakiś facet [a stałem jeszcze z 2ma] I miał wielkie pretesje do strażnika pod kontem przepisów. Złowił o 2cm mniejszego Karpia i był wielce oburzony, iż prawie dostał mandat. Ocenił to tak, ryby się nie łowią, to co robi ta jedna ryba mniejsza o 2 cm. Oczywiście na swoją logikę pomyślałem, no panie złamał pan przepis, to należy się mandat. Sytuacja skończyła się tak, że uratowali mu tyłek inni wędkarze. 

 

Nie widzę większego sensu rozdrapywania tego tematu, ale sam z wykładów pamiętam jak Pan Mecensa mówił na prawoznastwtie, iż przepis prawny, który jest pisany w założeniu nie jest równoznaczny z wykładnią tego prawa. Czyli problem jest w tym, że każdy prawnik, czy zwykła jednostka rozumie wykładnię prawa na swój sposób. I nie jest to błąd. Po prostu ciężko jest pisać przepisy prawne w taki sposób, aby były jednoznaczne.

 

I właśnie tu mamy taki lekki spór "jak rozumieć przepis" W rzeczywistości każdy z nas ma rację, a nie będę tu zajmował stanowiska po której stronie staję- lecz mam swoje osobiste zdanie ;) 

 

A jeszcze jedno.

Nie podoba mi się krytyka za wstawianie ryb niewymiarowych, jeżeli na robie sobie zdjęcie ze zdobyczą, to jest to pamiątka z danego dnia. I chciałbym się nią po prostu tylko pochwalić. Z racji panujących norm też unikam wstawianie zdjęć ryb niewymiarowych na forach. Oczywiście nie znoszę postawy "Liberalnej" C&R - jak widzę, jak krytykowani są ludzie za ładne okazy i podstawowe pytanie "co zrobiłeś z rybą, czy zostałą wypuszczona" Jeżeli nie mają jednoznacznej odpowiedzi, to zaczyna się lincz. 

 

Nie wiem jakie są przepisy we waszych  kołach. W moim PZW Toruń jest górny wymiar szczupaka. Czyli okazy powyżej 90 cm trzeba wypuścić. Identycznie jest ze sandaczem. 

Link to comment
Share on other sites

Relatywnie rzecz ujmując za posiadanie niewymiarowego szczupaka dostanie się mandat...

 

Jeśli będziesz się upierał przy swojej racji i nie przyjmiesz mandatu, a masz takie prawo, sprawa jest kierowana do sądu. To tak samo jak ze wszystkimi wykroczeniami.

 

 

Nigdy nie miał przypadku, aby strażnik miał do niego pretęsje o to, że ryba np na równe 50 cm.

 

Mnie też jeszcze żaden "suszący misiek" nie zatrzymał gdy jechałem w terenie zabudowanym 51-55km/h

 

Ale przypominam to co napisał @Jotes, zabita ryba przetrzymywana w torbie wysycha i traci na długości. Co będzie jeśli złowiony o świcie szczupak miał "na świeżo" 50cm, a po trzech, czterech godzinach wędkowania strażnik zmierzy go i będzie 49,5cm a to utrata tylko 1% długości. :(

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites


Jeśli będziesz się upierał przy swojej racji i nie przyjmiesz mandatu, a masz takie prawo, sprawa jest kierowana do sądu.

 

Phi! Nawet nie trzeba odmawiać przyjęcia mandatu, bo może wcale nie być takiej opcji do wyboru. Za brak głupiego wpisu do rejestru połowów, daty i symbolu łowiska, przed rozpoczęciem wędkowania, ludzie dostali "pajdy" (wyroki). I nie było, zlituj się! 

 

Ale przecież, nic na siłę, każdy ma swoje racje - nawet strażnik PSR. A cytując Sienkiewicza (tego "dobrego"!) - "każde bydle ma swój rozum"... ;)

Link to comment
Share on other sites

Nie spotkałem się z taką sytuacją. Nie wiem co to za incydentalne przypadki. 

 

Jedyne co pamiętam, to strażnik z policjantem kontrolowali wędkarza. Strażnik kazał wpisać datę w rejestr, oczywiście zły wędkarz zaczął nie zbyt ładnie przebierać w słowach i dostał mandat za brak daty i nr łowiska.

Ponadto policjant spytał się gdzie ma auto, a wędkarz wskazał, że stoi obok i dostał 500 zł za parkowanie w miejscu niewyznaczonym. Oczywiście było to łowisko w lesie.

Na koniec policjant dodał: Gdyby Pan posłuchał poleceń kolegi, to kontrola skończyła by się pouczeniem.

 

Mi się jeszcze nie zdarzyło nie wpisać nr łowiska i daty, a wpisuje je ołówkiem. ;)

Link to comment
Share on other sites

Paragraf 8 punkt 2 RAPR wyraźnie określa wymiar ochronny szczupaka cyt.: "do 50 cm", więc należy go rozumieć "włącznie". Dopiero szczupak przekraczający tę wielkość jest "wymiarowy".

 

Sorki, ale dla mnie albo coś jest do np. 50cm bez dodatkowych warunków albo jest do 50cm włącznie. Zapis jest jasny, "do XX" a nie "do XX włącznie".

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że interpretacji jest tyle ilu jest interpretujących.

 

A upierdliwość strażników to nasza "wina", wędkarzy, którzy narzekają na brak kontroli i nierychliwość instytucji do tego powołanych. Ale to chyba dobrze ;).

Link to comment
Share on other sites


50cm bez dodatkowych warunków albo jest do 50cm włącznie.

 

Przykład pierwszy z brzegu: Jeśli ktoś zachoruje i dostanie zwolnienie lekarskie "L4", a ma napisane jasno jak byk - od 1.11 do 10.11. To wraca do pracy 10.11, czy dopiero po tym dniu? Zapis też jasny i jednoznaczny i bez żadnego dopisku "włącznie". Czemu więc nie potraktować tego zapisu w ten sam sposób, jak wymiar ochronny szczupaka wg Waszej wizji? Podobnie z przekroczeniem prędkości. Jeśli tutaj nie dostaniesz mandatu, to tylko dlatego, że obowiązuje pewna tolerancja - choć niekoniecznie.

 

A nie lepiej - choćby dla nas samych i dla dobra wspólnego - nie kłócić się z przepisem i zabierać ryby ciut większe? Choćby po to, żeby podczas kontroli nie świecić oczami i przebierać nogami, że ryba się skurczyła po zabiciu i będzie nieuchronny "zonk"? No i w tym przypadku, to tylko tolerancyjność strażników, a nie upierdliwość, że przymykają oko, na miarę ryby, równą wymiarowi ochronnemu. Ale kiedyś może i trafi kosa na kamień...

Link to comment
Share on other sites


A nie lepiej - choćby dla nas samych i dla dobra wspólnego - nie kłócić się z przepisem i zabierać ryby ciut większe? Choćby po to, żeby podczas kontroli nie świecić oczami i przebierać nogami, że ryba się skurczyła po zabiciu i będzie nieuchronny "zonk"? No i w tym przypadku, to tylko tolerancyjność strażników, a nie upierdliwość, że przymykają oko, na miarę ryby, równą wymiarowi ochronnemu. Ale kiedyś może i trafi kosa na kamień...

 

Wszyscy wiemy jakie są realia, a interpretacja zależy od interpretującego.

Link to comment
Share on other sites

To odpowiedz mi na pytanie w takim układzie dlaczego jest napisane szczupak do 50 cm, a nie ma jasnego zapisu "można zabrać rybę od wymiaru 51 cm? W tedy wiadomo by było, iż ryba z wymiarem 50 czy 50,4 cm jest objęta wymiarem ochronnym. I w tedy nie było by rozmowy na ten temat. 

 

A nie będę swojej wypowiedzi próbował podpierać osobą 3cia, czyli w tym przypadku strażnikiem. Zastanawiał się jak on to widzi. Co mnie to tak naprawdę interesuje? 

 

Link to comment
Share on other sites

Mam miarę i wiem co mogę zabrać. Wiec mam sie przejmować tym, iż pan z napisem na plecach ma mi wystawić mandat?

 

Tu już takie skrsjności zaczynają wychodic, że wymiar buta 37 nie będzie wymiarem 37, lecz 40. 

 

Stańcie z boku i oceńcie rozmowe. Ja nie chcę szukać dziury w całym, martwi mnie to, że patrzy się mocno w przód. Szuka jakiś koleracji z czymś co nie ma miejsca. Bawimy się we filozofów. Heh

 

Jeżeli nie ode mnie zależy to, jak ktoś oceni wymiar- to po co tym się tak przejmować? Więc robie tak, co uważam za słuszne. ;)

Link to comment
Share on other sites


Więc robie tak, co uważam za słuszne

 

Ponosząc swoich decyzji konsekwencje.

Dla mnie wspominany zapis "do 50cm" jest jasny i interpretuje go tak, jak wcześniej napisałem. Na szczęście/nieszczęście nie miałem sytuacji, gdy złowiłem rybę o długości dokładnie takie,j jaka jest określona w regulaminie APR.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...