Skocz do zawartości

Czy to wklejanka


Patryk1992
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 24.01.2020 o 20:10, Patryk1992 napisał:

Witam wszystkich Mam na imię Patryk jestem nowy na forum :) czy wędka Robinson maverick perch spin 6 14 g to wklejanka ?  z góry dzięki  pozdrawiam 

Nie to nie jest wklejka. Najprostszym sposobem żeby odróżnić ( choć nie zawsze producenci to stosują) jeśli masz dopisek "JIG" to będzie wklejka a jeśli "SPIN" to tzw pełna szczytówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wędkarstwo z pasją napisał:

Nie to nie jest wklejka. Najprostszym sposobem żeby odróżnić ( choć nie zawsze producenci to stosują) jeśli masz dopisek "JIG" to będzie wklejka a jeśli "SPIN" to tzw pełna szczytówka

Czy aby na pewno? Domyślam się co miałeś na myśli, ale jednolitą, jednorodną zbieżną rurkę, trudno nazwać "pełną".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Ozet napisał:

Czy aby na pewno? Domyślam się co miałeś na myśli, ale jednolitą, jednorodną zbieżną rurkę, trudno nazwać "pełną".

Może rzeczywiście nazewnictwo jest niefortunne. Dlatego napisałem "tak zwaną" pełną.  Spin to spin -  niektórzy mówią "pełny " co nie oznacza wypełniony a właśnie jednolity. Jak zwał tak zwał.

Jig- wklejka

Spin - nie wklejka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie życzysz, w takim razie określenia ściśle polskie:

JIG - szczytówka zbudowana z jednolitego materiału

SPIN - szczytówka rurkowa

krawat - zwis męski ozdobny

laczki - wsuwki męskie wieczorne

żyrandol - zwis sufitowy oświetleniowy

;):P:diabelek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alexspin napisał:

Jak sobie życzysz, w takim razie określenia ściśle polskie:

JIG - szczytówka zbudowana z jednolitego materiału

SPIN - szczytówka rurkowa

krawat - zwis męski ozdobny

laczki - wsuwki męskie wieczorne

żyrandol - zwis sufitowy oświetleniowy

;):P:diabelek:

Mam wrażenie lub nawet pewność, że już to przerabiałem w poprzedniej epoce. :) 

No to teraz konsekwentnie koledzy poloniści. Koniec z wyrazami obcymi, które tak chętnie i wręcz pospolicie używa się na co dzień. 99% piszących nawet nie ma świadomości, że ich nagminnie używa. :D 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Docio napisał:

No to teraz konsekwentnie koledzy poloniści. Koniec z wyrazami obcymi, które tak chętnie i wręcz pospolicie używa się na co dzień.

Docio, aż takim purystą językowym nie jestem. Tym bardziej że w dobie tzw. "globalnej wioski", przenikanie nazw, określeń, zwrotów, jest już nieuniknione. Dochodzą jeszcze nasze zaszłości historyczne, stąd w języku polskim pełno zapożyczeń, od mniej lub bardziej "bratnich" narodów. Słusznie zauważyłeś że: "99% piszących nawet nie ma świadomości, że ich nagminnie używa." Jednak jak we wszystkim, także w "przyklejaniu" do polskiego języka obcych słów, czy szukaniu na siłę polskich określeń, dobrze jest zachować zdrowy rozsądek.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Patryk1992 napisał:

Tak język polski się zmienia to fakt ;) wystarczy posłuchać ludzi dużo  starszych i już widzimy różnicę porownujac np język jakim my się poslugujemy, a jak będzie wyglądał za 50 lat ? Tego nikt nie wie;) 

Fakt, język w mowie jest bardzo elastyczny i nieco zmienia się co pokolenie przez najmłodszych. W piśmie już aż tak elastycznie nie jest, gdyż ten określany jest jako wersja literacka oparta na powstającej literaturze i dziennikarstwie, a ci autorzy do najmłodszych nie należą. Jednak zmienia się i hipokryzją byłoby temu zaprzeczyć.

Nie jestem jakimś staruszkiem ale na moich oczach słowo "zajebiście" zmieniło znaczenie w słowniku języka polskiego, w pierwotnej wersji było przekleństwem. Podobnie ze słowem "strasznie". Nigdy bym nie przypuszczał, że stanie się najbardziej mocnym podkreśleniem pozytywnym i szczerze mówiąc, do dziś nie może mi to przejść przez klawiaturę. Jednak gdy to się stanie, to nie będzie mi strasznie miło a jedynie radośnie. Może dla tego, że znam jeszcze kilkanaście różnych innych słów na wyrażenie pozytywnej emocji oraz znam sposób stopniowania i używanie "strasznie" jest mi całkowicie zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, wind napisał:

Nikt nie będzie nam w obcych językach nakazywał, jak mamy nazywać swoje szczytówki, puste czy pełne, nawet jeśli okaże się, że to tylko ... zwis męski ... czasem bardziej lub mniej ozdobny ;) 

Posiłkując się słownikiem Alexa, bardziej dosadnym określeniem, tego no... "zwisu męskiego", byłaby "wsuwka męska wieczorna". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Ozet napisał:

Posiłkując się słownikiem Alexa, bardziej dosadnym określeniem, tego no... "zwisu męskiego", byłaby "wsuwka męska wieczorna". ;)

To już raczej "wkład" lub "wsad". Oj, świntuszymy... ;) ale mnie tetrykowi (chyba najstarszemu na tym Forum) wolno... To wynik "pamięci historycznej"... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech się coś dzieje .hehe;) Czyzbym sie mylil czy wiosna tego roku przyjdzie wczesniej?Odchodząc od tematu meskiegu zwisu dla wszystkich wkoło taka pogoda jest ble . A czy dla nas wedkarzy ? Jak jest na waszych łowiskach, chodzi mi głównie o rzeki ;) czy rybka już się pokazuje;)  jesteśmy w dziale spinning więc mam na myśli wiadome rybki ;) chociaż udało mi się kilkakrotnie piękne leszcze 50 cm plus na 2 obrotowke złapać i to nie był przypadek bo obrotowka nie raz cała w pysku była;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...