Jump to content
Sign in to follow this  
Kancelaria Adwokacka

Co to za ryba?

Recommended Posts

Nie będę nowego tematu zakładał... Dzisiaj przy łowieniu żywca na podrywkę trafiła się taka ciekawostka. Ktoś ma jakiś pomysł co to za narybek? Złowiona na małym kanale w wlkp.

WP_20200610_13_26_26_Pro.jpg

Jungu nie wiedziałem i szukałem w atlasach. Dorzecze Wisły, Odry, Renu i Dunaju nie obejmuje nawet podobnej rybki z tą wyraźną pręgą od podstawy ogona aż do oka. Może to kolejny przybysz z dalekiego wschodu, bo na akwariową to jakoś za biednie ubarwiona.

Może i słonecznica ale jeśli miałbym już strzelać, to strzeliłbym - czebaczek amurski. Kolor łusek wybitnie mi nie odpowiada ale może to cecha środowiskowa, czyli nabyta.

Złowiona w kanale płynącym od zbiornika zaporowego do rzeki "Kiełbaska" która wpływa następnie do Warty.

Też obstawiałbym Czebaczka amurskiego, z racji tej pręgi na pokrywach skrzelowych.  Słonecznica ma trochę inny otwór gębowy zbliżony do uklei.

Znalazłem inne zdjęcia w necie tego czebaczka, ryba łudząco podobna do tej złowionej prze zemnie.

czeb.jpg

W dniu 12.06.2020 o 16:00, jungu napisał:

(...)Też obstawiałbym Czebaczka amurskiego, z racji tej pręgi na pokrywach skrzelowych.  (...)

Popieram:

image.png.5b0f4fc4d851baa5de2f0b3cbe0a03ca.png

3 godziny temu, Alexspin napisał:

Popieram:

image.png.5b0f4fc4d851baa5de2f0b3cbe0a03ca.png

O, a te kolorki już mi odpowiadają dla czebaczka. :) 

Ta różnica kolorów, to może być sprawa oświetlenia, konta widzenia, rozdzielczości i czułości urządzenia, którym wykonano te dwie fotki. :)

Edited by Alexspin

Może tak być, choć...pozwól, że będę miał wątpliwości. Czerwony w niebieski tak łatwo nie przechodzi. Zmiana ubarwienia jest mi znana gdy rybka wysycha ale obie są mokre i ociekające jak...no nieważne co. ;) Już prędzej jakiś filtr albo błona fotograficzna. Znanym faktem jest, że Kodak bardziej uwypuklał czerwony a Fuji niebieski i zielony, ale tutaj raczej zdecydowanie fotki cyfrowe.

Bardzo dobrze. Jeszcze dodatkowo możesz go poznać po kolcach na płetwie grzbietowej i na obydwu piersiowych. Zakłucie kolcem na jesieni powoduje, że ręka ludzka drętwieje aż do łokcia.

Edited by Jotes

Skoro Twój staw, to chyba wiesz czym zarybiałeś? A po prawdzie pierwsza ryba przeczy "Twojemu stawowi". Od lat, wielu lat nikt nie hoduje tego narybku.

Pierwsza ryba nie wiem skad sie wziela, sporo widzialem roznokolorowych. A zarybialem tylko karpiem, amurem, linem i karasiem. Kolorowych nie wpuszczalem chyba ze byly z tymi karasiam

Edited by pampel007

A ogolnie to bardziej chcialem sie dowiedziec o 2 i 3 bo niby to karasie ale rozne a czytam i czytam i myslalem ze po tych zdjeciahc ktos podpowie ktory to karas ktory, japoniec" etc

Edited by pampel007

Od góry: karaś pospolity, sazan, karp pełnołuski, nie rozpoznaję. Karpiki wyglądają jakby miały przystąpić do tarła ale są za młode, więc to niemożliwe. Prędzej są czymś obżarte do granic niemożliwości.