Jump to content

Który kołowrotek lepszy do federa.

Knż
 Share

Recommended Posts

Witam. Zastanawiam się nad zakupem kołowrotka do feedera 3,6 40-90g. Waga 350gr. Wyszukałem takie dwa: 

1.  Flagman S-Power Picker 4000

2. Dragon Mega Baits Mystery FD 540i feder

W pierwszym martwi mnie pojemność szpuli:120m 0,22. W drugim przełożenie za duże, z tego co Was czytam. Łowić będę na kanale, jeziorze, rzeka jeszcze nie bo Wisła za duża na ten sprzęt i moje umiejętności. Proszę o opinie. Może ktoś miał, może coś słyszeliście na ich temat. Proszę też o Wasze propozycje, bo może całkiem błądzę:)

Edited by wind
edycja linków

Waga wędki nie ma znaczenia. Zarzucasz i odkładasz bo inaczej się nie da ;)

Jaki masz budżet na kołowrotek? 

Do łowienia w wodzie stojącej nie potrzebujesz super niskiego przełożenia i kupiłbym taki. Kupiłeś już wędzisko czy wybrałeś i wiesz jakie będzie? Jeżeli nie zamierzasz rzucać dalej niż 50 m warto kupić coś lżejszego, do 60g i 3.3 m. 

Mój zestaw na takie połowy Jaxon Genesis Pro do 60g i Daiwa Ninja 4000. Mam cztery feedery na różne sytuacje i rozglądam się za kolejnym do 30g :)

Dzięki za szybką odpowiedź:) Wędkę już mam. Robinson carbonic feeder. Wędką niskich lotów, więc i młynka nie szukam takiego, jakbym chciał:( Mieszkanie jeszcze nie wykończone do końca:) Ten co zamieściłeś super, ale dla mnie raczej do 150pln. Muszę te wydatki stopniowo dawkować:D

Czasami czytam dobre opinie o firmie Flagman ale na żywo nie widziałem. Kołowrotek z linku jest za mały, na Twoim miejscu wziąłbym wersję 5000. 

Z kolei Dragon jest tańszy i wielkość jest odpowiednia. Gdybym musiał to wziąłbym to co podpowiada budżet ;)

Poczekajmy na opinie kogoś obeznanego z polskim rynkiem.

Takie bezwzględne minimum, niestety ale odżałuj jeszcze kilka browarów i dołóż do tego. Nawiniesz na niego niecałe 130 m żyłki 0,25, albo mniej jeśli firma mocno przegrubia. Niemniej w zupełności wystarczy dla sprężyny z dociążeniem 10-30 g lub (o zgrozo), koszyczka do 40 g.

Przykłady, które linkowałeś są nieco niezrozumiałe dla mnie.  Pierwszy i owszem, miałby swoje miejsce na jakimś pickerze do 60 g w method feeder do dłubania drobnicy a nawet nieco większych rybek. Tylko po co na drobnicę rozmiar 4000 gdy nawet na te nieco większe do 2 kg w zupełności wystarcza 2000. Nie nadążam za dzisiejszym marketingiem, bo mój Jaxon gruntowy rozmiar 200 ma już niemal 20 lat a pracuje z feederem o cw do 100 albo 120 g :) 

Drugi to całkowita pułapka. Znając ceny średniej klasy sprzętu tej firmy, ta cena to dno. Jaxon jako odpowiednik zapewne kosztowałby ze 40,- No i ten rozmiar 5000 a także przełożenie wręcz graniczne, które sugeruje cięższy spinning a nie grunt.

Na koniec dodam, że co raz częściej w tej samej serii jakiegoś kołowrotka rozmiar potrafi zmienić także przełożenie i to poważnie. Co raz częściej widzę pomieszanie i np rozmiary nieparzyste mają przełożenie 4.5:1 a parzyste 5.0:1.

Moja propozycja jest jedynie przykładem i też jest zdecydowanie za duży, ale to wyjście awaryjne. Jednak znalezienie czegoś odpowiedniego z Twoim budżetem wymagałoby kilku godzin grzebania po sklepach. Najlepiej jakbyś znalazł coś wielkości 3000 ze szpulą 150 m żyłki 0,25 mm i przełożeniem 4.5 - 4,7:1. Na przewidywane obciążenia będzie dobry.

Docio ma rację. Abstynent że mnie okazjonalny:D Myślałem w tym kierunku, żeby do gruntu było niskie przełożenie. Ten Flagman jest też w wersji 5000 i nazywa się wtedy feeder:). Ten link od Docia przemyślę, bo nie widziałem tej opcji.

28 minutes ago, Docio said:

Wędkarz abstynent? Nie, to niemożliwe, choć trochę ale musowo, ot dla zdrowotności. :) 

Rozpędziłem się :) Osobiście na ryby zabieram wodę i kawę bo nie widzę przyjemności w piciu niczego innego. Po rybach jak najbardziej :)

17 minutes ago, Knż said:

Ten Flagman jest też w wersji 5000 i nazywa się wtedy feeder:). 

Nazwy zostaw dla marketingowców. Jest też wersja river ;) Szkoda że nie ma na kanał i jezioro.

Edited by zwykły michał

7 godzin temu, zwykły michał napisał:

Rozpędziłem się :) Osobiście na ryby zabieram wodę i kawę bo nie widzę przyjemności w piciu niczego innego. Po rybach jak najbardziej :)

No to mamy tak samo. :) Nie widzę najmniejszego sensu jechać choćby te 100 km tylko po to aby się "znieczulić". No chyba, że jadę na minimum tydzień, to jakiś wieczorek jako odskocznia jest mile widziany. Ale po chłodnym wrześniowym dniu albo nawet i dżdżystym setka czystej z pieprzem lepsza niż aspiryna. :D 

8 godzin temu, Knż napisał:

Ten link od Docia przemyślę, bo nie widziałem tej opcji.

Okuma ma kilka wyjątkowo tanich, ale też duże jak np tenten  i ten. Swoją drogą wyglądają bardzo bliźniaczo i jak dla mnie podejrzanie. Ale jeśli już miałbym naprawdę budżetowo podejść to wybrałbym tego. Droższy i to sporo od założeń jednak da sobie radę bez najmniejszego problemu z jeziorem i większymi obciążeniami, które będą miały zastosowanie w rzece w komplecie z feederem o cw 150 g lub nawet 180 g, czyli takimi akurat na Wisłę, Narew, Bug, Odrę i Wartę.

5 minut temu, Sandacz70 napisał:

A ja nabyłem do feederka browning black magic fd 440.Nie chwalę bo jeszcze nawet żyłki nie nawijałem, ale tak na sucho to prezentuje się solidnie. 

Nie mam opinii na temat Browninga. Kumple, którzy nabyli kręciołki tej stajni niezmiennie narzekali na awaryjność. Jednemu przestał działać wmontowany sygnalizator brań, innemu odbijający kabłąk przestał się domykać, jakieś tarcia, skrzypienia, mnóstwo pierdółek. To raczej nie zachęca ale i nie ma wpływu na moją opinię.

No ja też same złe rzeczy słyszałem, ale w sklepie mnie zauroczył. Cena niewielka, dwie szpule, solidny korpus, dam mu szansę. Ja na feedera łowię ze 3 razy w roku to może ze dwa lata wytrzyma. A tak wogóle Docio masz namiar na dobrego feedera, taki powiedzmy do 300 zeta lub niewiele więcej. Długość koniecznie 360 cm. Na rzekę tak aby koszykiem 100g max dało się rzucić i aby na lżejsze wody dawał radę. 

14 godzin temu, Docio napisał:

Swoją drogą wyglądają bardzo bliźniaczo

Bo to są bliźniaki tylko że aria jest trochę ''upośledzona' bo ma jedno łożysko kulkowe . W miejscu które zaznaczyłem było by łożysko kulkowe(na dekielku mechanizmu też jest takie miejsce). na nim osadzony jest wałek z przekładniom.20210525_162421.thumb.jpg.8c39636262c201a43d127872f55b440d.jpg20210525_162352.thumb.jpg.b99b53c29f70602a4ada0a418ebd4aeb.jpg

Edited by mikolaj łódzki

1 godzinę temu, Sandacz70 napisał:

A tak wogóle Docio masz namiar na dobrego feedera, taki powiedzmy do 300 zeta lub niewiele więcej.

Nie mam ale gdybym miał szukać dla siebie to w ciemno, w pierwszej kolejności udaję się do stajni Kongera. Od Aviatora nastąpił u nich skok technologiczny bez wyraźnego nacisku na cenę. Jak grzyby na jesiennym wysypie pojawiały się feedery z cw 150 - 200 g niemal w tej samej cenie. Aviatora mam od kilku ładnych lat i to co z nim wyczyniałem, to chyba tylko dobry kompozyt by wytrzymał bo szklak miałby już kilka supłów na blanku. :) Jakby był obecnie na rynku to brałbym w ciemno choć już nie z cw 150 lecz 180 g lub wręcz 200. Niestety nie ma go od lat ale przeglądając oferty często zatrzymuję się przy 180 i 390 cm. To musi być niesamowity power do rzutów, oby tylko sił w łapkach starczyło. Drugim jest 210, który już pozwoliłby mi na połów w głównym nurcie Narwi i Bugu.

Kolejną stajnią jest Fiume. Od kilku lat zbiera bardzo pozytywne opinie ale ma mocno ograniczoną ofertę i to głównie w wadze lekkiej. Na rynku ponownie pojawił się Colmik i jeśli trzyma tradycję to jego wędziska są tradycyjnie niedoszacowane. Na targach, ładny szmat czasu temu, w warszawskim Torwarze bat 5 m z cw 5-30 brał na klatę kilogramowy ciężarek. Gdybym nie widział na własne oczy to pewnie wyraziłbym swoje wątpliwości. Nawet teraz gdy to piszę wydaje mi się to nierealne.

Od jakichś 2-3 lat widzę też nowe dla mnie firmy jak MS, Sonik, Grays i na razie nawet nie próbowałem badać co to za firmy. Natomiast Flagman jest nieco dziwny. Niektóre feedery ma po 500,- niektóre po 400,- a inne po 300,-. Cw zbliżone, długość ta sama, wykończenie podobne, więc coś nie halo. Albo mają podział na niezłe, słabsze i chłam, albo coś marketing bada, niemniej 300,- za chłam to zdecydowanie przesada. Za 500,- bardzo dobre na pewno nie są bo te różnych firm na rynku światowym stoją w porównywalnej cenie 1000-1200.

Na rynek powracają po perturbacjach DAM i Sensas ale na razie zdecydowanie zbyt wcześnie na jakąkolwiek opinię. Na pewno nie są to te same firmy co dawniej, gdyż wiadomo, że zostały sprzedane a szkoda. Sensasa brałbym w ciemno tak jak Kongera ale wątpliwości skutecznie mnie powstrzymują.

Edited by Docio

Godzinę temu, Docio napisał:

Nie mam ale gdybym miał szukać dla siebie to w ciemno, w pierwszej kolejności udaję się do stajni Kongera. Od Aviatora nastąpił u nich skok

Na wstępie przepraszam że z feederem wbijam się w temat kołowrotka, ale skoro już się wlazło... Mam okazję nabyć konger turion 360 do 120g.Może ktoś wie jakie jest cw w tym kiju. Zawyżone, zaniżone czy okurat. Chodzi mi czy 100g koszyk z zanętą da się komfortowo w miarę posłać. 

Godzinę temu, Sandacz70 napisał:

Mam okazję nabyć konger turion 360 do 120g.Może ktoś wie jakie jest cw w tym kiju. Zawyżone, zaniżone czy okurat. Chodzi mi czy 100g koszyk z zanętą da się komfortowo w miarę posłać. 

Podane cw traktuj zawsze jako realne. Najdalsze i najdokładniejsze rzuty są przy 60% obciążenia blanku. Pamiętać należy, że przy dynamicznych, siłowych rzutach na odległość przyśpieszenie wynosi najczęściej 2G, czyli obciążenie oddziaływuje na blank 2 x mocniej. Jak zamontujesz koszyk 40 g i napełnisz go, to na blank będzie oddziaływać 120 g a nie 60 g. Sumowanie się nie zgadza, bo nie doliczyliśmy zanęty której w koszyk wchodzi od 20-25 g. 2x40 + 2x20 = 120. Takie obciążenie, choć przewidziane przez producenta, grozi połamaniem wędziska, choć rzadko, a sam rzut musi być płynny i samoistny bez szarpania i zwiększonej siły. Takie rzuty są dość bliskie, niezbyt dokładne, w ogóle się nad nimi nie panuje a jak weźmie ryba to hol jest mało komfortowy.

Dlatego, jak pisałem wcześniej, idę w kierunku feederów z większym cw. W swoim z cw 150 g bez problemu rzucam na skraj nurtu z koszyczkiem trójkątnym dociążonym 100 g. W drugim  feederze z cw 100 g po zamontowaniu koszyczka 60 g podczas niezbyt silnego rzutu połamał się wskaźnik tuż za mocowaniem i to ten najmocniejszy węglowy. Aviatorem rzucałem nawet koszyczkiem 125 g ale już z "duszą na ramieniu" jednak dał radę, co nie oznacza, że blank jest niedoszacowany, bo podczas rzutu już wędzisko mnie prowadzało a nie ja je.

Za to łowiąc Aviatorem na stojącej wodzie montuję najdelikatniejszy wskaźnik i nie było problemu ciągnąć 10 cm płoteczki.

21 godzin temu, zwykły michał napisał:

Osobiście na ryby zabieram wodę i kawę 

Jest w tym twierdzieniu jakis astronomiczny absurd, toć to jakby chrust do lasu nosić, wode nad rzeke niedoczekanie, w rzece duzo wody .....

Edited by Wartburg

12 godzin temu, Docio napisał:

Podane cw traktuj zawsze jako realne

No cóż. Strasznie różnią się wędki o tym samym cw. Mikado ultraviolet 120 a browning argon 120 to argon ze 30 proc ent mocnieszy. Ciekawinie ten turion. 

Kurła. Teraz zobaczyłem, że Flagman to ukraińska firma. Chyba z niej zrezygnuję i poszukam coś u innych firm. Szkoda tylko, że Jaxony, Mikado, Kongery czy Robinsony w tej cenie do gruntówki proponują przełożenie 5,5:o