Skocz do zawartości

Ostrożne Sandacze - jak złowić?


jungu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Macie jakieś sposoby na mega ostrożne sandacze?

Miałem kilka brań, ale każde bez finałowego holu, ryba po prostu łapie za żywczyka, potrząśnie szczytówką, czasem wysunie metr plecionki i porzuca przynętę.

Ostatnie branie miałem takie że kilka razy podnosiło policjanta (nie zaczepionego na żyłce tylko położonego na niej), podnosiło o ok 3-4cm do góry i opuszczało na dół (wyglądało jak by żywczyk się na lince wyrywał), niby nic ale po ściągnięciu zestawu, na żywczyku cztery linie zdartych łusek, więc na 100% coś się nim interesowało.

Próbowałem na wolnym biegu i na otwartym kabłąku, ale nie ma to większego znaczenia. Żywczyk z gruntu zaczepiony hakiem u podstawy płetwy odbytowej. Wydaje mi się że to najlepszy sposób na zaczepianie ze względu iż bardzo długo żyje na haku. Jak ściągam żywca widać na nim sporo śladów od zębów, zdartej łuski itp., ale ewidentnie drapieżnik odpuszcza.

Na jednej wędce dość gruba plecionka, 0,3mm, na drugiej 0,13mm. Stosuję przypony wolframowe bo obawiam się że na haku może uwiesić się sum którego również jest sporo w zbiorniku. Do tego stosuję ciężarki przelotowe lub oliwki na rurce antysplontaniowej.   Ogólnie na tym zbiorniku wszyscy mówią że sandacze są bardzo ostrożne, ale przecież musi być jakiś sposób... Może wszystko "odchudzić"?  Zmienić plecionki na żyłkę 0,18? Może używać mniejszych haków, choć haki jakie używam to ok 2/10 wielkości żywca, a może iść w drugą stronę i zamiast haków dać kotwicę licząc na to że szybciej się drapieżnik zahaczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alexspin napisał:

Tak, odwzajemniam się im kompletnym ignorowaniem

Alex - w spinningu robię dokładnie tak samo :lol:, jak nie chcą brać to olewam je i idę dalej, ale w stacjonarce wolałbym już branie zakończyć holem, a nie napalę się jak łysy na grzebień, a tu po paru sekundach znów jestem w punkcie wyjścia.

W sobotę znów miałem ładne branie, już takie bardziej "książkowe". Coś złapało żywca, odjechało ok 20-30m, później zwolniło, a po zacięciu... ani żywca, ani drapieżnika. Tłumaczę sobie to tylko tym że żywiec jak na sandacza mógł być trochę za duży (płoć ok 11-13cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jungu napisał:

Coś złapało żywca, odjechało ok 20-30m, później zwolniło, a po zacięciu... ani żywca, ani drapieżnika.

Może te Twoje sandacze to jakieś paniska? Używają noża i widelca. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.09.2021 o 11:10, Alexspin napisał:

Na żywcówce się nie znam, ale jeśli zabrał żywca, to może zbyt późno zaciąłeś i zdążył zerwać przynętę z systemiku.

Czy ja czegoś nie  wiem czy już znowu mozna stosować systemiki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/27/2021 at 10:29 AM, Docio said:

Może te Twoje sandacze to jakieś paniska? Używają noża i widelca. ;) 

Ma to sens bo w końcu to nasi krajanie uczyli Francuzów obsługi noża i widelca :) 

A może żywiec był słabo zapięty? Nie znam się na takich połowach ale na tzw chłopski rozum może to mieć sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Wartburg napisał:

Czy ja czegoś nie  wiem czy już znowu mozna stosować systemiki?

A to jest zakaz? Widzisz ja tak znam się i interesuję metodą żywcową. Systemiki są w ofertach handlowych, w katalogach, w sklepach, więc myślałem, że są dopuszczalne.

Na marginesie - nigdy nawet nie próbowałem tej metody wędkarskiej i jestem zwolennikiem całkowitego zakazu jej stosowania.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Wartburg napisał:

Czy ja czegoś nie  wiem czy już znowu mozna stosować systemiki?

Na ile się orientuję zawsze było można ale nie na wodach PZW. W zasadach połowu O/Mazowiecki z 2019 też nic nie ma o ograniczeniach. Niestety nie wiem jak jest aktualnie.

Ups, poprawka. Nie można. Rozporządzenie z 2019 nie uwzględnia systemików z przynętą naturalną.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Alexspin napisał:

Czyli dopuszczalne tylko na "trupka"?

Trupek to też naturalna.

Właściwie to jednak obojętne z jaką przynętą.

za pomocą wędziska o długości co najmniej 30 cm, z przymocowaną do niego linką zakończoną:
a) jednym haczykiem z przynętą, albo
b) nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą imitującą owada lub jego stadia rozwojowe, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm, albo
c) sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż trzy haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm;

Dawno się nad tym nie "pochyliłem" a zmiany w zasadach połowu działają na moją korzyść. Nim weszły w RAPR zmiany dotyczące metod połowu myślałem nad przynętą gruntową sztuczną z torebką na nośnik atraktora. W zasadach mogła być użyta jedynie przynęta naturalna w rozporządzeniu nie. Koło się zatoczyło i teraz nie będę musiał uzależniać swojego wypadu od robaków, atraktor i resztę mogę spokojnie przygotować w domu.

Na powrót znów legalne zrobiły się sztuczne robalki Barkley's na wodach PZW, no przynajmniej w mazowieckim. Choć pewny nie jestem, musiałbym sprawdzić aktualne zasady.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Docio napisał:

(...) c) sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż trzy haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm;(...)

W okręgach, w których najczęściej wędkuję - Sieradz, Piotrków, Skierniewice - jest ograniczenie do dwóch haczyków. Musiałem z SALMO Wahcky usunąć środkową kotwiczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...