Skocz do zawartości

Wędka na start *uniwersalna*


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Szukam wędki a raczej zestawu na rozpoczęcie swojej przygody z wędkarstwem. Zamierzam lowic raczej na większych jeziorach lub stawach z brzegu. Szukam wędki w miarę uniwersalna o ile taka istnieje na którą będę mógł połowić na splawik ale i na grunt. Z góry dziękuję za pomoc w wyborze wędki i kołowrotka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, przed zadaniem pytania znalazłem podobny temat lecz nie znalazłem tam odpowiedzi.

To może inaczej. Z tego co udało mi się znaleźć wnioskuję, że najbardziej uniwersalna będzie dla mnie wedka federowa. Tylko jaka długość i cw ? Myślałem nad 3,60m czy to dobry pomysł? Przypominam że chciałbym łowić na grunt( koszyk lub metoda ) ale również mieć możliwość przezbrojenia wędki na splawik pod białoryb lub żywca. 

Wędka Robinson Stinger Feeder  360 cm cw 50-130g lub 20-60g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minutes ago, joiyres said:

Myślałem nad 3,60m czy to dobry pomysł? Przypominam że chciałbym łowić na grunt( koszyk lub metoda ) ale również mieć możliwość przezbrojenia wędki na splawik pod białoryb lub żywca. 

Lepsza będzie krótsza o 30 cm i nie da się pogodzić jednym kijem tych wszystkich ryb. Wyboraź sobie że kupujesz nowe gumowce. Są świetne na wycieczki po łące i do lasu ale nie sprawdziły się na wesele i wyjście w góry ;) 

Edytowane przez zwykły michał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej będzie kupić jakiś feeder z dużym cw do żywca i ma grunt a na spławik jakaś bolonka czy typowo matchowe wędzisko? A co z kołowrotkiem? Polecicie jakiś fajny kołowrotek do feedera/żywca i coś pod splawik ? Chodzi mi o jakieś kołowrotki które możecie z ręką na sercu pelecic, a co lepsze, żeby nie kosztował fortuny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

15 minut temu, joiyres napisał:

Czyli lepiej będzie kupić jakiś feeder z dużym cw do żywca i ma grunt a na spławik jakaś bolonka czy typowo matchowe wędzisko?

Tak dwa wędziska to lepsza opcja. Ja bym kupił matchówke z w miarę uniwersalnym cw 5-25g.

16 minut temu, joiyres napisał:

A co z kołowrotkiem? Polecicie jakiś fajny kołowrotek do feedera/żywca i coś pod splawik ? Chodzi mi o jakieś kołowrotki które możecie z ręką na sercu pelecic, a co lepsze, żeby nie kosztował fortuny 

Kołowrotek do feddera to coś z niskim przełożeniem (1:4,7 i niżej). A do spławika wybrałbym ryobi ecusime z tanich a w miarę dobrych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, joiyres said:

A co z kołowrotkiem? Polecicie jakiś fajny kołowrotek do feedera/żywca i coś pod splawik ? Chodzi mi o jakieś kołowrotki które możecie z ręką na sercu pelecic, a co lepsze, żeby nie kosztował fortuny 

Shimano Baitrunner w rozmiarze 4000 będzie odpowiedni do feedera. Nie łowię na żywca więc się nie wypowiem.

Do spławika używam Spro Passion ale pewnie już takich nie produkują. Okuma Ceymar match ma dobre opinie ale nie mam w swojej stajni to więcej nie napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Ubertroll napisał:

Przeczytaj i wpadnij w stan zadumy.

 

Przeczytałem i brak mi jakiegokolwiek odniesienia emocjonalnego z Twojej strony, więc jestem lekko zdezorientowany.

A co do podlinkowanej treści to większych bzdur jeszcze nie czytałem. Teorie iście kosmiczne autorstwa osób pełnych ignorancji i indolencji. Całkowicie popieram Mikołaja, choć nie rozpisał się. To co oferuje przemysł nie jest wyrocznią naukowa lecz celowym marketingiem. Ma posłużyć do końca gwarancji i paść na mordę a jak padnie wcześniej to zwalić na użytkownika, że eksploatował niezgodnie z przeznaczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz Zbyszku, jak pisze takie teksty Ktoś, kto ma lat 15/16, to budzi się we mnie troll. Osobiście nie życzę sobie, żeby nastolatek tak do mnie pisał. Pal sześć z wartością merytoryczną tematu, który podrzuciłem. ;)

Co do sprzętu to inaczej się na to zapatruje. Moje spinningowe kołowrotki (w zestawach gruntowych) za niecałe 300/sztuka nieprędko zajadę. Te, które użytkuję nierzadko 7 razy w tygodniu orząc dno gumami, warte są ciut więcej :) . Gumy podbijam z korby, a nie wędziskiem, bo mi szkoda nadgarstka.

Przełożenie dobieram do swoich preferencji, a nie do tego ile sprzęt ma wytrzymać.

Edytowane przez Ubertroll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, joiyres napisał:

Wędka Robinson Stinger Feeder  360 cm cw 50-130g lub 20-60g

Wersja 20-60 g będzie lepsza, można nią z biedą na spławik połowić. Ogólnie dla mnie rzecz prosta kij 3,6 -3,9 m i cw 50-60 g. Tak wybrałbym dla siebie. Na wody stojące w miarę uniwersalny kij, niestety na rzeki do gruntówki już będzie za słaby.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Planuję łowić głównie na wodach stojących, duże jeziora, lecz w mojej okolicy większość dna pokrywa gęsta zieleń, czy w takich łąkach jest sens męczyć się z gruntem, czy lepiej pozostać przy spławiku? Pytanie może dla wielu śmieszne, lecz moje ostatnie przygody z koszyczkiem to wspomnienia z wyciągania kilogramów zielska( było to z jakieś 10 lat temu). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz męczyć, grunt to czysta przyjemność. Jednak trzeba zachować rozsądek, koszyczki schować do pudełka i wyciągnąć sprężyny zanętowe a jak dno zarośnięte to takie.

sprezyna.jpg.33f3c6b7931eaf19d25a516737882965.jpg

Zero zielska i czysta przyjemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonaliście mnie :) Sądzę, że nie ma co przesadzać z cw wędziska, woda jakk już wspominałem głównie stojące. Jeśli już mowa o rzekach to raczej o słabym nurcie. Wędzisko 3.30 i co 20-60 będzie odpowiednie na poczatek ? Czy odrazu celować w coś cięższego, powiedzmy do 40-90 cw ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...