Jump to content

Rozsądny kręcioł


SzybkiOkoń
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkim, nadszedł czas na zakup nowego sprzętu. Problemem, z którym się borykam dotyczy wyboru kołowrotka do feedera stosowanego przy metodzie. Po przejrzeniu forum i innych wpisów udało mi się wyciągnąć kilka wniosków.

Wiem, że poszukuje kołowrotka o jak najmniejszych przełożeniach 4,5-5,2 aby wydłużyć jego żywotność. Problem pojawił się przy ilości łożysk, na co tutaj zwrócić uwagę? Dla porównania Okuma zazwyczaj oferuje (2 łożyska kulkowe + 1 łożysko oporowe), gdy DAM czy chociażby  Robinson Feeder Fan ma łożysk, aż 5+1. Jak rozwiązać ten dylemat?! Oraz jaką wagę powinien spełniać kołowrotek aby dobrze wyważyć wędzisko? Wymagania jakie spełniać musi kręcioł:

rozmiar 4000, budżet 200zł, dobrze jakby posiadał wolny bieg (wiem, że sporadycznie się go używa przy metodzie ale jednak...), współgrać będzie z flagmanem cast master 3,6m. Oto kilka kandydatów;

1) Kołowrotek OKUMA CEYMAR BAITFEEDER 340 (Waga:283g Ilość łożysk:3 Przełożenie:5.0:1 Nawój:73.7cm Pojemność szpuli:0.25/300)

2) Kołowrotek VDE-Robinson Feeder Fan FD 406 (Waga: 398g Przełożenie: 5,5:1 Nawój: 90cm Pojemność szpuli: Główna: 0.24mm/210m;  Ilość łożysk: 5+1)

3) Kołowrotek Okuma Ceymar BF CMBF-355 (Przełożenie: 1:4,5 Pojemność szpuli [mm/m]: 0,35mm/170m Ilość łożysk: 2+1 Waga: 403g)

4) Kołowrotek Robinson Method Runner 406 (Ilość łożysk - 5+1 Przełożenie - 5.1:1Pojemność szpuli 0,25mm - 200m)

5) Kołowrotek Okuma Dynadrag XP Baitfeeder DAXP-4000 (Ilość łożysk - 4 Waga - 331g Przełożenie - 5.0:1 Pojemność szpuli - 0,25 mm / 260 m)

6)Kołowrotek Okuma Carbonite XP Feeder CBV-40F FD ( Waga - 290g Przełożenie - 5,0:1 Nawój - 76cm Szpula - 0,25mm-180m)

To by było na tyle, żadnego z tych kołowrótków nie miałem w ręce. Liczę na wasze opinie i fachową pomoc dla takiego laika jak ja :P Dodam, że z podobnych kołowrótków posiadam Flagmana S Power i jestem zadowolony, chociaż przy większych Sazanach coś trzeszczy haha :)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SzybkiOkoń said:

Oraz jaką wagę powinien spełniać kołowrotek aby dobrze wyważyć wędzisko?

Wyważenie będzie miało znaczenie kiedy łowisz z wędką w ręku. Kluczowa sprawa w spinningu i bolonce ale feeder leży na podpórkach i kołowrotek może ważyć nawet kilogram ;)

5 minutes ago, SzybkiOkoń said:

3) Kołowrotek Okuma Ceymar BF CMBF-355 (Przełożenie: 1:4,5 Pojemność szpuli [mm/m]: 0,35mm/170m Ilość łożysk: 2+1 Waga: 403g)

Wybrałbym ten model. Podobnie jak Ty nie widziałem ale czytałem mnóstwo pozytywnych opinii plus 5 lat gwarancji. 

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, SzybkiOkoń napisał:

(...) Oraz jaką wagę powinien spełniać kołowrotek aby dobrze wyważyć wędzisko? (...)

Z wyważeniem zestawu kołowrotkiem jest podobnie jak z penisem u komara - wszyscy mówią, że ma, ale nikt tego nie widział...

Jeśli samo wędzisko jest wadliwie skonstruowane i źle wyważone, to nie wyważysz go nawet betoniarką. Przykładem takiego "knota" jest MIKADO Specialized Chubster 305cm/3-15g, praktycznie nie ma szans na jego wyważenie z podpiętym kołowrotkiem niemal 700g masy (kompletnie nie pasującym do takiego zestawu) i tak leci niemiłosiernie na pysk, natomiast JAXON Grey Stream 265cm/10-40g idealnie leży w dłoni z kołowrotkiem KONGER Ultris FD 1130 o ciężarze 290g. Przeczytaj choćby post #22 to Ci uzmysłowi jak wygląda sprawa wyważenia zestawu.

Na marginesie, doskonale to ujął Michał, cyt.: "Wyważenie będzie miało znaczenie kiedy łowisz z wędką w ręku. Kluczowa sprawa w spinningu i bolonce ale feeder leży na podpórkach i kołowrotek może ważyć nawet kilogram." a może równie dobrze ważyć 100g i nie będzie to miało znaczenia dla komfortu łowienia. Natomiast - zwłaszcza w spinningu - wyważenie ma kolosalne znaczenie dla komfortu wędkowania, gdy w godzinę wykonujesz co najmniej kilkadziesiąt rzutów i przy zestawie lecącym na pysk czujesz zmęczenie nie tylko mięśni ramienia, ale strzyka cię nawet pośladkowy wielki.

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, SzybkiOkoń napisał:

Wiem, że poszukuje kołowrotka o jak najmniejszych przełożeniach 4,5-5,2 aby wydłużyć jego żywotność. Problem pojawił się przy ilości łożysk, na co tutaj zwrócić uwagę?

Do feeder method przy założeniu obciążenia 40 g (zanętnik + zanęta), maksymalnie zatrzymałbym się przy 5.0:1 a i tak to pobożne życzenie, według mnie. Ja nawet spinningu sobie nie wyobrażam z taką przynętą i kołowrotkiem o takim przełożeniu. Obciążenie jest jedno niezależnie od metody. A nawet powiem więcej, przy połowie na obrotówki 6-8 g też już bym się zastanawiał nad mocniejszym kołowrotkiem bo obciążenie dają niewspółmiernie wysokie do swojej wagi.

Ilość łożysk to prosta sprawa. W kołowrotku z korpusem full metal nie ma to znaczenia ale wszelkie kompozytowe to - im mniej tym lepiej. Lepiej ponieważ wąskie łożyska kulkowe mają tendencję do wygniatania gniazd i powstawania luzów, a jak powstają luzy to geometrię mechanizmu szlag trafia a zużycie postępuje lawinowo. Gdy nie ma łożysk kulkowych to nie znaczy, że w ogóle ich nie ma. Są ślizgowe z wielokrotnie większą płaszczyzną oparcia w korpusie i służą niemal wiecznie, a wcale nie są gorsze o ile się je regularnie smaruje.

Zwróć uwagę na uznane kołowrotki do ciężkiej orki w morzu. Nie chodzi mi o aktualną ofertę lecz o uznane na forach wśród wielu wędkarzy. Te najznamienitsze mają 3-5 łożysk przy wielkości 7000-10000 a i często korpusy mają full metal. Po prostu łożyska ślizgowe mogą wytrzymać kilkukrotnie wyższe obciążenie od kulkowych a sam materiał, z którego są wykonane, jest odporny na słoną wodę.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, wędkarstwo z pasją said:

Z wymienionych mam i polecam pozycję nr 4 a więc Robinson Method Runner 406

 

No to teraz przez Ciebie  mam zagwozdkę pomiędzy Okumą Ceymar BF CMBF 340 a tym Robinsonem Method Runner 406.

Okuma posiada grafitowy korpus i tylko 3 łożyska. 
Robinson metalowy korpus i aż 6 łożysk. 
Czyli spełniają wymagania, o których mówił Docio. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Witam wszystkich. Nie chcę zakładać nowego wątku bo tych już było sporo powielanych, mam pytanko o zestaw który chcę złożyć i nie wiem czy wszystko będzie ze sobą współdziałało. Łowię raczej na koszyk 40g, rzuty około 25-50m, częściej na rzece Bóbr z bardzo słabym nurtem i głębokość średnio 1m, rzadziej Odra i sporadycznie płytkie jezioro. Zestaw to Robinson Stinger Feeder 3.60m 50-110g, kołowrotek Shimano Sienna FG 4000, żyłka Shimano Technium 0,225mm.

Edited by kcrsse
Grubość żyłki
Link to comment
Share on other sites

Tak z czystej ciekawości zapytam, co jest nie tak z tym kołowrotkiem? Domyślam się, że rozsypie sie po jakimś czasie? Kręciołek był polecony przez sprzedawcę w przedziale do 120zł nie w Biedronce.

Link to comment
Share on other sites

Okuma ma 5 lat gwarancji a to już o czymś świadczy i taki kupiłbym dla siebie. Poszukaj opinii użytkowników i sam zdecyduj. 

Gdybyś mieszkał bliżej to mam na zbyciu kołowrotek do feedera. W obecnych czasach wysyłka to nieporozumienie a nie wybieram się póki co do Polski. Najtańsza opcja kosztuje £25 :blink:

Link to comment
Share on other sites

No i po ptokach, żona już sprezentowała mi zestawy 2x Robinson Stinger 3.60 50/110 + 2x Shimano Sienna FG 4000. Wiedziała o Stingerach, a kołowrotki polecił jej mój znajomy, który jakiś czas nimi kręci. Niestety nie do zwrotu więc zobaczymy jak to będzie. Mój aktualny sprzęt to Jaxon Arcadia Feeder 3.60 50/120 + BlueBird300 i Jaxon Aecadia Tele Trip 3 + Piano VM 100.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, kcrsse napisał:

W przedziale do 120 zł Robinson Free Runner 506/606, Okuma Carbonite B-Feeder 4000/5000, Trabucco Dayton BR 6000. Możecie któryś z nich polecić, czy szukać czegoś innego?

Jedno pytanie. Pisałeś o koszyczku max 40 g, więc nie rozumiem po co takie wielkie maszyny? Rozmiar 200-300 w zupełności wystarczy. Osobiście do obciążenia max 75 g stosuję kołowrotek rozmiaru 200 z przełożeniem 4,5:1 i ma on już 30 lat i jeszcze długo posłuży.

Link to comment
Share on other sites

Bawiłem się jakiś czas Daiwą Ninja 3.6 150 + Daiwa Ninja 4012 i leżało mi to znakomicie więc stwierdziłem, że 4000 będzie mi pasował. Co do koszyczków to sporadycznie na Odrze 50-70g. Wiem, wiem nie ma co Daiwy porównywać ale mleko już się rozlało.

Edited by kcrsse
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...