Skocz do zawartości

wedka dla poczatkujacego


Rekomendowane odpowiedzi

dzien dobry czy kolowrotek Okuma bedzie odpwoiedni dla syna- lowienie na jeziorze  lub stawach. wedka jaxon tele 2,40.

Chce zrobic  synowi prezent na poczatek.wole wybrac dobry w miare kolowrotek .

Limitowany model kołowrotka Okuma AK 6000!

Kołowrotek z nawiniętą wysokiej jakości żyłką 0.35mm!

Super relacja ceny do jakości!

DANE TECHNICZNE:

  • Quick-Set - bezstopniowy system anty rewersu
  • CFR - Rotor generujący wirowy przepływ powietrza
  • Aluminiowa szpula
  • Grafitowa szpula zapasowa
  • Kompozytowa korba
  • Uchwyt korby T-Shape z tworzywa ABS
  • System posuwu szpuli S-Curve
  • Wycinany z mosiądzu wałek zębaty
  • RESII: Rotor wyważany cyfrowo
  • EFR-II: Łożyskowana rolka kabłąka
KOŁOWROTEK OKUMA AK-6000 Z ŻYŁKĄ Model BAIFEEDER AK
  • NAZWA: AK BAITFEEDER
  • ILOŚĆ ŁOŻYSK: 2
  • WAGA: 445 g
  • PRZEŁOŻENIE: 4.5:1
  • POJEMNOŚĆ SZPULI: 0,30 mm / 300 m
  • NAWÓJ LINKI: 80 cm
  • SIŁA HAMULCA: 12 kg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki ciężar wyrzutowy ma wędzisko? Jaką metodą ma zamiar łowić syn?

Wędzisko typowo spinningowe a kołowrotek gruntowy, żyłka gruba. Trochę a nawet więcej jak trochę to nie współgra ze sobą w obecnym stanie.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Napisałeś tylko, że syn będzie wędkował w jeziorze/stawie, ale nie napisałeś jaką metodą (spławik, grunt, spinning). Nie napisałeś na jakie ryby się nastawia. Bardzo enigmatycznie opisałeś wędzisko "jaxon tele 2,40", jaka seria, jaki model? To wszystko bardzo ważne żeby móc Ci cokolwiek poradzić.

Poczytaj trochę Forum, w zakresie doboru zestawów jest mnóstwo tematów. Uzupełnij pytanie o elementy, które wymieniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za wspanialy odzew;) juz pisze jakie mamy wedziska( p.s Panowie syn( lekko uposledzony wiec to tez terapia dla niego) ma16 lat dopiero zaczyna swa przygode ja zas totalny laik w tym temacie wiec prosze o ciut wyrozumialosci). syn chce lowic na metode( dostal podajniki po 30 g) i na koszyk( 15 g), haczyki ze szpileczka 10 .Polowy na jeziorze( tylko). wedka jedna ZAFIRA TeLE TRAVEL 5-25g 2,70, drugaz Dechatona3,2/5lbs 40-60g, 2,40, trzecia jaxon  5-25g, 2,40. Do ktorej przymocowac kolowrotek wg Was? Bardzo dziekuje za odzew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kije w takiej cenie będą podobne. Teleskopy mają wątpliwe wartości użytkowe i jedyna zaleta to transport. 

Znalazłem artykuł który może trochę rozjaśnić. Niektóre z tych modeli można dalej kupić na rynku wtórnym ale jest też opis parametrów i łatwiej będzie Ci zrozumieć co autor miał na myśli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cichutko szepnę że fajne są niektóre kije surfcastingowe. Lepiej sobie radzą w rzutach od klasycznych karpiówek sprawdzałem to własnoręcznie. Ale potraktuj to jako ciekawostkę. 

Edytowane przez mikolaj łódzki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ooooooo to jest ciekawy temat;)

 

 

3 godziny temu, zwykły michał napisał:

Kije w takiej cenie będą podobne. Teleskopy mają wątpliwe wartości użytkowe i jedyna zaleta to transport. 

Znalazłem artykuł który może trochę rozjaśnić. Niektóre z tych modeli można dalej kupić na rynku wtórnym ale jest też opis parametrów i łatwiej będzie Ci zrozumieć co autor miał na myśli. 

ilu uzytkownikow tyle opinii. jedni na tak inni nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy rozmawiasz ze zwolennikiem zapytaj czy używał kija składanego i ma porównanie. Teleskop ma przesztywnienia na każdym składzie i nie pracuje tak samo bo to zwyczajnie niemożliwe. 

Rzuty teleskopem będą mniej celne i bliższe w porównaniu do wędziska składanego. Będzie inaczej pracował w trakcie holu. Stawiam na to, że będzie więcej spadów bo kij będzie gorzej amortyzował.

Niewątpliwą zaletą jest transport i przechowywanie bo nie każdy ma takie same możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, misiek48 napisał:

ilu uzytkownikow tyle opinii. jedni na tak inni nie.

Moim zdaniem jest to spowodowane kompletnym brakiem informacji o potrzebach, z jednym wyjątkiem - syn chce łowić method feeder i na koszyk, czyli grunt.

Na wstępie zapodałeś kołowrotek typowo karpiowy do połowu na duże odległości o jakości średniej dolnej półki. Może to sugerować środki jakie chcesz przeznaczyć na sprzęt. Od razu napiszę, że nic w tym złego, każdy łowi na to co ma lub na to, na co go stać. Ważne aby być świadomym wyboru a pobyt nad wodą był radochą.

Następnie wymieniłeś wędziska jakie posiada syn, z których to "Dechatona3,2/5lbs 40-60g, 2,40" jest dla mnie nieodgadnioną zagadką. Drugie to 2,7 m i odbieram to jako długość z jaką radzi sobie syn.

Kolejne dwa pytania są o karpiówki 3,6 m i to mnie lekko zaskoczyło. Niby tylko 90 cm ale w obsłudze wędziska może to okazać się przepaścią.

Wiemy o stawie i jeziorze, wiemy o metchod feeder i o gruncie. Coś czuję, że kołowrotek kupiony, więc pozostaje określić potrzeby wobec wędziska. Długość, cw, i czy ma być teleskopowe, czy składane a zależy to od możliwości transportowych na łowisko. Na koniec budżet, czyli ile jesteś w stanie na to wędzisko przeznaczyć.

I zapomniałem o jednej ważnej rzeczy. Jakie ryby są w łowiskach lub jakich wielkości ryb się spodziewacie, lub jakie najczęściej łowicie.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,  tak kolowrotek kupiony wraz zylka, ryby najczesciej karpie( na jeziorze  male  na komercji udalo sie zlapac  1 raz tak do 3 kg). łowimy na zbiorniku w Pinczowie oraz na komercji.( tam karpi ,amury)Male ale zawsze cos. mozliwosci transportowe sa tak ze moze byc wedzisko skladane jak i teleskop. Budzet do150 zl( chyba nie ma sensu wydawac wiecej na poczatek?

Dechatona3,2/5lbs 40-60g, 2,40" wedka z decatlona tylko to jest napisane. Obecnie syn lowi glownie na wedke2,70 teleskop i wydaje misieze spokojnie taka dlugosc wystarczy. Pytamy sie tak naforumgdyz nie mamy wedkarzy wsrod znajomych a w sklepie coz....... wszystko powyzej 300 .

 

Przepraszam za bledy.te karpiowki to taki moj pomysl jakby te teleskopy byly zle. wiesz chce kupic jakcos cos w miare iedrogiego ale dobrego. wole wydac ciut wiecej  ale na cos porzadnego. (mimo ze sie nie przelewa jak kazdemu) czyli ta do 150-200 z\l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I od takiego opisu trzeba było zacząć. Wybór kołowrotka był fatalny, o kilka wielkości za duży, choć przełożenie jest jak najbardziej odpowiednie. Nie wierz w wysoką jakość żyłki bo taka to 60% ceny tego kołowrotka. W sumie nie wiadomo co to za żyłka i dla wymienionych ryb jest o wiele za gruba. W zupełności wystarczyłaby 0,25 mm choć biorąc pod uwagę wielkość ryb i obciążenie zestawu to 0,20-0,22 byłaby dobra, ale jest jak jest.

Karpiówki bym odpuścił, przy tych obciążeniach będzie się łowiło jak kijem od szczotki. Feeder jest, jak dla mnie, jedynym logicznym rozwiązaniem. W kwocie jaką podałeś jest wybór świadomy, czyli tanio, bez fajerwerków i o porządności trudno mówić choć łowić się da. Trudno mi cokolwiek zaproponować abyś miał pewność, gdyż ten segment jest dla mnie całkowicie obcy. Z tego co zauważyłem feedery o długości 2,7 m nie mają odpowiedniego cw. CW - ciężar wyrzutowy, czyli ciężar zestawu, czyli ciężar koszyczka do metody lub zwykłego koszyczka + zanęta. W zwykłym koszyczku mieści się 20-25 g zanęty, w koszyczku do metody mniej. Wędzisko najlepiej pracuje gdy ciężar zestawu nie przekracza 60% podanego na wędzisku cw, czyli trzeba szukać wędziska z cw 90-100 g. Wędziska o takim cw zaczynają się od długości 3,3 m a my szukamy krótszego. Przykładem i tylko przykładem może być to 305 cm lub to 300 cm. Wybór należy do Ciebie a i możesz poszukać samodzielnie znając parametry. Istotną sprawą jest dodatkowe oznaczenie o ilości składów jak np 2+2 lub 2+3. W pierwszym przypadku oznacza to, że wędzisko posiada 2 składy i dwie wymienne szczytówki o różnym stopniu ugięcia. W drugim to 2 składy i 3 wymienne szczytówki. Bardzo pomocny może okazać się You Tube gdzie  w wyszukiwanie dobrze jest wpisać "podstawy feedera" oraz "podstawy method feeder". Nie gwarantuję jakości merytorycznej, bo nawiedzonych nie brakuje, ale pierwsze kroki nie potrzebują wydumanego komentarza a poznasz co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, zostaw jak jest ponieważ zakup 4 szpul i to nie porozcinanej żyłki będzie droższy od kołowrotka. Co do feedera tak ale poczekaj jeszcze trochę może ktoś podsunie inne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko od początku się pomieszało.

Łowiskiem mają być stawy i jeziora łowimy method feeder. Rozwiązanie jest dla mnie oczywiste.Dopasowuję sprzęt do łowisk a nie do faktu że posiadam koszyki 15 g kompletnie nie pasujące do dużej wody typu jezioro czy kija długości 2,4 m który też tam nie ma racji bytu jak i żyłka 0,35 mm.

Feeder 3,6 m-3,9 m, cw około 100 g na początek, żyłka około 0,25 mm koszyki oczywiście znacznie cięższe które pozwolą zarzucić zestaw dalej jak 15 m od brzegu i utrzymać go tam. Szczegóły zależą od własnych preferencji ale różnice nie będą raczej wielkie.

Zestaw jest inny jak typowy pot method feeder czyli niewielkie komercyjne łowiska i średniej wielkości ryby ale tego wymagają warunki naturalnych łowisk. Tak to widzę i gdyby chodziło o mnie tak właśnie bym zrobił.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ryukon1975 napisał:

...Zestaw jest inny jak typowy pot method feeder czyli niewielkie komercyjne łowiska i średniej wielkości ryby ale tego wymagają warunki naturalnych łowisk. Tak to widzę i gdyby chodziło o mnie tak właśnie bym zrobił.

Uściślij "pot method feeder", bo z czymś takim się nie spotkałem. Czym się różni łowienie na typowej komercji od innych łowisk (pomijając rzeki)? Bo ja może coś źle robię, a może ryby się nie znają?

Co do filmów, to myślę, że można w nich znaleźć odpowiedź. 

W sumie to można napisać tak: kup ten kołowrotek (może w rozmiarze 4000 jak jest) i wędzisko feederowe, żyłkę nawiń cieńszą. Jak Syn złapie zajawkę, to będziecie wiedzieć, którą stronę podążać

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Ubertroll napisał:

Czym się różni łowienie na typowej komercji od innych łowisk (pomijając rzeki)?

Typowy zestaw na komercję to krótkie wędzisko, cienka żyłka mały kołowrotek, małe odległości. Na okazy też tam się raczej nikt nie nastawia tylko ryby średniej wielkości. Przynajmniej tak zazwyczaj jest to pokazane na filmach tej dziewczyny (zapomniałem jak się nazywa).

Nie chodzi tyle o różnicę w technice a warunkach łowiska i sprzętu jakiego te dwojakie warunki wymagają.

W przypadku jezior trzeba się nastawić na dużo większe odległości, cięższe zestawy i chyba można liczyć na przyłów większych ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście było napisane o łowieniu w stawach i jeziorze. Nie sądzę żeby chodziło o kiluknastometrowe głębie. Nie widzę przeciwskazań w podpięciu karpiowego kołowrotka do wędziska feederowego. Autor również napisał o 30 g podajniku. Myślę, że wystarczy.

Pamiętajmy, że Syn Autora wątku dopiero zaczyna przygodę z wędkowaniem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
17 godzin temu, Ubertroll napisał:

Pamiętajmy, że Syn Autora wątku dopiero zaczyna przygodę z wędkowaniem :) 

 

I to jest ważne, to mój pierwszy sezon wędkarski wędkujemy z żoną i dla żony kupiłem pickera z cormorana do 25g 3m i jakiś tani kołowrotek mistrall 4000 a sam mam mikado golden lion 3 m i kołowrotek również mistrall tylko większy 5000 łowimy na wodach pzw i łowisku licencyjnym położonym w lesie i wędki 3m są optymalne ze względu na drzewa, mam dłuższą wędkę 3,6m ale używam tylko jak jest miejsce. Myślę że na początek wystarczy wędka do 150 zł i kołowrotek okumy wielkości 4000 ok 100-150 zł. Jestem totalnym amatorem i dopiero się uczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...