Skocz do zawartości
Megaloman

Pomoże ktoś zidentyfikować ten kołowrotek?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy ktoś mógłby mi pomóc znalazłem taki oto skarb lecz nic o nim nie wiem i nie mogę znaleźć może ktoś z was będzie wiedzial

IMG_20181113_190915.jpg

Edytowane przez hege
Wydzielenie tematu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ani to rosyjska Nelma, ani brytyjski Centerpin. Wygląda jak nieużywany zabytek z PRL-u. Może ze 20-30 zł wyciśnie się.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rusek co widać chyba choćby po bukwach typ i model też na opakoofce być powinien :)
Rok produkcji  tyłu winien być wybity
/foto na szybko "kradzione" z innego forum  w celu ilustracyjno-edukacyjnym/

Screen Shot 2018-11-14 at 3.51.16 PM.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miałem taką "katuszkę", to był import z ZSRR. W zamierzchłych czasach, lata 60-te, służyła mi przy spławikówce i zaczynałem z nią przygodę ze spinningiem - oj była to mordęga, ale nie zniechęciłem się.;)

Oddałem ją za darmo koledze, kolekcjonerowi zabytkowego sprzętu wędkarskiego. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ano właśnie. I Ty, i Wartburg (w innym poście) piszecie, że to radziecka myśl techniczna. Ja mam wątpliwości, bo choć nie znam wszystkich modeli, to radzieckie nie zaczynały nawoju od osi lecz nieco dalej, tak od 1/3 średnicy. Od osi zaczynały nawój polskie wyroby, ale jak piszę, nie znam wszystkich modeli.

Przyjrzałem się zdjęciu na powiększeniu i - co ślepemu po oczach. :) Nawój zaczyna się blisko rantu, więc jak najbardziej może to być radziecka produkcja.

Edytowane przez Docio

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wątpliwości w sensie szukasz "orginału" gdyż towarzysze nie przejmując się zbytnio prawami patentowymi  kopiowali dokłądnie czyjeś rozwiązania?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tyle że z mizernym skutkiem, podróby CCCP były co najmniej o dwie klasy gorsze od oryginału... :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Wartburg napisał:

Wątpliwości w sensie szukasz "orginału"

Nie. Jakoś tak od razu skojarzyłem wyroby zakładu "Sum". Ja miałem radzieckie a "stare repy" wiślane polskie i byli z tego dumni. Jakoś łudząco podobne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niewskaja w mojej opinii była najlepsza, ta z pudełkiem też spoko KC130 na przepływanke jeszcze ale na grunt lipa,
polskie fajne były ale na spławik do przystawki z czego najlepszy chyba krakowiaczek

Apropos starych repów wiślnych kwestia spężyny czy ustoi we warcie na terkotce czy nie...

Masz na zebyciu kołowrotek od Suma ?!? Czapli i krakowiaków dostatek ale suma to nie mam

Edytowane przez Wartburg
Rozwinięcie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety nie mam. Ostał mi się jeden radziecki z obrotową szpulą, bardzo wygodny do rzutów i naprawdę mocny.

Uciąg w Warcie jest mocny. Kilka lat temu zasięgałem informacji i są w niej miejsca spokojniejsze ale generalnie ciągnie, nie przymierzając, jak Wisła lub Odra. Terkotka to za mało na główny nurt ale na jego skraju powinno wydolić. Chyba, że chodzi Ci o inną wartę, bo z małej napisałeś a ja nie kojarzę tego słowa z wodą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
36 minut temu, Docio napisał:

Chyba, że chodzi Ci o inną wartę, bo z małej napisałeś a ja nie kojarzę tego słowa z wodą.

Myślę że Andrzejowi/Wartburgowi chodziło o miejsca z szybkim (wartkim, żwawym, prędkim) nurtem w rynnach, czy też w "warkoczach" biegnących od szczytów główek. Bez względu na nazwę rzeki. Co nie zmienia faktu że rzeka Warta, nazywała się pierwotnie Wartka, czyli szybko (wartko) płynąca. Taka jest moja interpretacja, ale najlepiej jak autor słów napisze co miał na myśli.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Absolutnie NIE :excl: Bzdura :excl:

Nie ma nic wspólnego z muszkarstwem.

Edytowane przez Alexspin

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdecydowanie chodziło mi o nurt/wart stare gwarowe określenie,
Dwa "ruscy" łapali i czasem łapią tym na spining, oraz dorożkę jak by u nas powiedzieli 40 lat temu.
Druga kwestia to grunt ciężki i popularna metoda nie wiem jak ją precyzyjnie określić, może przepływanka bez spławika po łuku?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"ruscy" łapali i czasem łapią tym na spining, 

Takie właśnie zastosowanie sugeruje też producent, gdyż na kartoniku jest nazwa: "Katuszka spinningowaja". Ale jeżeli bardzo płynnie się "kula", mógłby znaleźć zastosowanie w odmianie przepływanki ze spławikiem zwanej "wypuszczanką", albo w przepływance bez spławika, tzw. "wędrującej gruntówce". 

Edytowane przez Ozet

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

(...)
Dwa "ruscy" łapali i czasem łapią tym na spining, (...)

53 minuty temu, Ozet napisał:

Takie właśnie zastosowanie sugeruje też producent, gdyż na kartoniku jest nazwa: "Katuszka spinningowaja".(...)

W dniu 15.11.2018 o 08:28, Alexspin napisał:

Miałem taką "katuszkę", to był import z ZSRR. W zamierzchłych czasach, lata 60-te, (...) zaczynałem z nią przygodę ze spinningiem - oj była to mordęga, ale nie zniechęciłem się.(...)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdyby nie te katuszki to moje pierwsze spotkanie z multiklipatorem wyglądałoby  malowniczo, a tak obyło się bez ekscesów:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to mamy dokładnie takie same doświadczenia. :D:brawa:

Edytowane przez Alexspin

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Temat wyczyszczony.

Wątki botaniczne proszę sobie uskuteczniać w odpowiednich działach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, wind napisał:

Wątki botaniczne proszę sobie uskuteczniać w odpowiednich działach.

No faktycznie, od tytułowej identyfikacji kołowrotka, doszliśmy do identyfikacji trunku, oraz (domniemanej) hodowli bambusa (lub innych "traw") w doniczce. Jest nam z tego powodu ogromnie przykro, albowiem bardzo wrażliwi i uczuciowi jesteśmy. ;):)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zapraszam tutaj :)

Zidenttyfikowany kołowrotek zostawmy już w spokoju a wywołane ataki pamięci sklerotycznej można uprawiać u mnie w kompoście, naprawdę się nie pogniewam :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi