Jump to content
Agava

Jaka to ryba?

Recommended Posts

Dobry wieczór. Pod koniec sierpnia, w ostatni dzień upałów znalazłam w wysychającej kałuży odciętej od rzeki ok. 1-centymetrowe rybki, które już nie pływały, a szastały się w reszcie wysychającej wody. Były całe odrapane, pozbawione niektórych płetw i / lub ogonków. Postanowiłam zabrać je do akwarium, żeby się podleczyły, ale zanim to nastąpiło, temperatura spadła gwałtownie więc zostaną u mnie do wiosny / lata. Chciałabym dowiedzieć się, jaki to gatunek. Teraz, po ponad pół roku przebywania u mnie mają ok. 10-12 cm. Są srebrzyste, błyszczące płetwy brzuszne i odbytowe niedawno przybrały u nich czerwonawe zabarwienie, ale nie na całej długości. Płetwa odbytowa lekko wklęsła lub prosta, ogonowa przybrała ciemne zakończenie. Otwór gębowy w położeniu końcowym lub lekko górnym. Karmię je żywym i mrożonym pokarmem dla ryb akwariowych, ale odszarpują też kawałki gotowanego liścia kalafiora i selera. Nie są mocno spłaszczone ani wygrzbiecone czy wybrzuszone. Głowa i oko spore. To wszystko według mojej oceny, nie mogę też dostrzec wszystkich szczegółów, bo są w ciągłym ruchu

16150687039816405247063438599690.jpg

16150685561548542240052946133922.jpg

IMG_20210306_230804.jpg

Wpierw myślałem, że to czebaczek, po chwili nabrałem wątpliwości bo mało wygrzbiecone, ale pyszczek, kształt ogólny i na 3 zdjęciu widoczne charakterystyczne zaokrąglone płetewy zdają się potwierdzać pierwsze ważenie. Pewności jednak nie mam, zapewne dlatego , że to jakoś zmieniona forma, może głodowa o czym mogłyby świadczyć poobgryzane płetwy.

Jeśli jednak to czebaczek amurski to jesteś koleżanko w zagrożeniu. Nie :) rybki nie są groźne dla Ciebie lecz prawo. Rybka ta należy do wymienionych ustawowo gatunków inwazyjnych w naszych wodach. Złowione nie mają prawa być wypuszczone lecz ubite, a chów lub hodowla to już poważniejszy paragraf. Obym się mylił.

Nie jestem zwyrodnialcem ani nawiedzonym do szacunku wszelkiego życia. Dopóki nakaz "chyclowania" był nakazem wyłacznie PZW to jawnie się temu sprzeciwiałem. Jednak od kiedy jest on ujęty w ustawie o rybactwie śródlądowym, a konkretnie w delegowanym bezpośrednio z niej rozporządzeniu w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie, no to zamilkłem publicznie. Swoje przekonania pozostawiam sobie bo prawa należy przestrzegać lub dążyć do jego zmiany.

Ja też miałem wrażenie że to Czebaczek, ale brakuje mi tu poziomej pręgi przez całe ciało. Nawet gdy ta pręga staje się nie widoczna to pozostaje plamka u nasady płetwy ogonowej i kawałek pręgi na pokrywie skrzelowej.  Poza tym te pokrywy skrzelowe są takie jakby dłuższe niż u Czebaczka,  chyba że to jakaś wersja skarłowaciała.  Kolega nie napisał skąd jest więc to może jakaś młoda Certa, Świnka lub narybek Amura. 

Edited by jungu

2 godziny temu, jungu napisał:

Ja też miałem wrażenie że to Czebaczek, ale brakuje mi tu poziomej pręgi przez całe ciało. Nawet gdy ta pręga staje się nie widoczna to pozostaje plamka u nasady płetwy ogonowej i kawałek pręgi na pokrywie skrzelowej.  Poza tym te pokrywy skrzelowe są takie jakby dłuższe niż u Czebaczka,  chyba że to jakaś wersja skarłowaciała.  Kolega nie napisał skąd jest więc to może jakaś młoda Certa, Świnka lub narybek Amura. 

Rzeka Brda, Bydgoszcz

8 minut temu, Splawik66 napisał:

Kleń.

Podobno osiąga takie wymiary w drugim roku życia, a te nie mają nawet roku

Hodowane w akwarium mają stabilną temperaturę i stały dostęp do pożywienia. W środowisku naturalnym nie mają takich luksusów. Nic dziwnego że rosną szybciej.

Czebaczek amurski

image.png.50df029fa81a361ae4c015e94c6c49c3.png

Cyt.: "(...) U młodych osobników od głowy wzdłuż boków ciała biegnie ciemny pas, który z wiekiem zanika (...)"

7 godzin temu, Alexspin napisał:

Czebaczek amurski

image.png.50df029fa81a361ae4c015e94c6c49c3.png

Cyt.: "(...) U młodych osobników od głowy wzdłuż boków ciała biegnie ciemny pas, który z wiekiem zanika (...)"

Nie miały ciemnego pasa

W sumie do Czebaczka pasuje mi tylko kształt ciała i pyszczek. Nie pasują mi pokrywy skrzelowe (za duże), brak plamki czy kreski. Dlatego albo to jakaś skarłowaciała wersja albo to nie czebaczek

Po przeliczeniu łusek na lini bocznej (44) wychodzi faktycznie że to może być kleń.

Narybek klenia jest bardzo podobny, a w akwarium przy wyższych temperaturach ryby stają zawsze nieco jaśniejsze.

6 godzin temu, jungu napisał:

Po przeliczeniu łusek na lini bocznej (44) wychodzi faktycznie że to może być kleń.

Narybek klenia jest bardzo podobny, a w akwarium przy wyższych temperaturach ryby stają zawsze nieco jaśniejsze.

16 godzin temu, wędkarstwo z pasją napisał:

Jakiś blady kleń zdaje się. Puść tam parę gupików, jak się z nimi rozprawią w kilka minut to klenie.

Było już podejrzenie, że to kleń, ale nie zgadza się kształt płetwy odbytowej. Mają też kilka cech wspólnych z jelcem, boleniem i jaziem, jednak żadnego z nich nie przypominają w 100%. Mieszkają w baniaku razem z ciernikami i glonojadem i się dogadują, gupików nie mam

Nowe zdjęcia. Można przyjrzeć się łuskomUSER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1616610642689_6780556485073287718.thumb.jpeg.4a44e7555c5ae6cbd32ba5396d0fbe98.jpeg

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1616610535925_6780556037272678444.jpeg

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1616610590425_6780556265865099120.jpeg

Chyba znalazłem odpowiedź. klik    od 12:40

Na filmie widać czebaczki z paskiem i bez niego. Charakterystyczny pasek może pojawić się wraz z dojrzałością płciową lub wiekiem.

W dniu 26.03.2021 o 13:55, Docio napisał:

Chyba znalazłem odpowiedź. klik    od 12:40

Na filmie widać czebaczki z paskiem i bez niego. Charakterystyczny pasek może pojawić się wraz z dojrzałością płciową lub wiekiem.

Niestety, odsyła mnie do zgłaszania Twojej wiadomości moderatorowi

Widzę zmieniony link. Nie ważne, drugi raz nie będę szukał.

A jednak znalazłem - klik. Od 12:40

Edited by Docio

Mi tam dalej to teraz pasuje na klenia. Tym bardziej dzisiaj gdy przejrzałem kilka stron zdjęć czebaczka i na żadnym z nich nie miał płetw brzusznych i odbytowych w kolorze zółtawym, za to dorosły kleń te płetwy ma w kolorze czerwono pomarańczowym, więc to pewnie kwestia dorośnięcia.

1 godzinę temu, jungu napisał:

Mi tam dalej to teraz pasuje na klenia

Nie wykluczone. Może autor co jakiś czas się odezwie i napisze czy płetwiaste rosną i do czego są podobne.

Ja mam jednak wrażenie, że to czebaczek, ale nie będę się upierał. Zobaczymy z czasem co z tego wyrośnie.:)