Skocz do zawartości

Co to za ryba kleń czy jaź ?


Kuba110132
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niechybnie jaź, tak jak pisze Jakub. Ilość łusek wzdłuż linii bocznej, jest czynnikiem decydującym, że ryba na zdjęciu to jaź. Według Wędkarskiego Atlasu Ryb, u klenia 44-46 łusek, natomiast u jazia 55-61. (Ja naliczyłem 57.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wątpienia jest to hybryda.  Płatwa brzuszna sugeruje klenia, płetwa odbytowa również, płetwa grzbietowa jest złożona, ale myślę że po wyprostowaniu sugerowała by że to jaź.  Układ i ilość łusek, ogólna budowa/sylwetka - jaź (kleń jest bardziej smukły w części piersiowo-brzusznej

Ja jednak zawszę rozróżniam te gatunki po głowie, a ta dla mnie wygląda na przewagę genów jazia - mniejszy otwór gębowy, skierowany lekko w górę i do tego mniejsze oko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kuba110132 napisał:

Ryba została złowiona na naszych wodach rzeka Warta .

Gdybyś napisał to zdanie pod zdjęciem ryby, moje spekulacje byłyby bezprzedmiotowe. Jak już jestem "przy głosie", to dodam że w Warcie łowię dobre 40 lat, więc tych jazi "trochę" złowiłem. Początkowo na przystawkę, później głównie bolonką na przepływankę. Nigdy się na nie jakoś specjalnie nie nastawiałem, ot trafiały się często podczas zasiadek na płoć czy leszcza. Nie wiem jak jest w innych rzekach, ale jazie z Warty, potrafią  się znacznie od siebie różnić cechami osobniczymi. Łowiłem jazie szersze i węższe w przekroju poprzecznym, dłuższe jak i krępe w swojej sylwetce, z łuskami wyraźnie srebrzystymi i łuskami  w odcieniu szarości, wyblakłymi. Z płetwami parzystymi blado czerwonymi i krwisto czerwonymi. U niektórych osobników płetwa ogonowa była czerwono szara, u innych ciemnoszara z ledwie widocznym czerwonym nalotem. Ale zawsze cechą wspólną wszystkich złowionych przeze mnie jazi, była charakterystycznie drobna łuska, oraz żółta tęczówka oka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.04.2020 o 22:49, GLONU napisał:

Najlepszy byłby test smakowy : jaź ma suche ościste mięsko a kleń jeszcze gorsze :P


Obawiam się tylko, że w ten sposób pozbędziemy się resztek materiału porównawczego w naszych wodach.:blink::o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2020 o 09:47, Ozet napisał:


Obawiam się tylko, że w ten sposób pozbędziemy się resztek materiału porównawczego w naszych wodach.:blink::o

Ja bym się aż tak nie obawiał desperatów wielu nie ma na takie pożywienie, a najlepiej biorą podczas awarii oczyszczalni ścieków  więc dodatkowo trochę apetyt słabnie:aniolek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...